MERSİN LİMAN VE TİCARET MÜZESİ/MUSTAFA ERİM'in yazısı

Liman ve Ticaret Müzesi Mersin’de artık gündeme gelmesi gereken ve Deniz Ticaret Odası ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahip çıkması gerektiğine inandığımız bir projedir

- Bu haber 2295 kez okundu.

MERSİN LİMAN VE TİCARET MÜZESİ/MUSTAFA ERİM'in yazısı
 Daha önceki yazılarda konu ettiğimiz Mersin Arkeoloji Müzesi ve Deniz Müzesi bu kentte gündeme gelen ve hayata geçmesi için çaba sarf edilen 2 önemli projedir. Projenin sahipleri Mersin Müzesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığıdır.

Bu yazıda değineceğimiz Liman ve Ticaret Müzesi ise Mersin’de artık gündeme gelmesi gereken ve Deniz Ticaret Odası ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahip çıkması gerektiğine inandığımız bir projedir. Projenin henüz bir sahibi yoktur.

Çukurova; Kavalalı İbrahim Paşanın  Adana Valiliği  esnasında, önemli bir  pamuk ekim merkezi haline geldi. İşlenen pamuk ürünlerinin Batıya ve diğer yabancı ülkelere gönderilmesi için tek çıkış yolu olan Mersinoğlu Köyü İskelesi belki de bugünkü Mersin’in var oluş sebebidir.

 

1836  yılında bölgenin en önemli iskelesine sahip olan Mersin, 1890’lı yıllarda doğal limanın çevresinde ticaret ve acentaların oluşması sonucu bir ticaret başkentine dönüştü.

 

İngiliz Ticaret  Şirketlerinden Wittal, 1900 yılında Londra’da  kendi bünyesinde, Mersyna Oil Mill Co.Ltd. adlı şirketle  ticari  faaliyete başladı. Adından da anlaşılacağı gibi Mersin’e yönelik olan bu ticari kuruluş, 1910 yılında Mersin’in doğusunda çevre  yoluna yakın bir alanda bir yağ fabrikası kurdu. 14.000 sterlin sermayesi olan 1400 hisseden oluşan bu fabrikanın tamamı Wittal ailesine aitti. Şirket 1 yıl sonra sermayesini 28.000 sterline çıkardı.

 

Mersin’in işgali esnasında 1916 yılında Fransızlar tarafından bombalanan bu yapı Cumhuriyetten sonrada faaliyetine devam etti. Halk arasında İngiliz Yağ Fabrikası olarak bilinen bu yapı, Turyağ ve Ziraat Bankası tarafından  bir müddet işletildi.    2. Dünya Savaşı esnasında Mersin’e taşınan Deniz Astsubay Okulu,  bu binada faaliyet gösterdi. 1941 yılında Mersin’e taşınan Astsubay Deniz Okulu 1946 yılına kadar Mersin’de kaldı ve bahse konu yapıda faaliyetlerini sürdürdü.

 

Mülkiyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olan bu yapı bugün metruk vaziyettedir. Mersin’in ticari tarihine tanıklık eden ve  yabancı yatırımcıların bir eseri olan bu yapı, küreselleşme ve yabancı sermayeyle 100 küsur yıl önce tanışmıştı.

 

Dünya kenti olmayı  hedefleyen ve ticaretle 1 milyar insana hitap etme hinterlandına sahip olan Mersin’in, ticari hafızasını  oluşturan bu  yapı  korunmalıdır. Ticaret ve limanla var olan Mersin’in, ticaret ve liman faaliyetlerinin tarihsel sürecini sergilemek için bundan daha ideal bir yapı bulunamaz.

 

Mülkiyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olan  bu yapının  Müze olarak kullanımına,  Akdeniz Bölge Komutanlığı sıcak bakmaktadır. Mersin Müzesi Müdiresi Songül Ceylan Bala ile birlikte ziyaretine gittiğimiz önceki dönemlerde   Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ahmet Serdar Akınsel, söz konusu binaya sahip çıkan ve proje geliştiren bir kurum talep ettiği takdirde, yapının tahsisi için Deniz Kuvvetleri Komutanlığından izin isteyebileceklerini belirtti.

 

Deniz Ticaret  Odası ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünü yapacakları bir oluşumla, bu bina daha fazla tahribata uğramadan ve yok olmadan Mersin Liman ve Ticaret Müzesi olarak tanzim edilerek hizmete açılmalıdır.

 

Not: Bu yazı Deniz Ticaret Odası ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına  bilgi için gönderilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.