Akdeniz Kent Konseyi, basın mensuplarıyla buluştu… “KENT KONSEYLERİ ŞEHRİN SESİDİR”

Akdeniz Kent Konseyi üyeleri, basın mensuplarıyla bir araya gelerek yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgilendirme yaptı. Konsey Başkanı Mustafa Erim, “Kent konseyleri aslında şehrin sesidir. Kent konseyleri, belediyelerin idari yapısının dışında, her ilçede belediye ile ilişkilendirilerek kurulan ama o ilçede toplumun bütün kesimlerini temsil eden, bulunduğu ilçenin sesi ve vicdanı olan kuruluşlardır” dedi.

- Bu haber 313 kez okundu.

Akdeniz Kent Konseyi, basın mensuplarıyla buluştu… “KENT KONSEYLERİ ŞEHRİN SESİDİR”

Haber: Hüsamettin TANRIKULU


Akdeniz Kent Konseyi üyeleri, 31 Mart seçimlerinin ardından yaptıkları çalışmaları basına anlattı. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıda, bugüne kadar yapılan çalışmaların yanı sıra hayata geçirilecek projeler de aktarıldı.

Aslında kent konseylerinin, sivil yapının yönetime ortak olması, yönetimle ilgili düşüncelerini ve projelerini açıklaması olarak tanımlayan Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, “Kent konseyleri aslında şehrin sesidir. Kent konseyleri, belediyelerin idari yapısının dışında, her ilçede belediye ile ilişkilendirilerek kurulan ama o ilçede toplumun bütün kesimlerini temsil eden, bulunduğu ilçenin sesi ve vicdanı olan kuruluşlardır” diye belirtti.

Akdeniz ilçesinin Mersin’in en dezavantajlı yerlerinden biri olduğunu söyleyen Erim, “Akdeniz’in gündüz nüfusu 1 milyona yakın, gece nüfusu ise 300 bin civarında… Akdeniz, devletten aldığı payın 3 katı hizmet vermeye çalışan ve dolayısıyla da tökezleyen ve sıkıntılar yaşayan bir ilçedir” dedi.

“Koruma Amaçlı İmar Planı 7 yıldır onaylanmayı bekliyor”

Çalışma organlarıyla ilgili bilgiler veren Erim, daha sonra bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlattı. İlk Yürütme Kurulu toplantısında, şehrin ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’nı gündemlerine aldıklarını belirten Erim, “Mersin’in Koruma Amaçlı İmar Planı, 1997’de onaylandı ama bu plan şehrin gelişimine karşılık verebilecek düzeyde değil. Onun için 2012’de yeni bir Koruma Amaçlı İmar Planı gündeme geldi. Bu plan bir firmaya ihale edildi. Bu firmanın hazırladığı plan Akdeniz Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi meclislerinden geçti ama daha sonra Adana Tabiat Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna gönderilmediği için tam 7 yıldır hala onaylanmayı bekliyor” ifadelerini kullandı.

“Süreci yeniden biz başlattık”

Mersin’in Koruma Amaçlı İmar Planının şu anda 20 yıl önceki şartlarla devam ettiğine dikkat çeken Erim, “Biz, bu planı hem Mersin Üniversitesinin hem de Büyükşehir Belediyesinin gündemine getirdik. Şu anda bu süreç başlamış durumda ve bu süreci de Akdeniz Kent Konseyi olarak biz başlattık. 1997’de Uray Caddesinin çok daha ön planda olduğu bir dönem hazırlanmış ama şimdi Mersin’deki ticari yapı, kent merkezinin çöküşü, bu planla ilgili yeni kararlar alınmasını gerektiriyor. 22 yıl önce alınan kararların yenilenmesi lazım. Bu nedenle de gündeme aldık. Bu planla uğraşılmadığı için ‘Tarihi Kent Merkezi’ çökmüştür. Tarihi Kent Merkezine siz özel kararlar almadığınız, buraya girişi-çıkışı, otopark düzenini, kent içindeki sistemi, araçların kent merkezi dışında park edilerek şehrin içine özel ring seferlerini planlamadığınız için bugün tarihi kent merkezi çöküyor ve şehir parkomat uygulamasına geçmek durumunda kalıyor. Şehrin kent merkezinin çöküşünün temeli budur. İddia ediyorum, Tarihi Kent Merkezinin yeniden ihyasıyla çarşı toparlanacaktır” şeklinde konuştu.

Gençlik Meclisi, Kadın Meclisi, Engelliler Meclisi başta olmak üzere oluşturdukları meclislerin yaptığı çalışmaları da anlatan Erim, önümüzdeki dönemde mahalle komiteleri kurulması, gençlik merkezleri, trafik bahçesi, ekolojik çocuk parkı, basın müzesi kurulması, oyuncak müzesi ve sıfır atık projesi gibi birçok projeyi de hayata geçirmek için çaba harcayacaklarını vurguladı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.