İmece Haber Merkezi- Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Dönem Sözcüsü Seyfettin Atar, Akkuyu NGS A.Ş.’nin ÇED Raporu’nda, özellikle çevre kirliliği, evsel atıkların durumu, deniz ekosistemine verilebilecek zarar ve olası bir kaza durumunda halkın zorunlu tahliyesine ilişkin önlemler konusunda eksiklikler bulunduğunu öne sürdü.

Mersin NKP Dönem Sözcüsü Atar, Gülnar’a bağlı Büyükeceli Mahallesi’nde yapılması planlanan ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Akkuyu NGS A.Ş.’nin, inşaat çalışması sırasında ortaya çıkabilecek çevre kirliliğinin, ÇED raporundaki karşılığının tartışmalı olduğunu iddia eden Atar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı Akkuyu NGS A.Ş.’nin, revize edilmiş ÇED raporunda, inşaat ve çalışma sırasında ortaya çıkabilmesi olası çevre kirliliğini göz ardı ettiğini öne sürdü. İnşaat için ihtiyaç duyulan tatlı suyun saatte 507 metreküp olacağını ifade eden Atar, bunun saatte 415 metreküpünün teknik işlemlerde kullanılacağını ve desalinizasyon tesislerinden karşılanacağını kaydederek, “Desalinizasyon hangi yöntemle yapılacak? Tutulan tuza ne olacak?” diye sordu.

NGS’nin inşaat döneminde oluşabilecek en yüksek evsel katı atık üretiminin günlük 9 bin 585 kilogram olacağını vurgulayan Atar, “Evsel katı atıklar Akkuyu NGS tarafından inşa edilecek özel bir alanda depolanacak ya da yapılacak anlaşmalar ile ilgili belediye veya belediyelerin katı atık düzenli depolama alanlarına gönderilecektir. Evsel katı atıkların bertarafı, Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olarak gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Büyükeceli Belediyesi, Akkuyu NGS proje sahasından katı atıkların toplanması ve taşınması ile ilgili kendi açısından bir sıkıntı bulunmadığını resmi yazısında belirtmiştir. Düzenli depolama alanının projeleri bitmiş midir, lot yerleri belirli midir? İşletme sırasında evsel katı atıkların radyasyon ile kontamine olması durumunda katı atıkların radyasyon kontrolü hangi sıklıkla yapılacaktır? Kontaminasyon söz konusu ise bu atıklar nerede toplanacaktır? Güç santrali sahası içinde böyle bir durum için alan ayrılmış mıdır? Ayrılmış ise yeri neresidir? Ayrıca gemi trafiği ile taşınacak inşaat malzemelerinin nakliyesi sırasında çıkabilecek toz emisyonu nasıl giderilecektir?” dedi.

Oluşacak olan organik klorlu bileşiklerin deniz ekosistemine vereceği zararları önlemek için nasıl bir çalışma yapıldığını, yapıldı ise bu çalışmanın sonuçlarının neden raporda yer almadığını da soran Atar, şunları kaydetti: “Evsel atık su arıtma tesisinin deşarj suyunda radyasyon tespit edildiğinde bu hacimdeki suyu depolamak ve bertaraf etmek için ne gibi önlemler alınmıştır? Akkuyu NGS faaliyeti sırasında, bu bölgedeki nüfusun ortalama yoğunluğu kilometrekareye 100 kişiyi geçmemelidir, ibaresi yer almaktadır. Akkuyu NGS’de çalışacak personel, aileleri, yerel halk bu şehir bölge planlamasından nasıl etkilenecektir? Özellikle 30 kilometre yarıçapın içinde kalan Aydıncık ve Gülnar’da bu kriterlere uygun planlamalar yapılmış mıdır? İnşaat emsal alanları, kat yükseklikleri ile ilgili nasıl bir düzenleme yapılacaktır?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.