KDV uygulamasında KOD’a alınan mükellefe savunma hakkı getirilmesi, olumlu bir yaklaşım

KDV uygulamalarını tek tebliğe bağlayan “Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği”ndeki önemli konulardan bir tanesi “Özel Esaslara Alınma” işlemi ile ilgili yapılan uygulamanın değiştirilmesidir. 

Bu tebliğ yayımlanmadan önceki uygulamada mükellefler bir anda sahte belge kullanmaktan dolayı “Özel Esaslara Alınma” diğer adıyla “Kodlanma” ile karşı karşıya kalıyor ve hiçbir savunma hakları bulunmuyordu. Gerçi yargıya gitme hakları vardı ama yargı süreci uzun olduğu için bu yol seçilmiyordu. Çünkü, ticari hayat devam ediyor ve bu ticari hayat içerisinde “Özel Esaslara” alınmamak gerekiyordu. 

Yargı dışında bir yol daha vardı. Bu yolda, kodlanmış mükelleften alınmış olunan mal veya hizmet ile ilgili tüm faturalara ilişkin dönemlere ait KDV beyannamelerinin ve kurumlar vergisi beyannamelerinin düzeltilmesi gerekiyordu. Bu düzeltme rakamları bazen beyannamelerin damga vergisine değmeyecek kadar küçük bazen de bir mükellefi ekonomik yönden sarsacak kadar büyük oluyordu. Sonuçta gerçekten mal ve hizmeti almış ve ödemesini yapmış birçok mükellef bu masum durumunda bile cezalandırılmış oluyordu. Firmanın prestij kaybetmesi ise işin cabasıydı. 

Yeni düzenleme ile, mükellefe savunma hakkı verilmesiyle birlikte, ileri sürülen karşı delillerin işlemin gerçekliğini göstermesi halinde özel esaslar uygulanamayacaktır. İşlemin tarafları, ilgililer ve mükelleflerin, delillerini bir rapora bağlamak suretiyle ve işlem ve belge ile ilgili olmak koşuluyla ileri sürmeleri gerekmektedir. İşlem ve belge ile ilgili olmayan iddia ve deliller dikkate alınmayacaktır.

 Sınırlandırıcı olmamak kaydıyla belgenin gerçekliğini ve doğruluğunu ispatta aşağıdaki deliller kullanılabilir:a)İşlem bedelinin ödendiğinin belgelendirilmesi.

Ödeme, iade talebinde bulunan mükellef tarafından ödemeyi tevsik eden belge aslı veya noter onaylı örneği ile tevsik edilebilir.

 Ödemenin 5411 sayılı Bankalar Kanunu hükümlerine göre faaliyette bulunan bankalar vasıtasıyla veya 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun (1) numaralı fıkrası kapsamında düzenlenen çekler ile de tevsiki mümkündür. 

Ayrıca internet bankacılığı yoluyla yapılan ödemelerde, banka dekontu yerine ilgili banka Şubesi tarafından onaylı internet çıktıları ya da mükellefler tarafından ödeme yapılan bankalardan alınan onaylı hesap ekstreleri ödemenin tevsikinde kullanılabilir.

Ödeme, kredi kartı (iade talebinde bulunan kişi veya kuruma ait) tapu devri, kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla (ön ödeme avansı şeklinde kamu kurum ve kuruluşlarının veznesine ödeme gibi) yapılmak suretiyle de tevsik edilebilir. 

Ödemenin PTT yoluyla yapıldığı durumlarda, ödeme sırasında düzenlenecek belge, ( satıcının veya adına hareket edenlerin adı-soyadı (tüzel kişilerde unvanı) ile banka hesap numarası doğru olarak yazdırılmak kaydıyla) ödemeyi tevsik eden delil olarak ileri sürülebilir.

b)Taşıma, yükleme, boşaltma, depolama, ambalajlama, ve benzeri işlemlerin yapıldığına yönelik belgeler, sigorta belgesi, vergi, resim, harç, pay, fon gibi ödemeler yapılmışsa bu ödemelere ait belgeler işlemin gerçekliğinin tevsikinde delil olarak kullanılabilir.

İdarenin uygulamada göstereceği özen, tebliğin uygulanmasında etken olacaktır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.