Belediye yönetimi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde sözleşmeler için son tarih ertelendi ve 14 Şubat’tan 28 Şubat’a sarktı. Biz de bu süreç içerisinde çalışmalarımızı sürdürdük ve iki tarafı da üzüp kırmayacak bir rakamda anlaşma sağladık. Bu konuda özellikle Hak Sahipleri Platformu üyelerine, Platform Sözcüsü Erdem Yücel’e, TOFED Başkanı Birol Özcan’a ve TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım’a çok teşekkür etmek istiyorum. Yılmadan, yan yana durarak büyük bir mücadele örneği gösterdik ve her şeyden önce Büyük İstanbul Otogarı’ndaki yazıhanelerde hak sahiplerine öncelik tanınması gerektiğini, bu 168 hak sahibinin bu otogarı bin bir çile ile yaptığını ve İstanbul halkına armağan ettiğini kabul ettirdik. Bu başlı başına büyük bir kazanımdır ve bu kazanımın arkasında da birlik ve beraberlikten taviz vermeyerek yoğun mesailer harcayan Hak Sahipleri Platformu vardır. Bu nedenle platforma katkı sağlayan, emek veren herkese minnet duyuyorum. Bununla birlikte taleplerimizi anlayışla karşılayarak görüşmelerimizde bizleri dinleyen, görüşlerimize önem veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Yönetim A.Ş yöneticilerilerine de çok teşekkür ederim.

Hak Sahipleri Platformu’nun Çabası Takdire Değer

Belediye yönetimine gelince, biz bu büyük kompleksi bundan 25 yıl önce çok büyük maliyetlerle ve çabayla bitirdik. O zamanın belediyesi neyi şart koştuysa (arsanın aşağıya kaydırılması, metro hattı oluşturulması vb) ağzımızı açmadan yerine getirdik. Sonuç olarak 25 Milyon Dolar’a bitirmeyi planladığımız projeyi bu tutarın tam altı katı bir maliyetle sonlandırdık. İyi kötü bugüne kadar da Türkiye’deki otobüsçülerin ve İstanbul halkının hizmetine sunduk. Şimdi zaman geldi ve bizim Yap-İşlet-Devret sözleşmemizin süresi doldu. Biz sürenin daha da uzaması gerektiğini düşündüğümüz için mahkemeye başvurduk ve yargı süreci işlettik. Ama biz bu süreci zedelememek adına, Belediye yönetimine devir teslim işlemini gerçekleştirdik ve birlikte çalışmayı teklif ettik. Çünkü bu mesleğin kendi dinamikleri var ve mesleğin dışından gelen insanlar bu dinamikleri doğru yönetemeyebilirler. Bu durum da ülke çapında kaosa neden olur, Büyük İstanbul Otogarı’nın bir tek gün bile işlemediğini hayal edebiliyor musunuz? Sonuç olarak bu büyük tesisi bu ülkeye kazandıran ve bugüne kadar hizmet vermesini sağlayan insanlar hak sahipleridir, bu nedenle de bu otogarda yapılacak kiralama işlemlerinde öncelik bu insanlara aittir. Belediye yönetimi ilk başlarda bu anlayışa çok uzak tavırlar takınsalar da mesleğin içine girdikçe gerçekleri gördüler. Biz de sürekli kendileri ile irtibat halinde olarak bu gerçekleri anlattık, sektörün çatı kuruluşu olan TOFED’in gücünün de buradaki etkisini göz ardı edemeyiz tabi. Belediye yönetimi bu gerçekle yüzleşince hak sahiplerine öncelik tanımayı kabul etti. Bu süreçte belediye yönetiminin de anlayışlı tavrını göz ardı edemeyiz elbette. Karşılıklı saygı çerçevesinde yürüttüğümüz süreçte sektör mensuplarını dinlediler, öncelik tanıdılar ve görüşlerimize değer verdiler. Daha sonra bir kira sözleşmesi örneği sunuldu, arkadaşlarımız sözleşmedeki rakamları ve koşulları fazla bulduğu için anlaşmayı imzalamadılar. Daha sonra bu ikili diyalog halinde yürütülen görüşmeler devam etti ve ortak bir rakamda anlaşma sağlandı. Çünkü iki tarafın da birbirine her zaman ihtiyacı olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.