MTSO ev sahipliğinde düzenlenen Mersin Başkanından ne bekliyor arama çalıştayında irdelenen 3. ana başlık Kentsel dönüşüm ve Altyapı sorunları üzerine oldu. Katılımcılar Altyapı, Turizm, Sosyal donatı, Sektörel bazlı altyapı ihtiyaçları ve Göç konuları üzerinde görüş bildirdiler. Konunun ayrıntılarında şu kararlar alındı;

*Turizm kenti olabilmek için butik otel yatırımları özendirilmeli ve yatırım alanları oluşturulmalı,

*İnanç Turizmi, sağlık turizmi gibi farklı konseptler ile turizm sektörünün canlanmasını sağlayacak stratejiler, ilgili meslek kuruluşlarıyla birlikte geliştirilmelidir.

*Tarihi Mersin dokusunun orijinal hali korunarak yenilenip kente sanat, kültür ve eğitim alanları olarak geri kazandırılması sağlanmalıdır.

* Kente gelen turistlerin ilgisini çeken eski kent merkezi düzenlenerek, binaların dış cephelerindeki kablo kirliliğinden kurtulunmalı ve görsel estetik kazandırılmalıdır. Durumu belirsizliğini koruyan ve yıllardır inşaat görünümünde olan yapıların da kent silüetini olumsuz etkilemesine izin verilmemeli, cephe giydirme gibi alternatifler geliştirilmelidir.

*Uzun süredir üzerinde konuşulan Balık Pazarı ve Kasaplar Çarşısı projeleri ivedi olarak hayata geçirilerek, turistler ve Mersin halkı için yeni cazibe merkezleri oluşturulmalıdır.

*Atıl durumdaki Ulu Çarşı kent ekonomisine kazandırılmalı, hareketli bir ticaret alanı olması için çalışmalar yürütülmelidir.

*Ulu Çarşı’nın altındaki kapalı otoparkın önünden geçen ve 4701 Nolu sokağı Uray Caddesine, Uray Caddesini de Kuvayi Milliye Caddesi ve İsmet İnönü Bulvarına bağlayan yolda altyapı düzenlemesi yapılmalıdır.

*Konutların güneş enerjisinden faydalanmaları oldukça sevindirici iken, güneş enerjisi depolarının yarattığı görüntü kirliliğine karşı önlemler geliştirilmelidir.

*Sahil şeridinin efektif kullanılabilmesi için turistik hizmet alanlarının planlanması ve hayata geçirilmesi önemlidir.

*Yazlık sitelerin bakımsızlık nedeniyle yarattığı görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla girişimlerde bulunulmalıdır.

*Plajlar, kamp alanları, karavan alanları gibi turizm alanları yeniden düzenlenmelidir.

*Sanayi altyapısı düzenlenmelidir. Organize Sanayi Bölgesi ve sektörel sitelerin yapılanmaları artmalı ve buralarda yatırım yapmak cazip hale getirilmelidir.

*Lojistik altyapı: Limanın ve çevre illerin bağlantılarında düzenlemeler yapılmalı, şehir dışındaki gidiş ve dönüşlerin rahatlatılması sağlanmalıdır.

*Özel eğitim kurumlarını desteklemek amacıyla alanlar oluşturulmalıdır.

*Kentsel dönüşüm parsel bazlı planlanarak uygun sosyal ihtiyaçlar, yeşil alan, altyapı ve donatıları kapsamalıdır.

*Altyapı için değiştirilemez 50 yıllık plan hazırlanmalıdır ( kanalizasyon, elektrik, su, internet, doğalgaz)

*Bütün yolların en az 25 yıl dayanacak şekilde inşası ve yol bakım tamiratlarının uluslararası normlara göre yapılması sağlanmalıdır. Bu çalışmaların daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayacak vardiyeli çalışma sistemi uygulanmalıdır.

*Kuzeye olan bölgelerin genişlemesine izin vererek merkezin yoğunluğu dağıtılmalıdır.

*Yeşil alanların çocuk ve yaşlıların da kullanabileceği şekilde düzenlenmesi sağlanmalıdır.

*Bedensel engellilerin Kent yaşamına entegre olabileceği düzenlemeler yapılmalıdır.

*Müftü ve Mezitli Derelerinin ıslah edilebilmesine yönelik Eskişehir örneğinde ki gibi planlama yapılmalı ve uygulamaya alınmalıdır.

Çocukluğum, gençliğim şimdilerde orta yaşlarımı sürdürdüğüm kentin benim gibi giderek yaşlandığını görmek, tazelenmesi için üzerine hiçbir şeyin katılmadığını izlemek oldukça üzücü. Şehrin nefes alan, yaşam alanı ve ekonomik merkezi durumunda ki kent merkezinin hoyrat, bakımsız ve döküntü hali nasıl bizlerin içini acıtıyorsa cazibe alanı olmaktan uzak hali turistleri uzaklaştırıyor. Bunca zamandır ertelenen, birikmiş sorunların neresinden başlayarak toparlayacağını düşünen yöneticilere naçizane tavsiyem Kent Merkezine dokunmaları olacaktır.

Evet, yarın 4. Ana başlığımız Eğitim ve İnsanla devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.