“CEMEVLERİMİZİN YASAL STATÜYE KAVUŞTURULMASINI İSTİYORUZ”

Cemevi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Pir Hasan Kılavuz, “Genel seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanı konuşmasında Cemevlerinin yasal statüye kavuşacaklarını söyledi. İlk 100 günden sonra birkaç gün geçti, ama biz unutmadık sabırla sonuçlanmasını bekliyoruz. Cemevlerimizin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

- Bu haber 239 kez okundu.

“CEMEVLERİMİZİN YASAL STATÜYE KAVUŞTURULMASINI İSTİYORUZ”

Haber: Turan DAL

Mersin Cemevi, Muharrem Ayı Orucu’nun sonlanmasıyla geniş katılımlı bir etkinlik düzenleyerek, Aşure lokması dağıttı. Kent protokolünün yer aldığı etkinlikte, Güler Duman ve Ender Balkır deyişler seslendirdi.

Cemevi bahçesinde düzenlenen etkinliğe, Mersin Valisi Ali İhsan Su,  Yenişehir İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç, Akdeniz İlçe Kaymakamı Muhittin Pamuk, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz,  Alevi Bektaşi Federasyonu Akdeniz Bölge Temsilcisi Ali Özveren, CHP Mersin Miletvekili Alpay Antmen,  Ak Parti Mersin Miletvekili Hacı Özkan, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz  ve Siyasi partilerin İl başkanları, Mersin il Müftüsü Şaban Kondi Yenişehir İlçe Müftüsü  Halil Uzun, Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin Katolik Kilisesi  Fransua Dondu,  Alevi Kurumları temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile binlerce vatandaş katıldı.

“AŞURE, MUHARREM AYI MATEMİ SONUNDAKİ KURTULUŞU SİMGELER”

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz yaptığı konuşmada,‘”Bu kutsal ayda bizi yan yana getiren duyguya aşk olsun. Aşk olsun o sevgiye ki, rengine, diline, dinine bakmadan bütün insanlığı kucaklar. Muharrem Ayı matemi... Aşure bu matemin sonundaki kurtuluşu simgeler. Anadolu ve Mezopotamya topraklarında mayalanan, Alevi Bektaşi inancının değişmeyen geleneğidir. Aşure hep birleştiriciliğin ve paylaşmanın simgesi olmuştur. Muharrem Ayı deyince akla Kerbela, Kerbela deyince akla Hz. Hüseyin gelir. Aleviler, Hz Hüseyin’i her haksızlığın ve adaletsizliğin önüne onun adını diktiler. Bir insan olarak onu sevmemek, bir kıyım olarak ona yanmamak elde değildir. Kızılbaş Alevi yol ulularında, Hz Hüseyin’in teslimiyeti reddeden direnme ruhu  hep var olmuştur. Halaç’ı Mansur, Baba İshak,  Seyit Nesim, Pir Sultan Abdal, Kalender Çelebi ve birçok Alevi yol uluları hep Hz. Hüseyin tavrını, sergiledi” dedi.

“BU EKSİK DERHAL DÜZELTİLSİN”

1998 yılından beri  ülkemizdeki hükümetler tarafından başlatılan Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili  reform çalışmalarının 20 yıldan beri devam ettiğini ancak, Alevilerin inançsal sorunlarına bir çözüm bulamadıklarını aktaran Kılavuz, “Türkiye Cumhuriyeti Laiktir. Din devletin elinde değil, insanın vicdanında olur. Laiklik, dinli ya da dinsiz olma hakkını eşit görür. Herkes kendi aklıyla evrensel hakikatlere ulaşabilir. Devlet çatısı altında yer alan hiçbir din laik olamaz. Dinler öz itibariyle hoşgörüden yanadır. Devlet sistemleri içerisinde bağnazlaşırlar. Laiklik işte bu nedenden dolayı erdemdir. 2016 yılında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ‘Cemevleri  bizim kırmızı çizgimizdir’  diye açıklama yaptılar. Diyanet İşleri Başkanlığı Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Genel seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanı konuşmasında Cemevlerinin yasal statüye kavuşacaklarını söyledi. İlk 100 günden sonra birkaç gün geçti, ama biz unutmadık sabırla sonuçlanmasını bekliyoruz. Cemevlerimizin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz. Alevilerin inanç merkezleri ile ilgili alınan ulusal ve uluslarası mahkeme kararların uygulanmasını istiyoruz. Nevşehir’de Hacıbektaş’ta, İstanbul’da Şahkulu  Karaca Ahmet, Eskişehir’de  Seyit Battalgazi, Tokat’ta Hubyar Baba, Antalya’da Abdul Musa Dergahları Alevi Kurumlarına verilmelidir. Okullardaki Din ve Ahlak Bilgisi derslerinin müfredat programlarını hazırlayan komisyonlara Alevi Kurum temsilcileri ve Alevi Akademisyenleri, kanaat önderleri çağrılmalıdır. 16 Ağustos’ta Aleviler  kitlesel olarak Hacı Bektaştaydılar. Orhan Gazi dönemimde 13-14 yy’da  başı Mimar Yanko Madyan tarafından  yaptırılırken Dergahın  ana giriş kapısının altında orijinal kitabe yazılıydı. ‘Burası Aşıkların Kabesidir’. ‘Eksik gelen tamam olur’, diye yazılı olan kitabe onarım var diye 41 yıl önce söküldü ve bir daha yerine asılmadı. Onun yerine kültür bakanlığına bağlı müzeler müdürlüğünün ismi yazılıdır. Kültür bakanımıza sesleniyoruz. Bu eksik derhal düzeltilsin. Aleviler olarak camilere tanınan olanak ve imkanlar ile cami kadrosuna tanınan olanak ve imkanları istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cami, Kilise, Havra nasıl kutsalsa, Cemevi de kutsaldır”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise yaptığı konuşmada, “Alevi Kültür Dernekleri 98 şubesiyle  Türkiyenin en önemli Alevi Kurumudur. Biz herkese eşit mesafedeyiz. Asla kimseyi ötekileştirmiyoruz.  On iki gün boyunca oruç tutuyoruz. Kimse oruç tuttuğumuzu bilmiyor.  2019 yılında 21. yüzyıldayız daha hala camlarımızın önünde davul çalınmasını istemiyoruz. On iki imam orucunda bazı belediye başkanları Cemevlerini arka bahçe yaptılar.  Bazı cem evlerinin önünde çadır kurup, oruç açma kendi deyimlerinde iftar vermeye başladılar. Bu davranışın uygun olmadığını söyledik. Türkiye’de üç ya da dört belediye başkanı ısrarla Cemevinin kapsının kilidini açıp kapatıyor. Bu ızdırabı Alevilere çektirmeyin. Cemevileri bizim ibadethanelerimizdir. Cami, Kilise, Havra nasıl kutsalsa, Cemevi de kutsaldır.  Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi olarak parlamentoda grubu bulunan tüm siyasi partilerden randevu talep ettik. Cem evlerinin yasal statüsü beş parti elini vicdanına koyarak bir an önce meclisten geçmelidir. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere kim bizi anlamak istiyorsa, kim Alevilerin inancına saygı duymak istiyorsa, saraylarda, lüks odalarda değil Cem evlerinde bizim dedelerimizin verdiği hak lokmasında verdiği dualarla katılarak bizi anlarlar” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Güler Duman ve Ender Balkır deyişler seslendirdi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.