Bugün konuğumuz Toros Devlet Hastanesin de görev yapan Nefroloji ve Hipertansiyon uzmanı ve Hemodiyaliz Ünitesi sorumlu şefi Dr Kutlay Naci Tutucu.
Dr Kutlay Bey ile Toplumda çok sık görülen(Ülkemizde her üç kişiden birinde),teşhis konulan hasta oranının olukça düşük ve tedaviye uyum oranının da azolduğu, erken teşhis ile verdiği zararların erkenden önlenebildiği, tedavi de geç kalındığında ise ciddi komplikasyonlara neden olabilen Halk sağılığı sorunu boyutu olan Hipertansiyon hastalığını konuşacağız.
Dr Ruhsar: Öncelikle hoş geldiniz Kutlay bey. Yüksek Tansiyon nedir ve sebepleri nelerdir?
Dr Kutlay: Hoş bulduk. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır.Yüksek Tansiyon teşhisi koymak için kan basıncı ölçülürken; sistolik(büyük tansiyon=normali 120mmHg),diastolik(küçük tansiyon=80mmHg) olmak üzere iki değere bakılır.Yüksek tansiyon tanısı için bu değerlerden birinin yüksek olması yeterlidir.Yüksek tansiyon diyebilmemiz için istirahat halinde bir haftalık tansiyon takibinde kan basıncını 140/90mmHg nın üzerinde olması gerekmektedir.Çoğu zaman tansiyon 180/110 mmHg gibi çok yüksek düzeye erişmediği sürece belirti vermez.
Dr Ruhsar:Yüksek Tansiyon belirtileri nelerdir ve belirti vermeden hastaların neler yapması gerekir?
Dr Kutlay:En sık baş ağrısı şikâyeti olmak üzere,baş dönmesi,göğüs ağrısı,kulak çınlaması,nefes darlığı,çift ve bulanık görme,burun kanamaları ve düzensiz kalp atışı şikâyetleri görülür. Bazen hiçbir belirti vermeden tansiyonun çok yüksek seyrettiğini tesadüf ölçümlerde tespit edebiliyoruz. En sık yapılan hatalardan biride Tansiyonun belirti verip vermemesi ile ilaç kullanımı arasında yanlış kurulan bağlantılar. Şöyle ki ilaç tedavisine başladığımız kimi hastalarda şu yanlış uygulamayı duyabiliyoruz; başım ağrımadığı zamanlarda tansiyon ilacımı almıyorum. Tansiyon ilaçları doktorunuzun tavsiye ettiği sıklıkta ve zaman da alınmalıdır. Her yaşta Yüksek Tansiyon olabilir ancak en sık 40 yaşından sonra görülme sıklığında artış olmaktadır. Bundan dolayı aralıklarla tansiyon ölçtürmekte tespit açısından fayda vardır.
Dr Ruhsar:Yüksek Tansiyon nedenleri nelerdir?
Dr Kutlay:Tansiyon yükselmesinde iki önemli faktör vardır.Bunlardan bir tanesi genetik faktörler diğeri çevresel dediğimiz faktörlerdir.Eğer birinci derecede akrabanızda,annenizde,babanızda ve kardeşlerinizde hipertansiyon varsa sizde de olma ihtimali yüksektir.Çevresel faktörler;stresli hayat, beslenme tarzı,fazla kilo,sigara kullanımı hipertansiyonun ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle kadınlarda Anksiyete dediğimiz kaygı bozukluklarında tansiyon yüksekliği tespit edilmektedir ancak Tansiyon hastasıdır diyebilmemiz için en az bir hafta boyunca hasta istirahat halinde iken tansiyonunun alınması ve bu değerin de 140/90 mmHgnın üstünde olması gerekir.
Hastaların %90-95’inde yüksek tansiyona neden olabilecek altta yatan başka bir hastalık yoktur.Bunlara primer(birincil) Hipertansiyon denir.Geri kalan %5-10 hastada yüksek tansiyon bir nedene ya da hastalığa ikincil olarak ortaya çıkmıştır.Buna da sekonder(ikincil)hipertansiyon adı verilir.
Dr Ruhsar:Yüksek Tansiyon kontrol altına alınmaz ise ne gibi sonuçlar doğurur?
Dr Kutlay:Yüksek Tansiyon sinsi bir hastalıktır.Bu özelliğinden dolayı her yaşta görülebilir.Belirti vermeden ortaya çıkabilir. Kalp hastalığı,felç,Boyun ve bacak damarlarında tıkanma,kalp yetmezliği, Böbrek hastalığı ve görme kaybına neden olabilir.
Dr Ruhsar:Toplumda Yüksek tansiyon açısından daha dikkatli olması gereken bir grup var mı?
Dr Kutlay:Evet eğer Ailenizde yüksek tansiyon varsa,yaşınız 40’ın üzerinde ise,sigara içiyorsanız,Şeker hastası iseniz ve ailenize şeker hastası var ise, kilo probleminiz ya da insülin direnciniz varsa, gebe iseniz Tansiyon takibini düzenli aralıklarla mutlaka yaptırmalısınız ve Dr kontrolünde gerekirse ilaç tedavisine başlanmalıdır. Kadınlarda menapozdan sonra daha sık görülür. Fakat orta yaşlı kişilerde; erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Ve erkeklerde Kardiovasküler(Kalp Damar) problemler ve inme riskine daha çok neden olmaktadır.
Dr Ruhsar:Hastalar yüksek tansiyon ile başa çıkmak için neler yapmalılar?
Dr Kutlay:Tansiyon yüksekliği olan bütün hastalara yaşam tarzı ile ilgili değişiklikler önerilmelidir.Kişi sağlıklı olduğu kiloyu bilmeli ve o kiloda kalmalıdır.Vücut Kitle indeksiniz(Vücut ağırlığı/boy2)25 kg/m2 üzerinde ise kilo vermeniz gerekmektedir.Tuz tüketimi kısıtlanmalıdır.Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.Beslenmede Akdeniz tipi beslenme modeli seçilmeli,meyve ve sebze tüketimi artırılmalı,doymuş yağ tüketimi azaltılmalıdır. İlaçlar düzenli alınmalıdır.Sigara kullanımına son verilmelidir. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapılmalıdır.Stresten uzak durulmalı ve baş etme yöntemleri bilinmelidir.
Dr Ruhsar: Yüksek tansiyonu olan hastalar takiplerini nerede ve nasıl yaptırmalıdırlar?
Dr Kutlay: Öncelikle Aile hekimlerinin takibini öneriyoruz. Toplumda sık görülmesi nedeni ile Halk Sağlığı sorunu olarak değerlendirmeleri gerekiyor ve koruyucu ve önleyici Hekimlik açısından birinci basamak sağlık hizmetleri önemli bir yer tutuyor.Ancak ikili hatta üçlü Antihipertansif ilaç kullanımına rağmen kontrol altına alınamamış, beraberinde ikincil hastalıklar eşlik eden ve organ bozuklukları gelişmiş olan hastalar öncelikle Nefroloji ve Hipertansiyon polikliniklerinde, organ hasarına göre de Kardiyoloji, Endokrinoloji polikliniklerine başvurmalılar.
Dr Ruhsar: Çok teşekkür ediyoruz verdiğiniz değerli bilgiler için.
Dr Kutlay: Rica ederim asıl ben teşekkür ederim Hasta eğitimi ve bilinçlendirme çabamız biz hekimlerin önceliği olmalıdır. Tedavi edici Hekimlikten önce önleyici ve koruyucu Hekimlik anlayışı benimsenirse Hastalıkların Toplumda görülme sıklığında azalma yaşanır ve daha sağlıklı bir toplum yaratılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.