Tarsus Üniversitesi İmarını Planlayanların DİKKATİNE!

      MÜFTÜ DERESİ ve ÇEVRESİ

         Bölgemizdeki Kentlerimizde ve İlçelerimizde; 1950 sonrası siyaseti kullanarak siyaset üstü şahsi ve çıkar girişimleriyle rant elde etmek için; özellikle İMAR Planlarında uygulanan kararların yanlış olduğunu günümüzde açıkça görmeye başladık. Bu planlar hangi tarihte, hangi hükümet veya yerel başkanlıklar zamanında yapılmıştır diye üzerinde hiç durmayacağım. Zira her bir konunun tarihi, ne zaman, ne için kimler tarafından yapıldı, kimler nemalandı biliniyor. Bilmeyenler de; yıllardır çok az Gerçek Kalemler olsak da; doğruyu söylemek yazmak adına yöneticiler bizleri kötü bilseler de, Bizler Kentimizin ve İlçelerimizin geleceğe yakışan bir yerleşim düzenine sahip olması için uyarmaktan, yanlış alınan kararları dile getirerek örnek verip, yeniden yanlışların yapılmaması için geri durmayacağız.

         Konuyu çok yalın bir şekilde anlatmak istiyorum. Gören gözleri kör değilse, yaşadığı kentini seviyorsa ve yetkili mevkiinin başında ise; anlatımımı değerlendirip gereğini doğru olarak uygular.

         Mersin Müftü Deresi’nin her iki yanı zamanında doğal yaşam alanı olarak planlanıp, her iki tarafı ve içerisi düzenlenerek, etrafı sosyal alanlar olarak yapılsaydı; bu gün Mersin’in bir sahili, büyük bir Ağaç Koruluğu, Halkımızın kullanacağı mesire alanı ve derenin her iki yanı Halkımızın için bir sahil niteliği taşıyacaktı. Ne yazık ki, her iki tarafı imara açıldı, denizle birleşen her iki yanına Ordu’ya ait ve özele ait mekânlar, iş yerleri yapıldı. Hatta denize sıfır yerlerde şahsi imar bile satış gösterildi. Gözlerinizi kapatınız ve düşününüz. D-400 yolundan başlayarak denizle birleşen noktaya kadar Müftü Deresi’nin her iki etrafı alabildiğince geniş bırakılarak ağaçlandırılıp, içerisine sosyal, kültürel ve spor alanları yapılsaydı, sahile yakın yerleri sahil olarak kalsaydı Mersin şimdi nasıl olurdu? Elbette harika olurdu. Merkezde HALKIMIZIN yararlanacağı; hem büyük bir yeşil alan, hem sahil, hem sosyal ve spor mekânları olurdu. Bu fırsatı kötü kullanan kararların alınması, ekonomik, imar ve yerleşimin, trafiğin, iklimin bozulmasına neden oldu. Doğanın dengesi bile deniz doldurularak bozuldu. EN ACISI Mersin’in her kış sular altında kalmasının sebeplerinden birisi bu yanlış uygulamadır. Yanlış imar, yanlış yol ağaçlandırmaları, yol yapımı, köprü uygulamaları da; son yıllarda yağmur yağdığında Mersin’de SEL olmasını daha da arttırdı. Bu konuların tamamı masaya yatırılıp tüm ilgili, yetkililerce ve gündeme getirenlerin fikirleri alınarak değerlendirilmelidir.

         BERDAN ÇAYI ve ÇEVRESİ

Tarsus ÜNİVERSİTESİ Berdan Çayı Yanındaki Alana YAPIL MA MA LIDIR!

         Mersin Müftü Deresi’nin çevresel akıbetini kendimi bildim bileli Tarsus BERDAN Çayı’nın değerlendirilmeyi bekleyen boş alanına benzetirim. Tarsus Kent Konseyi Yürütme Kurulunda çalıştığım yıllarda; Tarsus Kent Konseyine çok maddeli bir proje verdim. Projeyi Konseyde okuduğumda dönemin CHP Milletvekili Vahap SEÇER ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ dinlemişlerdi. Projeyi okuduktan sonra Belediye Başkanı ilgiyle projemi aldı. Tabi ki projede çok detaylı açıklamalar vardı. Kısaca anlatırsam; Tarsus Şelalesinden Berdan Çayı’nın denize döküldüğü noktaya kadar ıslah edilmesi, içinin düzenlenmesi, imarla su akımının BAÇ Köprüsüne kadar doldurulup, kayıkların yüzebileceği su birikintisini sağlayarak, her iki yanına sosyal tesisler, restoranlar yapılmasını yazmıştım. Bu konuyu 19 yıldır birçok Tarsus Gazetelerinde yazdım. Projem tüm alanı şekillendirerek yazılmıştır, bazıları sadece duyunca Berdan Çayını gündeme getirseler de; önemli olan şekillendirdiğim biçimde alanın tamamının çok yönlü hayata geçmesidir. Berdan Çayı’nın sol yanından şimdiki BAÇ Köprüsüne kadar olan alan geniş bir yerdir. Bu alanı ağaçlarla yeşillendirip, içerisine Atatürk ve Tarsus Tarihi MÜZESİ, Kuvayı Milliye Parkı, Öğrencilerin bölgemizde yetişen sebzeleri zamanında ekmeyi ve yetiştirmeyi öğrenmeleri için okullara ayrılmış tarım alanı, spor tesisleri, mesire alanı düzenlemesi ve Tarihi Açık Müzede Tarsuslu Sanatçıların büstlerinin burada değerlendirilmesi gibi daha birçok açıklama sundum. Berdan Çayı Islahı Belediye’de gündeme alındı, fakat projenin aslıyla ilgili öne çıkan hiçbir uygulama hayata geçmedi. Projedeki Kuvayı Milliye Parkı yol kenarına yapıldı. Ama önde Gazi Mustafa Kemal’in Büstü yapılıp, arkasında Ay şeklinde Osmanlı Devlet Adamlarının Büstleri yapıldı. Hâlbuki Kuvayı Milliye’nin Komutanlarının Büstleri Gazi’nin arkasında yer almalıydı. Ve birkaç ay önce gördüm ki, Berdan Çayı’nın sol yanında önceki Belediye döneminde yüksek kata imar yapılmış, tıpkı zamanında Müftü Dersinin etrafına verilen yanlış imar gibi! Ayrıca dönemin Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ; eski yıkılan Cleopatra Kapısının yanındaki Otogar arazine yükseklik açısından Müze yapılması kararını, o bölge sit alanı olduğundan alamamıştı. Bu yüzden Berdan Çayı sağ yanındaki araziye; Atatürk ve Tarsus Tarihi Müzesini aynı zamanda Açık Müze bile yapılabileceğini projemde anlattığımda tüm Tarsus Protokolü ilgiyle dinlediler.

         Gelelim şimdiki Tarsus Belediyesi kararına, ne kadar doğrudur veya böyle bir karar resmi olarak alındı mı? Bilmiyorum. Zira Bizler ne yazık ki, Tarsus’ta CHP’den seçilmiş bir Belediye Başkanına artık yanlışları anlatamıyoruz, uyarsak ta sesimizi özellikle duymazdan geliyor, sadece kendi ekibiyle kendi doğrularını görüyor, fakat kentimiz için geleceğe yönelik doğru nedir diye masaya yatırmıyor, olması gereken doğrular hayata geçmiyor. Duyduğum karar şudur ki, yukarıda anlattığım alana Tarsus ÜNÜVERSİTESİ yapılacakmış. Bizler Tarsus’ta Üniversite yapılması için çalıştay yapan, projeler veren, yazılar yazan ilk insanlarız, hatta haber niteliği dışında Basında yazar olarak sürekli kaleme alan tek yazarım. Yazık ki, o zamanlar ortada olmayanlar, sadece kendi işleriyle para kazanıp toplum için hiçbir çalışmaya gönüllü veya maddi destek vermeyenler,  bu süreci bilmeyenler şimdi Belediye Başkanına yanlışlar yaptırıyor.

         Elbette Üniversite yapılmalı. Kimileri diyor ki; Üniversite Şehir içinde olsun, Berdan Çayı’nın yanı uygundur. HAYIR! UYGUN DEĞİLDİR! Zira Berdan ÇAYI Tarsus’un nefes alacak bir ağaçlandırma, sosyal, kültürel, tarihi ve spor alanları olarak değerlendirilecek boş kalan tek arazidir. Üniversite illa ki şehir içinde olsun diyorsanız, Tarsus Şelalesi’nin arkasında ve devamında Ankara Yoluna giden yolun sağındaki arazilerde yapabilirsiniz. Bir Üniversite yapmak için KOLAY YOLU SEÇİP; Tarsus’un tek nefes alacağı araziye Üniversite binasını yapmak araziyi tümüyle doğru uygulamadan saptırır. Üniversite bu araziye yapılırsa; alanın etrafını Halk için parklar, mesire, sosyal, spor, müze vb. gibi planla değerlendiremezsiniz. Üniversite’de etrafın sesi olur, düzen tutmaz, sağlıklı bir yapılanma ve sağlıklı bir eğitim gerçekleşmez. Şelale’nin Ankara Yolu uzantısındaki geride kalan arazilerde biraz çabalarsanız daha doğru bir kararı hayata geçirerek, hem şehir içine yakın, hem de Berdan Çayı etrafını yukarıda anlattığım gibi; MÜKEMMEL İMAR PILANLI bir uygulama ile Halkımıza kazandırabilirsiniz. Zira Tarsus Şehir Merkezinde tek boş kalan, hayat damarımız olan bu arazinin büyük bir KORULUK olarak planlanıp ve içerisinde ihtiyacımız olan anlattığım projeleri hayata geçirmek en medeni yaşam ve hizmet biçimidir.

         Büyükşehir Belediyesi Vahap SEÇER önderliğinde Müftü Deresi Çevresi ve sahille birleşen her iki yanı için aylardır dile getirilen, yazılan önerileri dinleyerek, değerlendirerek güzel bir çevreyi halkımıza kazandırabilir. Aynı zamanda Tarsus Belediyesi Haluk BOZDOĞAN önderliğinde Berdan Çayı’nı en azından bu dönem BAÇ Köprüsüne kadar, akıntıda ve çevresinde imarlı düzenlemelerle halkımıza kazandırabilir. Önerdiğim Ankara Yolu sağ tarafında bir Üniversite İmarını ayrıca Tarsus’a yakışacak şekilde hayata geçirebilir.

         Dilerim uyarılarımız ve önerilerimiz değerlendirilerek; dikkatle gelecek hayatı, iklimi, sağlıklı yapılanmayı düşünerek kararlar alınır. Mersin ve Tarsus Halkını bu konularda etkin olmaya ve yetkili birimleri uyarmaya davet ediyorum.

         Saygılarımla

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.