“AMACIMIZ GELENEKLERİMİZİ YAŞATMAK”

Batmanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin İlingi, yöre dernekleri olarak temel amaçlarının gelenek ve göreneklerini yaşatmak olduğunu kaydederek, yaşadıkları sıkıntılara dair Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarına seslendi. İlingi, “Yöre derneklerinin maddi ve manevi açıdan yaşadıkları sıkıntılar sadece dernek üyeleriyle aşılacak bir durum değildir. Bundan dolayı yerel yönetimlerin ve mülki idare amirleri ile kamu kurum ve kuruluşları bu konuda devreye girmeli özellikle maddi açıdan yardımcı olmaları lazım” dedi.

- Bu haber 1121 kez okundu.

“AMACIMIZ GELENEKLERİMİZİ YAŞATMAK”

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Yöre dernekleri tüm ülkemizde olduğu gibi Mersin İlimizde de oldukça yoğun bir şekilde görülmektedir. Kendi gelenek ve göreneklerini yaşatmak ve hemşehrileriyle dayanışma içerisinde olmak amacıyla kurulan yöre dernekleri de belli başlı sorunlar yaşıyor. Yöre derneklerinin yaşadığı sorun ve sıkıntılar ile bu derneklerin faaliyetlerine ilişkin, Batmanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (Batman-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin İlingi sorularımızı yanıtladı.

-Yöre derneği olarak faaliyetleriniz nelerdir? Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

İlingi: Türkiye de 1990’lardan itibaren, Doğu ve Güneydoğu bölgesi yoğun bir iç göç dalgasına tanık oldu. Zamanla Büyükşehirlerin varoşlarında sokaklar, caddeler derken kocaman hemşeri mahalleleri oluştu. Bu hızlı göç dalgası toplumda büyük bir alt üst kimlik yaratırken, diğer yandan da sosyal devletin yetersizliğinden kaynaklanan zor yaşam koşullarıyla mücadele etmeyi zorunlu kıldı. Bu durum çeşitli derneklerin, sivil toplum örgütlerinin kurulmasına sebep oldu. Bizim Mersin Batmanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği de bunlardan biri... Derneğimiz, Mersinde yaşayan Batmanlıların sorunları ya da ihtiyaçları temelinde,  hemşerilerinin her türlü ihtiyaç ve sorunlarını karşılamak, söz konusu herhangi bir sorundan etkilenen ya da söz konusu ihtiyaçları karşılamak isteyen herkesin kendini bulabileceği, söz söyleyebileceği, karar süreçlerine katılacağı, hemşerileriyle tanışıp kaynaşacağı, harekete geçmekte insiyatif alabileceği, gelenek, görenek, örf ve adetlerini yaşayabileceği demokratik bir işleyişe sahip olmak kaidesiyle 2013 yılında 198 üye ile Şevket Sümer Mahallesi’nde kuruldu. Derneğimiz şu anda Mersin’de yaşayan 10 bin 500 Batmanlının bağlı olduğu herhangi bir cenaze, düğün, hastalık, toplantı, taziye gibi olay ve etkinliklerde, oluşturduğumuz toplu sms iletişim sistemi ile anında haberdar oluyor.

Derneğimiz bulunduğu Akdeniz ilçesinde hem üyelerimiz hem de Doğu ve Güneydoğu’dan göç alan halkımızın gelenek ve göreneklerini yaşatması için öncelikli temel ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, ‘2 adet Taziye Çadırı, 200 Adet Sandalye, 40 Adet Masa, 1 Adet Cenaze Nakil Aracı’ ile üyelerimize ve yöre halkımıza 24 saat hizmet etmektedir. Derneğimiz ayrıca kuruluşundan bu yana her Ramazan ayında maddi sıkıntı yaşayan üye ve yöre halkına her yıl bin 500 ile 2 bin adet arası erzak yardım kolisi dağıtmaktadır.

-Kendi kültürünüzü adetlerinizi koruma konusundaki çalışmalarınız neler?

İlingi: Geçmişte birçok güzelliği beraber yaşayan hemşerilerimizin, şehir hayatının zorluklarından dolayı ile kaybolan ilişkilerin yeniden güzel ve sağlam bir çatı altında toplanması, hemşerilerimizin arasındaki muhabbetti artırabilme, düğünler gibi güzel anıları ve anları paylaşma, cenazeler gibi moral desteğinin ihtiyaç görüldüğü durumlarda hemşerilerimize destek verme, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi yaşama, yaşatma ve gelecek nesillere aktarma amacı taşıyoruz. Biz Mersin’de yaşayan Batmanlılar olarak, ‘acılar paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça çoğalır’ felsefesi ile bir araya geliyoruz. Kültürlerimizi yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz.  Başarı bir ekip işi olduğu bilinci ile hareket ediyoruz. Batmanlı hemşerilerimizin sesine ses, sorunlarına çözüm olmak için emek ve mücadele etmeye çalışıyoruz.

-Yöre dernekleri olarak ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz?

İlingi: Hemşeri ve yöre derneklerinin en büyük sorunu maddi sıkıntılardır.  Üyelerinin vermiş oldukları aidat ve bağışlarla ayakta duruyorlar ve faaliyetlerini bu dar bütçeyle gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Üyelerin, kendilerinin maddi ve manevi sorunlarının çözüm yeri olarak gördüğü adres dernektir. Bu açıdan üyeler; taziyesinde, düğününde, hastalığında, işsiz kaldığında, herhangi bir sebeple maddi sıkıntı yaşadığında ilk başvurduğu adres olan dernek, çoğu zaman üyenin taleplerine cevap olamayacak durumdadır. Bizim dernek lokali ve dernek araç ve gereçleri için kullandığımız depo, bunların yıllık kira bedelleri, Cenaze Nakil Aracımızın gideri ve dernekte görevli çalışan bir işçimizin ücreti olmak üzere yıllık giderimiz 70 bin TL’dir. Bu da bir yöre derneği için oldukça büyük bir maliyettir.

-Sorunların aşımı noktasında ne tür çözüm yollarında bulunulabilir?

İlingi: Yöre derneklerinin maddi ve manevi açıdan yaşadıkları sıkıntılar sadece dernek üyeleriyle aşılacak bir durum değildir. Bundan dolayı yerel yönetimlerin ve mülki idare amirleri ile kamu kurum ve kuruluşları bu konuda devreye girmeli, özellikle maddi açıdan yardımcı olmaları lazım. Özellikle Büyükşehir Belediyesinin ve ilçe belediyelerinin bu konuda sorumluluk almaları ve çözüm üretmeleri gerekmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılabilecek ve tüm yöre derneklerinin örf, adet, gelenek ve göreneklerini yaşayabilecekleri ve yaşatabilecekleri ‘Yöre dernekleri sitesi veya kampüsü’ yapılabilir. Bu yapılabilecek Dernekler Kampüsünün içerisinde aşağıdaki faaliyetler yapılabilir.

-Her Yöre Derneğine ait bir Yönetim Kurulu Başkanlığı Odası

-Tüm Derneklere ait ortak Lokal

-Taziye Evi

-Tüm Yöre derneklerinin Yemeklerinin günlük mevcut olduğu Yöresel Yemekler Lokantası

-Düğün Salonu

-Çocuk Oyun Alanı

-Gençlik Kültür Merkezi

-Muhtelif Kurslar

-Kütüphane

-Spor Tesisleri

-Misafirhane                                           

Bu şekilde işleyen kampüs dil, din, ırk, mezhep ayrımı olmadan doğuyla batı kültürünün gelenek ve göreneklerinin beraber yaşandığı ve yaşatıldığı bir medeniyetler kampüsü haline gelir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.