Adı küreselleşme olan yeni liberal politikalar bir yandan kentleşmeyi özendirirken, diğer taraftan da toplumun sosyal ve kültürel yapısında yıkıcı, tahrip edici gelişmeleri yanında getirmiştir. Türk toplumu olarak 12 Eylül Askeri darbesinin etkisini liberalleşme alanında açıkça yaşamaya başladık ve yaşmaya devam ediyoruz.

                Küreselleşme adı altında Türkiye ekonomisi tamamı ile uluslar arası tekellerin kontrolüne girdi ve halkımız bir tüketim toplumu durumuna getirildi.

                Bu durum kent ve kasabalarımızda kişisel çıkarları öne çekerek imar pallarının hazırlanmasında çevrenin ve doğanın korunmasını ihmal ederek, gelecek nesillere temiz, bozulmamış bir çevrenin miras bırakılmasını engelleyecektir.

                Küresel liberalizm yalınız toplumun kültürel ve sosyal yapısını olumsuz etkilememiş, tahrip edilmiş bir doğa, çevreyi kirletmiş yaşanması tehlikeli hale gelmiş, canlı hayatını olumsuz etkileyecek duruma getirmiştir.

                Kent konseyleri gerçekten düzenli ve amacına uygun çalışabilirse az da olsa bu olumsuzluklara karşı yaşama hakkının korunması ve kent yaşamının kaliteli hale gelmesinde etkili olacaktır.

                Bozyazı’da kent yaşamının kaliteli duruma getirilmesi, çevrenin, doğanın, tarihi eserlerin korunması, sosyal ve kültürel alanda olumlu değişime katkı sağlanması için “Bozyazı Kent Konseyi” 30 Temmuz 2019 tarihinde kuruldu.

                Çalışmalar devam ederken 14 Ocak 2020 Salı günü de “ Bozyazı Kent Konseyi Çocuk Hakları Meclisi”  olağan toplantısı yapıldı. Başkan, yürütme kurulu seçimleri yapıldı ve Çocuk Hakları Meclisinin çalışma grupları oluşturuldu.

                Bu güzel ilçemiz Bozyazı için ilk defa yapılan bir çalışmadır.

                Genel kurulda delegeler Bozyazı için öyle fikirler açıkladılar ki, Bozyazı Kent Konseyi Başkanı olarak çocuklardan gerçekten gurur duydum.

                Mesela, “ilçenin ana yollarında yayaların ve bisikletlilerin yolda daha güvenli gitmeleri için yaya yolu ve bisiklet yollarının yapılmasını dile getirdiler.”

                “Okulların yol kavşaklarında trafik levhalarının yetersiz kaldığını, sürücülerin trafikte yayalara karşı çok saygısız davrandıklarını, kurallara uymadıklarını. Hatta bazılarının kırmızı ışıkta dahi geçiş yaptıklarını anlattılar.”

                “Çocuk parkalarında ve okul çevrelerinde güvenliğin daha da arttırılmasının önemini vurguladılar.  “

                Bozyazı Kent Konseyi Çocuk Hakları Meclisi Başkanı seçilen Orta Okul öğrencisi şunlar söyledi:

“Bozyazı Kent Konseyi Çocuk Hakları Meclisi olarak oluşturulan çalışma grupları ile ilçemizin güzelliklerine güzellikler katılmasına yardımcı olmak, okulda, sokakta ve toplumda çocuk haklarına sahip çıkarak, arkadaşlarımı en güzel şekilde temsil edeceğim.” Dedi.

“Çevre ve doğanın korunmasında aktif görev alacağız. Bu konularda büyüklerimizi hem uyaracağız, hem de yardımcı olacağız. Bozyazı’nın daha güzelleştirilmesi için neler yapacağımızı tespit ederek bu konuda katkıda bulunacağız.” Dedi.

Bir eğitimci olarak, çocuklara engel çıkarmasalar, bu çocukların çok başarılı işler yapacağına yürekten inanıyorum.

Yeter ki,  çocuklar bilimsel ve akılcı bir eğitim sisteminde eğitilsin.

Çocuklar çevresine pırıl, pırıl ışık saçıyor.

Biz büyükler işte bunu görüp iyi değerlendirelim.

Bozyazı Kent Konseyi ve Çocuk Hakları Meclisinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bu zamana kadar emeği geçmeyenlerinde yardımcı olması için destek olmaları gerekir diye düşünüyorum.      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.