‘ATAŞ ARAZİSİ KORUNSUN’

Akdeniz Belediyesi, arazinin kültür varlığı ve sit alanı ilan edilmesi için hukuk mücadelesini sürdürüyor

- Bu haber 607 kez okundu.

‘ATAŞ ARAZİSİ KORUNSUN’
 İmece Haber Merkezi- Akdeniz Belediyesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açtığı davada, Ataş Yerleşkesi içinde keşif yapan bilirkişi heyeti, “Ataş Yerleşkesi’nin, Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı bakımından, gerek tek yapı ölçeğinde ve gerekse doku bütünlüğü bakımından kentsel sit özelliği taşıdığı ve yasa kapsamında tescile tabi olduğu” yönündeki görüşünü oy birliğiyle açıkladı.

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, 26 hektarlık alanı kaplayan Ataş Yerleşkesi’nin tescillenerek kültür varlığı ve sit alanı ilan edilerek koruma altına alınması için başlattıkları hukuki mücadelede önemli bir kazanım elde ettiklerini söyledi. Eş Başkan Yardımcısı Ülfiye Özcan ve meclis üyeleri Ayşe Aydoğan ile Canan Yüce’nin de katıldığı bir basın açıklaması yapan Mutlu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açtığımız dava sonucunda, Mersin 2. İdare Mahkemesi tarafından Ataş Yerleşkesi içinde keşif ve inceleme yapmakla görevlendirilen, 1 mimar ile 2 sanat tarihçisi olmak üzere 3 kişiden oluşan bilirkişi heyetinin, belediyenin iddiasını destekler bir rapor hazırladığını söyledi.

 

Kültür varlığı olarak korunmalı

 

Acele kamulaştırma kararıyla Ataş Yerleşkesi’nin bir bölümünü mülkiyetine alan TOKİ’nin, taşeron inşaat firma eliyle bir süre önce yerleşkede yıkım çalışması başlattığını da hatırlatan Mutlu, “Fakat böylesine değerli, örneğine az rastlanır ve tarihi geçmişe sahip bir alanın korunması için mücadele başlattık. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ise, Ataş Yerleşkesi’nin tescillenerek koruma altına alınması için yaptığımız başvuruyu, ‘yerleşkenin taşınmaz kültür varlığı veya sit alanı özelliği taşımadığını’ gerekçe göstererek reddetti” diye konuştu.

 

Belediyeye devredilmeli

 

Mutlu,  “Bilirkişi raporu, Akdeniz Belediyesi olarak haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur. 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planında ‘Sosyal ve Kültürel Tesisi Alanı’ ve ‘Rekreasyon Alanı’ olarak planlanan Ataş Yerleşkesi’ne ilişkin, koruma kullanma yöntemiyle ve kentin tamamına yönelik sosyal, kültürel ve eko-kent kimliğini koruyan kamuya açık mekânsal alanlar olarak işlevlendirilmesi ve kullanılmasından yanayız” dedi.

Basın toplantısına hazırlandıkları sırada Valilik, Büyükşehir ve Akdeniz belediyelerine TOKİ’den yeni bir yazı geldiğini de kaydeden Mutlu, “Bu yazıda ise TOKİ bize, ‘Ataş Yerleşkesi içindeki yapıları siz yıkın’ diyor. ‘Biz sorumluluk almayız ve eğer orada başka bir şey olursa da bu 3 kurumu sorumlu tutarım’ diyor. TOKİ’ye soruyoruz: Ataş Yerleşkesi’nin ve içindeki tüm varlıkların korunması için mücadele veren Akdeniz Belediyesi, neden gitsin orada bir yıkım yapsın? Böyle bir şey olabilir mi? Bizler, halkın malını, mülkünü, evini, arazisini hiç kimseye peşkeş çekmeyeceğiz. Bizim alternatif projelerimiz var” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.