banner156
banner159

BÜYÜKŞEHİR, SİLİFKE'NİN SORUNLARINA KAYITSIZ

Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Büyükşehirle aralarında yaşadıkları problemlere dair yazılı bir açıklama yaptı.

- Bu haber 342 kez okundu.

BÜYÜKŞEHİR, SİLİFKE'NİN SORUNLARINA KAYITSIZ
 Silifke Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Turgut, "Bildiğiniz gibi, göreve geldiğimiz günden bugüne, merkez ilçe ve bazı belde belediyelerimizin imar problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Hem belediye olarak bizi hem de halkımızı yoran ve üzen bu sorunlara hiçbir zaman “siyasi malzeme” olarak bakmadık. Sorunların tamamı geçmiş yönetimlerden kaynaklandığı halde, kendi sorunumuz bildik, çözüm yolları aradık” dedi.

 

Paftaların bir kısmı teslim edilmedi

 

“Paftaların bir kısmı biz göreve geldiğimizde tarafımıza teslim edilmemiştir” diyen Mustafa Turgut, “Ancak bildiğiniz gibi, imar planlarıyla ilgili sorunların çözümü artık yalnızca Silifke Belediyesi’nin yetkisinde değildir. Yeni Büyükşehir yasasıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de planlama sürecinde “olmazsa olmaz” niteliğinde yetkileri mevcuttur. Silifke merkezde yaşanan 1/1000 imar paftalarıyla ilgili sorun özetle şudur: Paftaların bir kısmı biz göreve geldiğimizde tarafımıza teslim edilmemiştir. Bir kısmı ise “şekli kurallara uygun değildir” yani yasal değildir. Bu konularla ilgili olarak gerekli mercilere bildirimde bulunulmuştur. Bu aykırılıkların giderilmesi için kalıcı tek çözümü biran önce 1/5000 imar planı yapmaktır. Konunun önemi ve ivediliğiyle ilgili, gerek Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz gerekse bürokratlarıyla defalarca görüşme yapılmış, ancak kendilerinden olumlu bir yaklaşım gelmemiştir” dedi.

 

 Halkı acil ihtiyaçları göz ardı ediliyor

 

 “Konunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi’ni beklemekle geçmiştir” diyen Mustafa Turgut, “Silifke’nin 1 yılı, bizden kaynaklı olmayan ve Büyükşehir Belediyesi’nin görevi ve sorumluluğu olan bu konunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi’ni beklemekle geçmiştir. Kısa vadede, “şekli kurallara uygun olmayan” paftalarla ilgili bir düzeltme yapma önerimiz ise MHP meclis grubu ile paylaşılmış, ancak her zamanki gibi, Silifke’nin derdini kendi derdi görmeyen Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Silifke halkının acil ihtiyacını göz ardı etmesi ve çözüm sürecinde yer almak istememesi nedeniyle çabalarımız sonuçsuz kalmıştır” diye konuştu.

 

MHP’li meclis üyeleri red oyu kullanmıştır

 

“Silifke’nin sorunu bizim sorunumuzdur” diyen Mustafa Turgut, “Yaklaşımımıza bugüne kadar MHP grubunca aynı mantıkla yaklaşılmaması üzüntü vericidir. Yine yasal bir aksaklık olarak önümüze gelen “Atakent Plan Notları” tadilatının Silifke Belediye Meclisi’ndeki oylamasında “RED” oyu vererek çözümü engellemek isteyen MHP meclis üyelerinin yanı sıra, meclisimizden onaylanarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilen düzenleme, aylarca komisyonda bekletilerek meclise sunulmamış ve bilgimiz dışında değişiklikler yapılmıştır” şeklinde konuştu.

 

Silifke'ye ne kadar destek oldukları ortada

 

 “Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MHP grubunun, Silifke için yürütülen çalışmalara ne kadar destek olduğu ya da olmadığı ortadadır” diyen Mustafa Turgut şunları söyledi: “Sonuç olarak, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MHP grubunun, Silifke için yürütülen çalışmalara ne kadar destek olduğu ya da olmadığı ortadadır. Bu zihniyetin 15 yıldır yönettiği Silifke’de 1/5000 planları yapmayarak, 1/1000 imar paftalarının yasallığı konusunda gerekli özeni göstermeyerek yarattıkları kaos ortamı tüm Silifkelileri etkilemektedir.

 

Kanuni önlemler alınacaktır

 

“Halkımızı mağdur eden söz konusu imar paftaları ve işlemlerle ilgili adli mercilere suç duyurusunda bulunulacak, halkımızın imar planları ile ilgili iş ve işlemlerde mağdur olmaması için de kanuni sınırlar dâhilinde her türlü önlem alınacaktır. Kamuoyuna duyurulur’ dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner135

banner150

banner151