1884 yılında (Hicri 1302) Müftü Emin tarafından yaptırılmıştır. Müftü Köprüsü’nün doğusunda Turgut reis Mahallesi 209 nolu sokakta avlu içerisinde Cami ve Medrese birlikte inşa edilmiştir.
Yonu (Kesme) taşından inşa edilen cami, düz ahşap tavanlı, kırma çatılı ve kareye yakın dikdörtgen planlıdır.
Yapıya doğu caddesindeki basık kemerli ana kapıdan girilmektedir. Bu kapı 2000’li yıllarda yapılan bir restorasyon sonucu yonu taşıyla kaplanarak büyütülmüş ve özgünlüğünü kaybetmiştir.
Avlunun kuzeyinde iki giriş kapısı daha bulunmaktadır. Yonu taşından yapılan ve kemerli olan giriş kapıları özgünlüklerini korumuşlardır.
Avlunun kuzeydoğusunda yer alan ve Klasik Osmanlı Medreseleri mimarisi tarzında inşa edilen Medrese, günümüze ulaşamamıştır. Batıdaki Kur-an Kursu, betonarme olarak yapılmış olup günümüzde İlçe Müftülük binası olarak işlev görmektedir.
Avludaki şadırvan zaman içinde pek çok değişikliğe uğrayarak günümüze kadar ulaşmıştır.
Caminin kuzeybatısında bulunan ve kesme taştan yapılan minarenin kuzeyindeki giriş kapısı üzerinde boş bir kitabe yer almaktadır. Muhtemelen daha sonra yapılan bir onarım esnasında tahrip olan ve minarenin yapılış tarihini belirten özgün kitabenin yerine konmuştur.
Minare Kübik bir kaide üzerine oturtulmuştur. Kaide ile gövdeyi birbirine bağlayan dörtgen bir papuç bulunmaktadır. Gövde de alt ve üst geçişler iki silme ile sağlanmıştır.
Şerefe altında Geometrik taş süslemeler mevcuttur. Şerefe korkuluğu taştan yapılmış ve zarif geometrik oymalarla süslenmiştir. Taş korkuluk arasındaki kafes aralıkları, şerefeye ayrı bir zenginlik katmıştır. Minare külahı metal kaplamadır.
Yapının doğusundaki  hazirede üç mezar bulunmaktadır. Müftü Emin, eşi ve oğluna ait olan mezarlar üzerindeki kitabeler günümüze kadar korunmuştur.
Harim’e basık kesmeli ve taştan yapılmış taç kapıdan girilmektedir. Kapı kanatları ahşaptır ve 2000’li yıllarda yapılan bir restorasyonda yenilenmiştir.
Kapının iki yanında bulunan taş plastırlar kapıyı daha görkemli göstermektedir. Kapı üzerinde inşa kitabesi yer almaktadır.
Cami tek mekanlı olup ahşap tavan kaplamalıdır. Caminin her cephesinde ikişer pencere bulunmaktadır. Cami içindeki kadınlar mahfilinin özgün yapısı ahşap taşıyıcılarla sağlanmıştır. Daha sonraki onarımlarda kadınlar mahfili betonarme iki taşıyıcı ve bu iki kolon üzerine oturtulan camiyi boydan boya bölen bir kiriş üzerinde bulunmaktadır.
Kadınlar mahfiline giriş önceleri batıdaki merdivenle sağlanmış iken günümüzde cami içinden bir merdivenle kadınlar mahfiline ulaşılmaktadır. Kadınlar mahfili bölümünde küçük dört adet pencere bulunmaktadır.
Mihrap Mersin Camilerinde pek görülmeyen tarzda süslemelere sahiptir. Taş mihrap yağlı boya ile boyanmıştır. Mihrabın iki yanında yivli gömme payeler mevcuttur ve bunlar korent başlıklıdır.
Mihrap sivri kemerli bir kavsaraya sahiptir. Miğfer başlığı şeklinde yapılmış olup kavsara çokgen bir nişe sahiptir. Kavsaranın altında mihrabı enlemesine kesen süsleme kuşağı yer almaktadır. Kavsaranın iki üst uç köşesinde bitkisel motif bulunmaktadır.
Mihrabın üzerinde Ali İmran Suresi 39. Ayet yer almaktadır. “Fe nadethul melaiketu ve huve kaimun yuselli fil mihrab” “O mihrapta namaz kılarken melekler ona seslendi” 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.