ABİDİN YAĞMUR

 

Toroslar Belediyesi ile Mersin Üniversitesi, tarihi 9 bin yıl öncesine uzanan Yumuktepe’nin Mersin halkına tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla proje geliştirdi. Çukurova Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülecek proje 1 yıl sürecek. Proje ile Yumuktepe’nin insanlık tarihindeki önemine dikkat çekilecek. Şu anda korumasız ve güvensiz olan höyüğün düzenlenmesi, korunması ve güvenle gezilebilecek bir yer haline getirilmesi için ise top Büyükşehir Belediyesi’nde ve Kültür Bakanlığı’nda.

Toroslar ve Yenişehir ilçelerini ayıran Müftü Deresi’nin kıyısında, şehir yerleşiminin ortasında kalan Yumuktepe Höyüğü’nün tanıtılması, çevre halkında ve Mersinlilerde farkındalık yaratılması amacıyla ‘Yumuktepe ve Çevresi Koruma, Sunum ve Turizm Altyapısını Geliştirme’ başlıklı bir proje hazırlandı. Toroslar Belediyesi ile Mersin Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüteceği 263 bin lira bütçeli projeye Çukurova Kalkınma Ajansı da destek verecek.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Nida Naycı, projenin amacını ‘Yumuktepe’nin değeri konusunda farkındalık yaratmak, höyüğe fiziksel erişim ile bilgi erişimini kolaylaştırmak ve Mersin’in turizm hedefleriyle bütünleştirmek’ şeklinde özetledi. Yumuktepe Höyüğü’nü gezmek için uygun fiziki koşulların olmadığını bunun için alternatif gezi yöntemleri geliştirilmesi gerektiğini anlatan Naycı, “Höyüğün 9 bin yıllık geçmişi var. Bu aşamaların anlatıldığı 3 boyutlu interaktif bir yazılım sistemi geliştirmeyi hedefliyoruz. Müftü Deresi kıyısındaki yürüyüş yolu üzerinde bir bilgilendirme merkezi oluşturulacak. Burada ziyaretçilere höyükle ilgili bilgi verilecek, 3 boyutlu görüntü ile izlemeleri sağlanacak. Ayrıca kentin farklı noktalarında Yumuktepe ile ilgili tanıtım alanları oluşturulacak. Höyük çevresindeki mahallelerde yaşayan çocuklara ve gençlere höyükle ilgili tanıtım yapılacak. Tüm bu çalışmalar, kazı başkanı Prof. Dr. İsabella Caneva’nın koordinesinde yapılacak” dedi.

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş da, Toroslar Belediyesi ile yapacakları bu projenin, üniversite ve şehir açısından bir dönüm noktası olacağını söyledi.

 

Bir bekçi bile yok

 

‘Yumuktepe ve Çevresi Koruma, Sunum ve Turizm Altyapısını Geliştirme’ projesi, höyüğün günümüzde içinde bulunduğu durumu da gündeme getirdi. Alsancak Mahallesi sınırları içinde bulunan höyükte her yıl 20 gün süreyle kazı yapılıyor, höyük yıl boyunca korumasız kalıyor. Herhangi bir ışıklandırma ve güvenlik sistemi olmadığı için höyük, civar mahallelerde yaşayanlar açısından, çeşitli riskler içeren bir ‘çöküntü bölgesi’ konumunda.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu sıkıntıyı şu sözlerle değerlendirdi:

“Yumuktepe, Anadolu’ndan geçen insanlığın arşivi. İlk buğdayın yetiştirildiği, ilk ekmeğin yapıldığı, ilk zeytinin yetiştirildiği 9 bin yıllık bir yerleşim alanı. Höyüğün mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu için içine giremedik ama etrafında düzenleme çalışması yaptık. Yumuktepe içimizde bir ukde. Şu an madde bağımlılarının, bazı kötü işler yapan kişilerin kullandığı bir bölge durumunda. Maalesef şehir olarak Yumuktepe’yi koruyamıyoruz, tanıtamıyoruz. 3 yıl önce oraya bekçi koyduk ama yasal yetkimiz olmadığı için bekçileri geri çekmek zorunda kaldık. Şu an korumasız halde. Bu proje, Yumuktepe’nin tanıtılması, halkımıza anlatılması açısından çok önemli. Bununla beraber höyüğün korunması, temizlenmesi, insanların güvenle gezebilecekleri bir yer haline getirilmesi için de çalışma yapmak gerekiyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.