Mersinli araştırmacı yazar Abdullah Ayan ile Mersin İmece Gazetesi’nden Meltem Ahatoğlu’nun gündeme taşıdığı usulsüzlük, dudak uçuklattı.   Radyo Sinko’da Politik Bakış programında Sayıştay raporunu açıklayan Abdullah Ayan,  oyunlar kapsamında 132 bin liranın üzerindeki alımlar için ihaleye çıkılması gerekirken;  bunun yerine, alınacak mal ve hizmetlerin 131 bin 250’şer liraya bölünüp parçalanarak doğrudan temin yoluna başvurulduğunu ve alımın bir şirketten yapıldığını ortaya koydu.  310 milyon TL’nin harcandığı Akdeniz Oyunları’nın kente getirisi ise sadece 308 bin TL oldu.

Geçen sene Mersin’de yapılan 17. Akdeniz Oyunları için yapılan ihalelerde usulsüzlük yapıldığı belli oldu. Sayıştay denetçileri, tesislerin çimlendirme, kumlama gibi mal ve hizmet alımı için ihale düzenlemek yerine doğrudan temin yoluyla bir firmadan ihalesiz alım yapıldığını açıkladı. 132 bin TL’nin altındaki alımlarda ihale mecbur olmadığından, 131 bin 250’şer liraya bölünüp parçalanarak doğrudan temin yoluna başvuruldu, teminler de aynı şirketten yapıldı. 24 ülkenin katıldığı organizasyon 800 milyon liraya mal olmuştu.

İHALEYE ÇALIM ATTILAR!

Sayıştay raporunda Akdeniz Oyunları’ndaki ihale oyunu şu ifadelerle anlatıldı: “Akdeniz Oyunları’nda kullanılacak olan tesislerin çimlendirme, havalandırma, kumlama, gübreleme hizmeti alımının doğrudan temin limitleri dahilinde kalmak amacıyla parçalara bölündüğü görülmüştür. Aynı nitelikteki hizmetlerin aynı yükleniciden 2013 senesi limiti olan 132 bin 861 TL’nin altında 131.250 TL’lik parçalar halinde doğrudan temin yoluyla satın alındığı tespit edilmiştir.”

Raporda Akdeniz Oyunları’nda kullanılacak olan tesislerin çimlendirme, havalandırma, kumlama, gübreleme işlerinin ihaleyle yapılması lazım gelirken ihalesiz alım için doğrudan temin limitleri dahilinde kalmak amacıyla parçalara bölündüğü tespitine yer verildi. Çimlendirme gibi işlerin değişik branşlar için olsa bile aynı firmaya yaptırıldığı, parçalar halinde yaptırılan işlerin hepsinin da oyunların yapılması için yaklaşık olarak 2 senelik bir hazırlık süreci olması dolayısıyla “ihale için sürenin yetersiz olduğu iddiasının” geçerli bir mazeret olamayacağı kaydedildi.

DEVLET MEMURLARINI TAŞERONDA ÇALIŞTIRMIŞLAR!

Abdullah Ayan,  Akdeniz Oyunları için kurumlarınca geçici olarak görevlendirilen 100 devlet memurunun oyunlarda iş verilmekte olan taşeron firmalar tarafından çalıştırılıp kanuna aykırı bir biçimde ücret ödediğinin de tespit edildiğini açıkladı . Toplam 800 milyon lira harcanan ve 122 bin kişinin seyrettiği oyunların bilet gelirleri ise sadece 308 bin lira oldu.

60 MİLYON LİRALIK MUHASEBE HATASI!

Akdeniz Oyunları Koordinatörlüğünün ve devredilen idarenin muhasebe kayıtlarında gerçek değeriyle kaydedilmeyen taşınırlar, malî tabloların varlık bölümünün hatalı olmasına sebepten olduğu ifade edilirken,  “255 demirbaşlar hesabı olması gerekenden 30 milyon TL (KDV dahil) az, genel yönetim giderleri hesabı, olması gerekenden 30 milyon TL çok fazla görünmektedir. Toplam muhasebeleştirme hatası yaklaşık olarak 60 milyon TL’dir” denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.