Ö. SERDAR. KOCAPINAR

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Rektörü Prof.Dr. Turgut Tümer, okulun kurulduğundan bu yana geride bıraktıkları 8 akademik yılın sonunda 762 öğrenciyi mezun ettiklerini söyledi. Tümer, ODTÜ’nün Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’taki eğitim anlayışına da yenilikler getirdiğini belirtti. Tümer, “Orta Doğu  Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu’ne (ODTÜ- KKK) ODTÜ Ankara’ya göre daha düşük puanla öğrenci kabul ediyoruz. Ancak öğrencilerimizi 58 yıldır eğitim kalitesi tüm dünyada kabul edilen ODTÜ standartlarında mezun ediyoruz” dedi.

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Rektörlüğü, 2014 akademik yılının sonuna yaklaştığımız günlerde Mersin, Adana ve Hatay’da faaliyet yürüten gazetecileri KKTC’de ağırladı. Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü başlayan ve 3 gün süren tanıtım gezisinin son gününde gazetecilerle bir araya gelen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, yerleşkenin öğrencilere sağladığı avantajları, oklulun statüsünü, tarihsel süreciyle birlikte sosyal ve kültürel etkinliklerini anlattı. ODTÜ-KKK’nun ODTÜ Ankara’ya göre daha düşük puanla öğrenci kabul ettiğini, ancak öğrencilerini 58 yıldır eğitim kalitesi tüm dünyada kabul edilen ODTÜ standartlarında mezun ettiklerini vurgulayan Tümer, ODTÜ-KKK’nde  8. akademik yılın geride kaldığını, 350 öğrenci ile başlanan akademik eğitime bugün bin 910 öğrenci ile devam edildiğini söyledi. Tümer, “Burası ODTÜ’lü olmak isteyen gençlerimiz için gerçekten ikinci bir fırsat. Bilhassa Türkiye’deki gençlerimizin bu fırsatı değerlendirmelerini öneriyor ve bekliyoruz. ÖSYS’nın ardından ODTÜ Ankara’ya girmeyen öğrencilerimiz, ODTÜ KKK’ne başvuruda bulunabilirler. Daha önce olduğu gibi 2014–2015 akademik yılında da T.C kontenjanlarının tümü burslu olacak. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, geride bıraktığımız 8 akademik yılın sonunda 762 mezun verdi” dedi. KKTC’nin başkenti Lefkoşa’nın 12 bin nüfuslu Güzelyurt kentinin Kalkanlı bölgesinde bulunan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde tam zamanlı 137, yarı zamanlı 16 olmak üzere toplam 153 öğretim elemanının görev yaptığını belirten Prof. Dr. Tümer, 13 öğrenciye bir öğretim elemanı düştüğünü söyledi. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde eğitimin İngilizce verildiğini ifade eden Tümer, “Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 50 yıllık birikimini ve tüm olanaklarını ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun başarısı için seferber etmiştir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda uygulanan eğitim programları ODTÜ Senatosu tarafından onaylanmaktadır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda Ankara kampusundan görevlendirilen öğretim üyeleri ve ODTÜ standartları ile işe alınan öğretim üyeleri ders vermektedir. Bütün programlarda ODTÜ eğitim anlayışı ve değerlendirme standartları titizlikle korunmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda verilen eğitimin kalitesini garanti etmekte ve mezunlarına uluslararası düzeyde kabul gören ODTÜ diploması vermektedir” dedi.

2013-14 akademik yılında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde öğrenim gören 2 bin 178 öğrencinin yüzde 84’ünün Türkiye Cumhuriyeti, yüzde 7’sinin KKTC uyruklu olduğunu belirten Prof. Dr. Tümer, kalan yüzde 9’unun ise başka ülkelerden olduğunu aktardı. Prof.Dr. Tümer, geçen Eylül ayı itibari ile 721 mezun verdiklerini belirterek, öğrencilerini mezun olduktan sonra da takip ettiklerini belirtti. Rektör Tümer, mezuniyetinin üzerinden 6 ay geçen ve bilgi aldıkları 486 mezun öğrencilerinin bulunduğunu, bunların yüzde 77’sinin bir işte çalıştığını, yüzde 16’sının master ya da doktorasını yaptığını, yüzde 7’sinin ise askerlik yaptığını, iş aradığını ya da yüksek lisans başvurusunda bulunduğunu söyledi.

 

 

‘ÖSYS kontenjanlarının tamamı burslu’

 

Prof.Dr. Tümer, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilere yönelik Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) kontenjanlarının tamamının burslu olduğunu dile getirdi.

Tümer, “ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, SUNY New Paltz ile birlikte yürütülen İşletme Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) kontenjanları dışında, TC uyruklu öğrencilere yönelik ÖSYS kontenjanlarının tamamı, bundan önceki üç akademik yılda olduğu gibi 2014–2015 akademik yılında da burslu kontenjanlardan oluşacak. Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, 1 yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, öğrenim ücretinin yüzde 100, yüzde 50 veya yüzde 25’inden muaf olacak. Ayrıca LYS ile yerleştirildiği programla ilgili MF puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 35.000, TM puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 25.000, DİL sınav başarı sıralamasında ilk 4.000 içindeki öğrenciler Yurt Bursu, lisans programlarında belli başarı düzeyini yakalayan öğrenciler Akademik Başarı bursu alıyorlar. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun halen öğrenim gören lisans öğrencilerinin yüzde 30’u yüzde 100 burslu, yüzde 23’ü yüzde 50 burslu, yüzde 10’u ise Yüzde 25 burslu olmak üzere üçte ikisini burslu öğrenciler oluşturuyor” diye konuştu.

 

‘Profesyonel yaşamlarında da öğrencilerimizin yanındayız’

 

Mezuniyetle profesyonel yaşam arasındaki yolculukta da öğrencilerini yalnız bırakmadıklarının altını çizen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, öğrencilerinin iş yaşamına atılmadan önce amaçları ve onunla bağlantılı olarak kariyer hedefleri konusunda netleşmeleri, kariyerlerindeki gelişim için etkili olacak aksiyonları belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla ‘Kariyer Koçluğu Programı’ uyguladıklarının anlattı. Tümer, “ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda profesyonel bir firma aracılığıyla gerçekleştirilen bu program ile öğrencilere, ideal iş vizyonu, iş arama stratejisi, özgeçmiş oluşturma, iş görüşmesi ve iş tekliflerinin değerlendirilmesi ve müzakere edilmesi konularında koçluğun yanı sıra danışmanlık veriliyor” dedi.

 

‘5 yıldızlı buluşmalar’

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi için kaliteli bir eğitimin yanı sıra öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamanın da büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Tümer, gerçekleştirdikleri ‘5 Yıldızlı Buluşmalar’ projesiyle, Türkiye’nin farklı sektörlerinde önemli başarılara imza atan profesyonelleri öğrencilerle buluşturduklarını ifade etti.

Öte yandan öğrencilerin yoğun çalışma tempoları içinde ‘Teneffüs’ programıyla edebiyat, güzel sanatlar, spor, mizah gibi alanlarda Türkiye’nin başarılı isimleriyle bir araya gelebildiklerini ve sohbet etme şansı yakalamalarının yanında çeşitli atölye çalışmaları yaparak nefes aldıklarını aktardı.

 

‘Her öğrenciye iki yıl yurt garantisi’

 

Yeni kayıt yaptıran her öğrenciye ilk 2 yıl yurtlarında barınma garantisi veren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, 1., 2. ve 3. yurt binalarında tek kişilikten dört kişiliğe kadar seçenekleri olan, öğrencilere en son teknoloji kullanılarak donatılmış, güvenli, rahat ve bakımlı bir yaşam ortamı sunduklarının altını çizen Prof. Dr. Tümer, öte yandan öğrencilerin 20 bin metre kare alanda kurulu olan spor merkezi ve sosyal tesislerden yararlanamalarının sağlandığını anlattı. Rektör Tümer, “ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun yaklaşık 20 bin metrekarelik alana yayılmış olan spor merkezi ve tesislerinde basketboldan voleybola, Uzakdoğu sporlarından plaj voleyboluna, squash’tan atletizme, hentboldan golfe hemen her alanda spor aktivitesi gerçekleştirmek mümkün. Öğrenciler, spor toplulukları ve spor kulüpleri bünyesinde basketbol, futbol, yüzme, voleybol, masa tenisi, satranç, tenis, orienteering ve shotakan karate gibi spor branşlarına ve spor yarışmalarına katılabiliyorlar. Öte yandan, Spor ve Rekreasyon Müdürlüğü, öğrenci, personel ve misafirlerin katılımına açık olarak aerobik, step, Latin dansları dersleri, tenis, fitness ve vücut geliştirme programları, tüplü dalış sertifika programları, mini golf sporu yarışmaları gibi bireysel veya grup spor programları düzenliyor” şeklinde bilgiler aktardı.  

 

‘Kuzey Kıbrıs’ın en zengin kütüphanesini oluşturduk’

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin 3 bin 500 metrekare kapalı alana sahip kütüphanesinde 60 bin ciltlik raf ve 450 kişilik oturma kapasitesi, grup çalışma odaları, 30 kişilik çoklu-ortam odası ve 76 kişilik bir seminer odası bulunduğunu anlatan Tümer, ayrıca bu alanların tamamında internet bağlantısı ile desteklendiği Kütüphane, haftanın 7 günü öğrenci ve çalışanların yanı sıra dış kullanıcılara da hizmet verdiğini belirtti. ODTÜ Ankara Merkez Kütüphanesi ile doğrudan internet erişimi olanağı sağladıklarını da sözlerine ekleyen rektör Prof. Dr. Turgut Tümer, “ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kütüphanesi’nin koleksiyonu, 30 binin üzerinde basılı kitap, 250'den fazla popüler dergi ve günlük gazete, 163 elektronik veritabanı aboneliği ile 55 bin elektronik dergi ve 179 bin elektronik kitap ile multimedyadan oluşuyor” diye konuştu.

 

ODTÜ KKK sosyal sorumluluğumuz’

 

Rektör Prof.Dr. Tümer, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi projesinin Türkiye Cumhuriyeti ve  KKTC hükümetlerinin KKTC yükseköğretimine katkı sağlamak amacıyla ortak geliştirilen bir proje olduğunu ve iki hükümetin ODTÜ’ye daveti ile gerçekleştirildiğini ifade etti. Projenin finansman boyutunun Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılandığını, özel statüde bir devlet üniversitesi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin Türkiye Cumhuriyeti açısından yurt dışında gerçekleştirilen ilk proje olduğunu belirten Tümer, yurt dışında benzer birçok örnek olduğuna, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin akademik ve idari bakımdan tümüyle ODTÜ Ankara’ya bağlı olduğunu, öğrencilerin ODTÜ diplomalarını ODTÜ Ankara mezunlarının da içinde bulunduğu törenle aldıklarını söyledi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin 2003 yılında kurulduğunu, akademik çalışmalarına ise 2005 yılında başladığını ve bu yıl 9. akademik yılını tamamlamak üzere olan yerleşke’de 15 lisans ve 3 lisans üstü programa kayıtlı 2 bin 178 öğrenci bulunduğunu söyleyen Prof.Dr. Tümer, burada verdikleri eğitimin Ankara ODTÜ kalitesinde olduğunu vurguladı.

 

‘Yerleşkeyi KKTC’li inşaat firmaları yaptı’

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Projesine ilk başlandığı yıldan 2013 yılı sonuna kadar olan sürede 250 milyon TL kaynak aktarıldığını dile getiren rektör Tümer, bunun 185 milyon TL’sinin yerleşkenin inşaatında kullanıldığını ve bu işlerin tamamının KKTC’li inşaat firmalarına yaptırıldığını, 65 milyon TL’sinin ise cari giderlerde kullanıldığına dikkat çekti.

 

‘Mimari ödüllü kampüs’

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin ilk etapta 3 bin 500 öğrenciye göre tasarlandığını belirten Prof. Dr. Tümer, ilk kampus tasarımı ve misafirhaneyle kafeterya binalarının tasarımının ODTÜ Ankara Mimarlık Fakültesi’nin bitirme projesi olduğunu, içinde 5 öğretim üyesinin de bulunduğu 18 kişinin yer aldığı tasarım ekibi tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Diğer bina ve peyzaj projelerinin yarışmalar sonucunda gerçekleştirildiğini ve ODTÜ Ankara Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildiğini belirten Prof. Dr. Turgut Tümer, yarışma birincilerinin projelerinin uygulanmasının Kampus’a mimari çekicilik kazandırdığını ve pek çok ödül alındığını söyledi.

 

‘20 bin üniversite arasında ilk yüzde’

 

ODTÜ’nün Türkiye’nin dışında uluslararası arenada da yüksek prestije sahip olduğunu aktaran Tümer, bu başarının özellikle dünyada üniversite sıralamalarında kendini gösterdiğini belirtti. Prof Dr. Tümer, “Başarılarımızdan en önemlilerinden biri son 3 yıldır İngiliz Times Education tarafından 150’den fazla ülkede 17 bin ünlü akademisyene yapılan anketle belirlenen sıralama. Bu sıralamaya göre ODTÜ, son 3 yıldır ilk 100'e giren tek Türk üniversitesi. Uluslararası öneme sahip bu ankette akademisyenlere, ‘Hangi üniversite ile işbirliği yaparsınız?’, ‘Hangi üniversitenin öğrencilerini kabul edersiniz?’, ‘Hangi üniversiteye öğrenci gönderirsiniz?’ şeklinde soruların yöneltiliyor ve her bilim insanı kendi üniversitesi dışında olmak üzere 15 üniversite belirliyor. Dünyada yaklaşık 20 bin üniversite olduğu hatırlanırsa, ODTÜ’nün ilk 100’de yer alması çok önemli bir başarı. Sıralamada ODTÜ’nün üzerinde yer alan üniversitelerin bütçeleri ise ODTÜ’nün bütçesinin yaklaşık 8 katı. Bu saygınlıkta en önemli pay, dünyada 80 ülkeye yayılmış 110 bini aşan ODTÜ mezununundur.” dedi.

 

‘Doğaya önem veriyoruz’

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde 2011 yılından itibaren ‘Yeşil Kampus’ başlıklı bir proje yürüttüklerini, akademik ve idari personelle öğrencileri bir araya getirrerek ‘Yeşil Kampus Koordinasyon Kurulu’nu oluşturduklarını aktaran Tümer, kurul tarafından hazırlanan sürdürülebilir ve iklim dostu vurgularıyla oluşturulmuş bir toplumsal sorumluluk açılımı olan strateji belgesini Kampus Yönetim Kurulu tarafından da onaylanarak web sayfasında yayımlandığını söyledi. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin ‘Yeşil Kampus Strateji Belgesi’nin iç mekânlardaki CO2 emisyonu düzeyi, bina kapalı birim alanına ve kişi başına göre üretilen CO2 emisyonu, kişi başına ve metrekare başına düşen enerji tüketimi, kişi başına düşen su tüketimi miktarı, kişi başına ve bina kapalı alanına düşen katı atık (çöp) geri kazanım miktarı, geri dönüşüm yolu ile kullanıma verilen kullanım suyu oranı, yerleşke içindeki dış ortamda gündüz, akşam ve gece saatlerindeki çevresel gürültü değeri, yerleşke içerisindeki binalarda iç ortam gürültü değeri, mutfak ve bahçe atıklarının komposta dönüştürme oranı, yerleşke dahilindeki enerji üretimi (jeneratörler), iletimi ve tüketimindeki verimliğin artırılması, bilinçsiz kullanım ve israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin sürdürülebilir kılınması, iklim değişikliği ile mücadele edilmesi amacıyla yerleşkenin sera gazı emisyonlarının azaltılması, arazi kullanımı ve yağmur suyu yönetim planıyla doğal kaynakların korunmasının sağlanması, atık yönetim planıyla çevre kirliğinin önlenmesi ve toplumun enerji ve çevre konularında bilinçlendirilmesi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin çevre ve enerji politikasının öncelikli ve önemli bileşenlerini oluşturduğunu dile getirdi.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.