11’inci Kalkınma Planı’nda karar değişti… Mersin ekonomisinin sırtına hançer vuruldu… LOBİSİZLİK (K)AYIP’A DÖNÜŞTÜ

Mersin Bu Kez Konteyner Terminali’ni Kaybetti.. Mersin' in geleceğini etkileyecek olan ve yapımı planlanan Konteyner Terminal Limanı’nın yeri ve ismi 'Mersin' yerine 'Doğu Akdeniz' olarak değiştirildi. Bu karar kentte hiçbir etki yapmazken, Tek ses Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ve gazetemiz yazarı Abdullah Ayan’dan geldi. Ayan, “Mersin açısından bu ‘ne yapalım tercih bu yönde olmuş’ diye savuşturulacak basit bir yer değişikliği değildir. Mersin, bu projeyi takip edip, ete kemiğe büründürebilse Konteyner Terminal Limanı’nın yaratacağı ivmeyle kişi başı milli geliri iki katının üzerine çıkarabilirdi” dedi.

- Bu haber 575 kez okundu.

11’inci Kalkınma Planı’nda karar değişti… Mersin ekonomisinin sırtına hançer vuruldu… LOBİSİZLİK (K)AYIP’A DÖNÜŞTÜ

Haber: Turan DAL

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2013 yılında hazırlanan 10’unucu Kalkınma Planı’nda Mersin’de yapılacağı kararlaştırılan terminalin, bu yıl hazırlanan 11’inci Kalkınma Planı’nda Mersin’den düşürülmesi tartışmalara sebep oldu. Kent ekonomisinin geleceğini olumsuz etkileyeceği yönünde görüşler yayılmaya başlarken, bu değişim hakkında gazetemizin köşe yazarlarından Abdullah Ayan, önemli açıklamalarda bulundu.

“Akdeniz'in en büyük Hub limanı olması amaçlanıyordu”

Konteyner Terminal Limanı yapımı 10’uncu kalkınma planında somut olarak yer alan 'Mersin'e yapılacak hükmünün ortadan kalkmış olduğunu kaydeden Ayan, “Böylesine önemli bir yatırımın Mersin' de artık yapılmayacak olduğu gerçeğini tüm toplum dinamiklerine anlatmak gerekiyor. Özelleştirmede yaşanan hayal kırıklığına karşın, Türkiye'nin yıldızının yükseldiği yıllardaki gelişmeler Mersin' in önüne altın tepside sunulan tarihi fırsatı getirdi. 2009 yılında Ulaştırma Bakanlığı girişimiyle Mersin' de Konteyner Terminal Liman inşası için düğmeye basıldı. Aynı yıl içinde projenin ÇED raporu süreci bile tamamlandı. Konteyner Terminal Limanı’nın Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere tüm bölgeye hizmet vermesi, Akdeniz'in en büyük Hub limanı olması amaçlanıyordu.  Bir adım sonrasında proje, devletin stratejik adımlarını yürütme olarak atan iktidarın vazgeçilmez hedefleri arasına girdi” dedi.

“YAPIMINA BAŞLANACAKTI”

“2013'te yayınlanan ve 2014-2018 yıllarını kapsayan 10’uncu beş yıllık kalkınma planında proje şöyle tanımlanıyordu” diyen Ayan,  "Türkiye’nin artan dış ticaretini karşılamak ve bölgesel bir aktarma merkezi olmasını sağlamak için büyük ölçekli limanlardan Mersin Konteyner Limanı ve Filyos Limanının etüd-projeleri tamamlanmış ve Çandarlı Limanı’nın yapımına başlanmıştır. 10’uncu plan döneminde Çandarlı Konteyner Limanı tamamlanacak, Mersin Konteyner Limanı ve Filyos Limanı’nın yapımına başlanacaktı " ifadelerini kullandı.

“kişi başı milli geliri iki katının üzerine çıkarabilirdi”

“TBMM' de kabul edilerek sadece iktidarın değil devletin stratejik projeleri arasına giren ve 10’uncu plan döneminde yani 2014-18 yılları arasında yapımına başlanması hedeflenen Mersin Ana Konteyner Terminal liman projesine ne mi oldu?” sorusunu soran Ayan, “Yanıtı, 9 Temmuz 2019 günü TBMM' ye sunulan ve 2019-2023 yılları arasını kapsayan 11. Kalkınma Planında veriliyor sorunun… 10’uncu planda yapımına başlanacağı hüküm altına alınan 'büyük ölçekli Mersin Konteyner Limanı' ifadesi 11’inci planda yerini ‘Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı ana konteyner limanı inşa edilecek’ cümlesine bırakmış bulunuyor. Bunun anlamı somut 'Mersin' yer tanımının çıkarılıp yerini  soyut 'Doğu Akdeniz'  tanımının aldığıdır. Mersin açısından bu ‘ne yapalım tercih bu yönde olmuş’ diye savuşturulacak basit bir yer değişikliği değildir. Son yıllarda yarattığı milli hasıla sürekli gerileyen ve Türkiye ortalamasının gerisine düşen Mersin, bu projeyi takip edip, ete kemiğe büründürebilse konteyner terminal limanın yaratacağı ivmeyle kişi başı milli geliri iki katının üzerine çıkarabilirdi” diye konuştu.

“cazibe merkezi olma özelliğini yitirecektir”

Mersin' in gerçek anlamda lobi gücünün olmadığının bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Ayan, “Mevcut liman işletmecisinin 'küçük olsun benim olsun' anlayışıyla yürüttüğü lobicilik faaliyeti, Mersin gibi bugüne kadar stratejik önemiyle övündüğümüz kentin yaşamsal önem taşıyan beklentilerini sona erdirmiştir. Başta Gaziantep olmak üzere 11’inci planda sözü edilen 'Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasının' denize olan uzaklığını 110 km kısaltacak olan Gaziantep-Hassa-Dörtyol bağlantısını sağlayacak yol yapımı sürmektedir. Tamamlandığında Mersin sadece kendi yakın bölgesine hizmet veren lokal liman kenti durumuna düşecek ve komşu coğrafyaya transit taşımacılığıyla öne çıkan avantajını, cazibe merkezi olma özelliğini yitirecektir. Sonrası, umutların tükenmeye yüz tuttuğu  gelecekten başka şey değildir” dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.