Aşut, 'MEDITOUR imaj çalışmasıdır'

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası(MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut,yaptığı yazılı açıklamayla MEDİTOUR 2016'nın Mersin için bir tanıtım ve imaj çalışması olduğunu söyledi.

- Bu haber 561 kez okundu.

Aşut, 'MEDITOUR imaj çalışmasıdır'

 İmece Haber Merkezi- MEDİTOUR 2016'yı gerçekleştirmek için pes etmediklerini ve yaratılmak istenen siyasi ve terör damgalarının Türkiye'ye vurulmasını engellediklerini kaydenen Aşut, "İşte bu hedeflere uygun olarak, Mersin iş dünyasının çatı örgütü olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak, her sıkıntıya rağmen uzun süredir gerçekleştirmeyi planladığımız ve sorunlara rağmen peşini bırakmadığımız, turizmin de ötesinde Mersin için bir tanıtım ve imaj projesi olan 7. Akdeniz Turizm Forumu- MEDITOUR 2016’yı kentimizde gerçekleştirdik. Bu forum daha önce Beyrut’un siyasi ve sosyal sorunlarından dolayı iptal edilmişti. Özellikle Akdeniz’de kıyısı olan bazı Avrupa ülkeleri ise kendi tanıtımları, son zamanlardaki yaşadıkları terör olaylarının izini silmek için kendileri düzenleyebilmek adına, Beyrut gibi bizim de yapamayacağımızı ve iptal edeceğimizi bekliyorlardı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak pes etmedik, vazgeçmedik. Bunu yapacağımız konusunda karalılığımızı ortaya koyduk. Yaratılmak istenen terör, savaş, siyasi krizler gibi damgaların ülkemize ve kentimize vurulmasını engelledik. Çünkü MEDITOUR 2016’yı iptal etseydik, bunları kabullenmiş olacaktık. Bu anlamda gerek Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ve himayeleri, gerekse Kalkınma Bakanımız Mersin Vekilimizi Sayın Lütfi ELVAN’ın desteği ulusal anlamda elimizi güçlendirmiştir. Gerçekleşen foruma katılanların çetelesi, istatiksel rakamları önemli değil, önemli olan bu forumun Mersin’de, Türkiye’de gerçekleşmiş olmasıdır. Bu bir mesajdır, bu bir imaj ve algı çalışmasıdır.

FETÖ EKONOMİYE YÖNELECEK İDDİASI

FETÖ' nün askeri darbe ile yapamadığını ekonomi ile yapmaya çalışacağını iddia eden Aşut,"Son zamanlarda ülke olarak yaşadığımız sıkıntıların ardından, ülkemizin ve kentimizin yaşadığı ataletin, durgunluğun atılması, uluslararası camialarda ülkemiz için yaratılmak istenen sanal, gerçeği yansıtmayan imajların ortadan kaldırılması adına artık medya gündeminden sıyrılıp kendi işlerimize odaklanmamız gerektiğini her fırsatta gündeme getiriyoruz. Yine, her zaman ifade ettiğimiz bir gerçek var ki, son zamanlarda bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı manipülasyonlardan da bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Artık ülkemizin verdiği mücadele ekonomi alanına devam edecek gibi görünüyor. Darbe teşebbüsü ile yapamadıklarını ekonomi ile yapmaya çalışacaklar. Bundan dolayı dünyaya vereceğimiz en güzel cevap ekonomimizi, demokrasimizi eskisinden daha sağlam bir zemine oturtmaktır."  dedi.

'KARARLILIĞIMIZI KAYBETMEDİK'

MEDİTOUR'u Mersin'e getirmek için çok büyük kararlılık gösterdiklerini söyleyen Şerafettin Aşut, " Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, ASCAME üyesi olduğu günden beri sürekli yapıcı önerileri ile bu iş birliğini gündeme getirmiştir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, 2007’de ASCAME üyesi olduktan iki yıl sonra 23 ülke ve 300’e yakın Ticaret ve Sanayi Odasının üye olduğu bu büyük örgütte önce Sanayi Komisyonu Başkanı,  daha sonra da Lojistik Komisyonu Başkanlığını oy birliği ile devraldı. ASCAME’de görev alırken ve komisyon başkanlıklarına aday olurken Mersin’in ana sektörlerine paralel görevler aldık. Bu anlamda Sanayi ve Lojistik Başkanlıklarının ardından önümüzdeki dönmelerde turizm veya teknoloji içeren bir komisyonu hedeflemekteyiz. Aslında MEDITOUR’un Mersin’de düzenlenmesi ve birçok kentin rekabet halinde olduğu bu organizasyonu Mersin’e getirebilmek bu konuda iddiamızı ve karalılığımızı göstermiştir." ifadelerini kullandı.MEDİTOR 2016 ile Mersin'in tüm ekonomik dinamiklerinin tanıtımını yaptıklarını belirten Aşut, "MEDITOUR 2016, her ne kadar turizm odaklı ise de, bu vesile ile kentin tüm ekonomik dinamiklerinin tanıtımını yaptık,  yurt dışından gelen konuklarımızın yanında yurt içinden gelen aktörlerle de buluşma imkanı bulduk. Birçok konuyu doğrudan Kültür ve Turizm Bakanımıza aktarma fırsatı yakaladık. Kültür ve Turizm Bakanımız buradayken, Kalkınma Bakanımızın da bu etkinliğe eşlik etmesi Mersin için çok değerliydi. Özellikle yerel anlamda Mersin Valimizin desteği, Mersin Büyükşehir Belediyemizin, değerli Başkanımız Burhanettin KOCAMAZ’ın en başından beri etkinliğe sahip çıkması Forumu başarıya taşıyan etmenlerdi. Bundan sonraki süreçte, Mersin MEDITOUR’u iptal eden değil, her şeye rağmen yapan kent olarak anılacaktır. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz bu kararlılığı fuarlarımızda da göstermiştik. Küresel krizlerde bile fuarları iptal etmemiştik. Bundan dolayı fuarlar uluslararası bir statü kazanabildi. Mersin olarak aynı kararlılığı Akdeniz Oyunları’nda da göstermiştik. Küresel finans krizinin etkilerini en ağır yaşadığımız zamanlarda Mersin dinamiklerinin kararlılığı, dönemin hükümeti ve Sayın Cumhurbaşkanımızın  (o dönemde Başbakanımızdı) desteği ve garantisi, oyunları Mersin’e taşımıştı. Ancak, kentin kararlığı olmasaydı, MTSO olarak ASCAME’nin etki alanını kullanıp kapı kapı Akdeniz ülkelerini gezmeseydik oyunlar yapılamazdı."

BİRLİK VURGUSU YAPTI

Ekonomik, sosyal ve siyasal anlamda huzur istediklerini ve  yapay kutuplaşmaları bir kenara bırakmak zorunda olduklarını dile getiren Aşut, bunu yapmak için ise sadece devletin, partilerin, kurumların değil, milletin her bir ferdinin bu noktada emeği ve çabasının gerektiğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.