Yapım Tarihi
Herhangi  bir  kitabesi  bulunmayan  yapının,     yapım  tarihi  ile  ilgili  bilgi,  arşiv çalışmalarından elde edilmiştir. Yapılan araştırmalarda yapı; 1876 yılında Suriye ve Lübnan'dan gelen Maruni Hıristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. 1952 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır.
 
1950'li yıllarda kilise’ye isabet eden bir yıldırım nedeniyle Kilise papazının öldüğünü Maruni Kilisesi mensuplarından Dr.Victor Venüs ifade etmiştir.  Papazının ölmesi üzerine  cemaate rehberlik yapacak bir papaz arayışına gidilmiştir.  Sağlığında görüştüğüm Maruni Cemaati önderlerinden Dr.Victor Venüs, kilise de görev yapacak papaz bulmak için Lübnan’a gittiklerini ve papaz bulamadan geri döndüklerin ifade etmiştir.  Yine aynı konu ile ilgili olarak Şinasi, Develi ile yaptığım bir görüşmede; Şinasi Develi o dönem Maruni Kilisesine papaz bulmak için Lübnan’a giden Dr.Victor Venüs’ün kendisine birlikte gitmek için teklif getirdiğini ve kendisinin de bunu kabul ederek Lübnan’a Dr.Victor Vernüs’le birlikte gittiğini ifade etmiştir. Şinasi Develi; Lübnan da görüştükleri bazı papazların Maruni cemaatinin sayısını sorduklarını; Dr.Victor Venüs’ün Maruni Cemaatinin sayısının 300 kişi olduğunu ifade etmesi üzerine; bu sayının bir papazın geçimini temin edemeyeceğini belirterek gelmekten vazgeçtiklerini ve Lübnan’dan eli boş döndüklerini belirtmiştir.
 
 Papaz bulunamaması üzerine cemaatte dini liderlik yapacak kimsenin olmaması nedeni ile Maruni cemaati mensuplarından olan Dr. Victor Venüs tarafından yapının Dini amaçla kullanılması kaydıyla, kilise devlete vakfedilmiştir. Bu tarz vakıfların muhatabı Vakıflar Genel Müdürlüğü olduğundan mülkiyet Vakıflara devredilmiştir.
1985 yılında söz konusu yapı camiye  dönüştürülmüştür. 1986 yılında üst katta imam evi yapılmıştır.         Günümüzde Nusratiye Camii olarak kullanılmaktadır.
Ayrıntılı Tanım
 
Şimdiki kullanımı
Özgün kullanımı
Camii
Kilise
imam odası
Papaz hazırlanma odası
işyeri 1 (Sigorta şirketi)
işyeri
işyeri 2 (Kırtasiye)
Papaz dinlenme odası
işyeri 3 (Sigorta şirketi)
işyeri
işyeri 4 (Sigorta şirketi)
Kilise hizmetli evi
işyeri 5 (Berber)
Kilise hizmetli evi
Avlu
Avlu
imam lojmanı
 
Cami Bölümü
Katolik Kilisesinin yaklaşık 40-50 m kadar batısında, Uray caddesinde köşe parselde bulunan cami dikdörtgen biçiminde doğudan batıya doğru uzanır Kuzeyden girilen cami bölümü dikdörtgen planlıdır. Kuzey yönünde üç, güney yönünde iki pencere ve Kilise kullanımında bulunan ancak günümüzde kapatılarak mihraba dönüştürülen bir kapı yer almaktadır. Caminin doğu yönü, (klişe kullanımında papazın durduğu ve ayinin yapıldığı bölüm) kadınlar mahfili olarak kullanılmaktadır.Caminin güneyinde avlu, güneybatı ve güneydoğu köşelerinde dükkanlar yer almaktadır. Maruni Kilisesi; Dikdörtgen planlı, kuzey ve güneyden girilen  iki giriş kapışma sahip, avlulu, geniş pencereli ve çevresinde   çeşitli   işlevlere   sahip   Papaz   evi,   ticarethane   gibi   mekanların bulunduğu bir yapıdır.
 
 
Bu özellikleri ile "Parokial tip (uzunlamasına nefli), tipik bir mahalle kilisesi planıdır. Apsiste bulunan ibadet yeri mezbah, birbuçuk basamakla yükseltilmiş, duvarda geniş bir kemerle bu alan belirginleştirilmiş, büyük olasılıkla bu bölüm bir perde ile cemaatin bulunduğu alandan ayrılmıştır.
İmam odası (Papaz hazırlanma odası)
Caminin güneydoğu köşesinde kamerli bir kapı ile imam odasına geçilir. (Kilise kullanımında bu mekan papazın hazırlanma odası olarak kullanılmıştır.) Batısında iki doğusunda bir pencere yer almaktadır. Bu mekanda güney duvarında Dr Victor Venüs tarafından bir kapı olduğu belirtilmiştir. Döşeme beton ile kaplı, tavan ahşap kirişlemedir. Pencereler geçme demir parmaklıklıdır. Duvarlar 1. 50 m ahşap lambridir.
İşyeri 1 (Sigorta şirketi)
Caminin güneybatı köşesinde bulunan ve sigorta şirketi olarak kullanılan (işyeri 1) mekanı içerisinde doğu ve batı yönlerinde ikişer pencere yer almaktadır. Batı yüzeyinde yer alan niş dış yüzeyde takip edilen izlerden bir kapı olduğu görülmektedir.Döşemesi seramik tavam ahşap ve alçı kaplamadır.
Avlu
Caminin kuzeyinde yer alır. Kemerli giriş bulunmaktadır. Bu kapı özgün durumda klişe giriş kapısı olarak kullanılmıştır. Avlunun batı duvarında işyeri 1 'in iki penceresi, kuzey duvarında kapatılan kilise kapısı ve iki kemerli pencere, doğu duvarında ise imam odasının iki pencere aralık kemeri ve işyeri ikinin iki penceresi yer almaktadır. Avlu zemini beton ile kaplıdır. Avludan imam lojmanına çıkan merdiven mozaik kaplanmış ve 1950 li yıllarda eklenmiştir. Lojman 1983 yılında yeniden yapılmıştır.
İşyeri 2 (Kırtasiye)
Caminin güney doğusunda yer alan bu mekan papaz giyinme odasına bitişiktir. Bu mekandan avluya bakan iki pencere yer almaktadır. Günümüzde sokağa bakan vitrin cephesi sonradan açılmıştır. Döşemesi seramiktir. Özgün kullanımda avluda bulunan aralıktan geçilen papaz evinin bir bölümü olduğu düşünülmektedir.
 
İşyeri 3 (Sigorta şirketi)
Caminin güneyinde kırtasiyeye bitişiktir. Doğu ve güneye açılan iki vitrin penceresi bulunmaktadır. Döşemesi seramiktir. Özgün kullanımda ticarethane olarak kullanılmıştır.
İşyeri 4 (Sigorta şirketi)
İmam odasından (papaz hazırlanma odası) açılan bir kapı ve doğu yönde iki kanatlı bir kapı ile girilen bu mekan iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, bir mutfak, bir tuvalet mekanından oluşmakta, ikinci bölüm ise doğu yönde açılan pencereli bir odadan oluşmaktadır. Papaz evinin bir bölümü olduğu sözlü kaynaklardan öğrenilmiştir.
İşyeri 5 (Berber)
Doğu yönde bulunan son mekan olup, papaz evinin bir odasıdır. Döşemesi seramik tavanı ise
ahşap kirişlemedir. Üst örtüsü çatı ile kaplıdır.
 
 
Hasar Tespiti Yapıda ki Bozulmalar ve Nedenleri
Yapıdaki hasar tespitleri görsel analiz yoluyla belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Yapıdaki bozulmalar temel olarak fiziksel nedenlerden ve insan eliyle yapılan bozulmalardır. Fiziksel bozulmalar özellikle yağmur suyundan kaynaklı bozulmalardır. Yağışlardan ötürü çatıda bozulmalar meydana gelmiştir. Zeminden gelen sular ise duvar yüzeylerinde nemlenme ve sıva dökülmelerine neden olmuştur.
İnsan eliyle yapılan bozulmalar ise; Kuzey cephesine eklenen son cemaat yeri ve helalar, Güney cephesinde kapatılarak mihraba dönüştürülen kapı, Doğu cephesinde kapatılan kemer, Avlu doğu cephesinde kapatılan aralık, Yapının ana caddeye bakan batı yönünde kapatılan kapı ve pencereler, Yapının güney ve doğu görünüşlerinde açılan vitrin pencereleri, Boyutu değiştirilen avlu kapısı, Eklenen merdiven ve İmam evi olarak sıralanabilir.
 
 
Restitüsyon ;Bu aşamada yapının özgün durumu araştırılmıştır. Yapıdaki ekler, değişen kısımlar tespit edilmiştir. Günümüze ulaşamayan ancak yapıda izleri bulunan ve karşılaştırmalı çalışma ile elde edilen özgün yapıda olması düşünülen elemanlar için restitüsyon çalışması yapılmıştır.
Restitüsyon Aşamasında Esas Olan Kaynaklar Şunlardır:  a) Yapının kendisinden Gelen Bilgiler
Varlığı yapıda bulunmasından dolayı kesinlikle bilinenler ve İzi olan yeri boyutu malzemesi yapıdaki diğer örneklerden bilinenler
b) Karşılaştırmalı Çalışmadan Gelen Bilgiler: Yapıda herhangi bir izi olmayan formu boyutu ve malzemesi ile karşılaştırmalı çalışma ile bilinenler
c) Yazılı Kaynaklardan Gelen Bilgiler: Yapının Mimari Gerekliğinden Dolayı Olması Gerekenler, İzi ve boyutu belli olan ancak kapatılan kapı, pencere ve kemerler, Yapı ile uyumsuz ve özgün dokuda günümüze ulaşan yapılardaki açıklıklara uymayan kapı ve pencereler,  Avlunun doğusunda eklenen imam evi, Restitüsyon çalışmasında karşılaştırmalı çalışma ile tamamlanan elemanlardır.
Dönem Ekleri: Eklemeler- Değişmeler- Yenilemeler Analizi :Yapıya farklı dönemlerde eklenen mekan ve mimari elemanların analizleri yapılmıştır.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.