BEDİR SOLMAZ

 

Motorlu taşıtların egzoz gazının havayı kirletip, seslerinin çevreyi inletmediği günlerde, insanların yük ve külfetini ahşap tekerlekli araçlar taşırdı.

Şatafatlı koşum takımlarıyla çifte yağız atların çektiği, Mersin’in taş döşeli yollarında ulaşımı sağlayan körüklü faytonlar çoktan tarihe karışırken, kentin cadde ve sokaklarında bazıları otomobil tekerli, moda deyimle çakmaları dolaşıyor şimdilerde.

Dizginlerini güngörmüş halden anlar kulağı kesiklerin tuttuğu, hastaları doktora, esenliktekileri misafirliğe, gurbete gidecekleri Atalay ve Develi Garajlarına, Tren İstasyonuna yetiştiren, zamanın bıçkın külhanbeylerini ise kavga ya da âleme götüren deri körüklü faytonlar, kırbaç yeme pahasına arkasına asılan dönemin çocuklarının gün geçtikçe silikleşen anılarında, bir de albümlerdeki rengi solan siyah beyaz fotoğraf karelerinde kaldı.

Halen orijinal özelliklerinden uzak 20 Faytonun çalıştığı Mersin’de, faytoncular çevre ve gürültü kirliliği yapmama koşuluyla görmezden gelinseler de, düzenli bir çalışma ortamına sahip oldukları söylenemez.

İzmir ve İstanbul gibi kentlerde kollanıp desteklendiği söylenen fayton kültürü, Mersin’de ise yok olmanın eşiğinde gibi!

Büyükşehir Belediyesi’nin Lunaparkta idareten yer tahsisi ettiği Mersinli faytoncular, resmi kabul görüp kayıt altına alınmak istiyorlar.

Faytoncuların talep ve sorunları üzerine Forum Alışveriş Merkezi önünü durak seçen Şerif Işık ile konuştuk.

Ustaları kalmadığı için orijinal faytonları canlandırmanın çok zor olduğunu belirten Işık, ”Eski çift atlı faytonları büyüklerimizden duyduğumuz kadar biliyoruz. Ustaları kalmadı, bu bölgede artık üretimi yok onların, elimizdekileri bile güçlükle faal tutuyoruz, bazı parçaları Konya, Nevşehir ve Manisa’dan getirtiliyor; ayrıca bu trafikte iki atlıyı yürütmek çok zor, hayvanların uyumsuzluğu her an sorun yaratabilir” diyor.

İşlerin durumunu sorduğumuzda, ancak yaz ayları ve havanın güneşli olduğu günlerde iş yapabildiklerini söyleyen Işık, “Mersin’de 20 fayton var, 19’u lunaparkta, evim bu tarafta olduğu için ben de Forumun önünde takılıyorum. Büyükşehir Belediyesi Lunaparkta idareten yer verdi. Çevre ve gürültü kirliliği yapmadıkça rahatsız edilmesek de kafamız rahat değil. İstanbul ve İzmir’de olduğu gibi kayıt altına alınıp kabul görmek istiyoruz, gerekirse vergimizi de verebiliriz. Bize kalıcı bir yer ve kentin iş yapabileceğimiz belirli noktalarında durak tahsis edilsin. Çalışma koşullarında gerekli düzenlemeye gidilmezse korsan faytoncular türeyebilir. Bu da mesleğe güveni sarsar. Biz geçimimizi sağlarken, aynı zamanda yok olmak üzeren olan bir kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. İşler öyle ahım şahım değil. Havalar ısınıp okul tatil olunca başlar, soğukların artmasıyla sona erer. Kışın da havanın güneşli olduğu günlerde çıkarız. İnsanlar bize düğün, nişan, sünnet, doğum günü gibi mutlu günlerinde ihtiyaç duyar. Emeğimizin karşılığını tam olarak alamasak da karnımızı doyuruyoruz.” sözleriyle uğraşlarını özetlerken, yetkilileri de seslerine kulak vermeye çağırdı.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.