Bilirkişi Raporu, Ranta Karşı Umutlandırdı: “KAMU YARARINA UYGUN DEĞİL”

Mersin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhanettin Kocamaz döneminde meclisten geçirilen ve Özel Proje Alanı 5 (ÖPA5) olarak belirtilen planda yapılmak istenen imar değişikliği için bilirkişi heyeti raporunu hazırladı. Tarihi İngiliz Zeytin Yağı Fabrikası'nın da içinde bulunduğu alanda keşif yapan heyet hazırladığı raporda, planda yapılmak istenen değişiklikle arttırılmak istenen yoğunluğun şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığını belirtti.

- Bu haber 942 kez okundu.

Bilirkişi Raporu, Ranta Karşı Umutlandırdı: “KAMU YARARINA UYGUN DEĞİL”

Haber: Turan DALRAPORDA, CHP’Lİ GÖKÇEL’İN ENDİŞELERİ HAKLI BULUNDU

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2018 yılının Temmuz Ayı’ndaki toplantısında 1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı içerisinde, tescilli kültür varlığı niteliğinde olan İngiliz Yağ Fabrikası’nın da bulunduğu parseller ‘Kültürel tesis alanı’, ‘Meydan’ ve ‘Ticaret ve Turizm Alanı’ olarak işaretlenmişti. Bu kararın ranta zemin hazırladığını savunan CHP’li Meclis Üyesi Tuncay Gökçel, konuyu yargıya taşıdı. Mahkemenin verdiği karar doğrultusunda oluşturulan bilirkişi heyeti hazırladığı rapor da, Belediye Meclis Üyesi Tuncay Gökçel’in endişelerinde haklı olduğunu ortaya koydu. Tarihi İngiliz Zeytinyağı fabrikasının da içinde olduğu bölgenin ranta kurban gitmemesi için çabalar devam ederken, bilirkişinin yazdığı rapor, bölgenin ranta açılmaması için umutları arttırdı.

Bilirkişi heyeti hazırladığı raporda şu görüşlere ver verdi:

”Özel proje alanı olarak belirlenmiş olan bölge içerisinde yer alan dava konusu taşınmazların kentsel bölgenin eğilim ve potansiyellerine uygun olacak şekilde üst ölçekli plan kararları doğrultusunda Ticaret+Turizm alanı olarak planlanmış olmasının 1/100 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına dolayısıyla plan hiyerarşisine uygun olduğu belirlenmiş olup; Tescilli yapının bulunduğu 61 ada 174 nolu parsel ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yüksek Kurulunun 664 sayısı ilke kararında tanımlanmış olan koruma alanının plana olması gerektiği gibi yansıtılmamış olması yönü ile planlamada mevzuat uygunluk ilkesine uygun hareket edilmediği değerlendirilmiştir.

04.11.2019 tarihinde dava konusu ‘tescilli kültür varlığı niteliğinde olan İngiliz Yağ Fabrikasının’ bulunduğu 61 ada 174 sayısı parsel ile aynı imar adasında yer alan, 10,11,95,96 sayılı parsellerin bulunduğu bölgede bilirkişi heyeti olarak yapılan keşif, dava dosyasının incelenmesi ve yürürlükteki tüm mevzuatın irdelenmesi ile:

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.07.2018 tarihi ve 539 sayılı kararı ile onaylanan Mersin İli, Akdeniz İlçesi, Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı (1. Etap) 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planının Şehircilik İlkeleri, Planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı yönünde kanaatimizi bildirir işbu rapor 3(üç) nüsha olarak tanzim edilip müştereken imza altına alınmıştır. Karar yüce mahkememizindir. “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.