Ö. SERDAR KOCAPINAR- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mezitli İlçe Örgütü, seçimlerin ardından ilk Danışma Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı gergin başladı. Yönteme ilişkin söz alan Yusuf Avşar, salonda bulunan il başkanı, belediye başkanı ve milletvekillerinin toplantının başında değil, sonunda konuşmasını istedi. Avşar gerekçe olarak, bu tür toplantılarda protokol üyelerinin konuşmalarını yaptıktan sonra salonu terk ettiklerini ve parti üyelerinin sorunlarını dinleyemediklerini gösterdi. Avşar, bu yöntemin sorunlara çözüm üretmekten uzak olduğunu belirterek salonda bulunan yönetici ve milletvekillerinin toplantının sonunda konuşmalarını önerdi. Avşar’ın bu konuşması salondakiler tarafından alkışlanarak desteklendi. Ancak Avşar’ın bu önerisini divan, parti tüzüğüne uygun olmadığı gerekçesiyle kabul etmedi.

Toplantıyı yöneten CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım’ın yaptığı bu açıklama gerginliğin başlamasına neden oldu. Bazı partililer divan üyelerinin oturduğu masaya gelerek tepki gösterdi. Divan üyeleriyle bazı partililer arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından kürsüye gelen CHP İl Başkanı Faruk Akar, Mersin’deki seçimlerin kaybedilmesinden dolayı herkes gibi kendisinin de üzgün olduğunu söyledi. 

‘SORUNLAR ULU ORTA KONUŞULMAZ’ 

Bazı partililerin sorunları ulu orta konuştuğunu dile getiren Akar, “Umarım önümüzdeki süreçte parti, birlik ve beraberliği daha hızlı bir şeklide hayata geçirir ve gelecekte yapılacak seçimleri daha başarılı bir şekilde atlatırız” dedi. Akar konuşmasının sonunda, parti tüzüğüne uygun, doğru yer ve zamanda yapılacak her türlü eleştiriye de açık olduklarını söyledi.

 ‘YENİ ŞEYLER SÖYLEMELİYİZ’

 Akar’ın ardından söz alan CHP’li Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli’de istedikleri hedefe ulaşamasalar da 13 ilçe içerisinde en yüksek oy alma başarısını elde ettiklerini söyledi. Bu başarıda il ve ilçe örgütlerinin, kadınların ve gençlerin yanı sıra partili-partisiz dostlarının büyük emeğinin olduğunu söyleyen Tarhan, CHP Mezitli İlçe Örgütü’nün yapacağı Danışma Kurulu toplantıların belediye çalışmalarında katkı sağlayacağını düşündüğünü belirtti. Seçimlerde istenilene seviyeye gelinememesinde ki sebeplerin dile getirileceğini, ancak yeni şeylerin söylenmesi gerektiğinin altını çizen Tarhan, partililerin hep birlikte düşünmesi ve çözüm üretmesinin daha verimli olacağını anlattı. 

‘GERGİNLİKTEN HİCAP DUYUYORUM’ 

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ise konuşmasına toplantının başında Yusuf Avşar’ın dile getirdiği önerinin ardından yaşanan gerginliğe değinerek başladı. Seçer, Avşar’ın önerisinin haklı olduğunu ifade ederek yaşanan gerginlikten dolayı hicap duyduğunu ifade etti.

Seçim mağlubiyetinin temel sorununun CHP’lilerin bir birine düşmesi olduğunu savunan Seçer, “Sahiplenmemiz gereken insanları, sosyal sınıfları, hep ağzımız dolu dolu konuşuruz ya halk-halk, gecekondular, Kürt halkı, ezilenler, madenciler. Ne zaman gittik Kürt mahallelerine. Gitmedik, gidemedik çünkü böyle bir program görmedik. Şimdi bunları konuşmak lazım. Devlete hükmeden hükümetin yaşayanlarına sahip çıkmamasını konuşmamız lazım” dedi 

‘YENİ FİGÜRLER ARAMAYA GEREK YOK’ 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de değerlendiren Seçer, çatı aday meselesinde MHP’ye güvenmediğini söyledi. Seçer, kendisini bu düşünceye MHP ile geçmişte parlamentoda yaşanan deneyimlerin sevk ettiğini dile getirdi. Seçer, “Parlamento da ne zaman bir sorun yaşansa feryat figan eden MHP’nin sesi kesilmiş, hemen AKP’nin krizi aşmasını sağlayan bir koltuk değneği görevi görmeye başlamış. Bugün Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olmasının sebebi MHP’dir. Şimdi CHP olarak böylesi bir yaklaşıma nasıl, neden güveneceğiz. Bugün ana muhalefet partisi olarak bu konuda etken olmamız gerekmez mi? MHP’nin arkasından gitmemiz mi gerekiyor? Hayır” ifadelerini kullandı.

CHP’de cumhurbaşkanlığı yapabilecek birikime sahip olan, Türkiye gündemini bilen, toplumları yönlendirebilecek ve şaha kaldırabilecek siyasetçilerin olduğunu söyleyen Seçer, “CHP kendi adayını çıkarmalıdır. Bu her kesi kapsayan bir isim olmalı şehir efsanesinden hızla uzaklaşmalıyız. Bunun siyasette karşılığı yoktur. Hiç koplekslere girmeyelim. Derneklerde, vakıflarda siyasete kadatcağımız figürler aramaya gerek yok. İvedilikle CHP içerisinden partimiz adayını çıkarmalı ve biran önce çalışmalara başlamalıdır” görüşlerine yer verdi.  

‘ÖNCE KENDİNİ SORGULAMALI İNSAN’ 

Milletvekili Aytuğ Atıcı ise CHP’nin Mersin’de başını dik tutukları için Mezitli örgütüne teşekkür etti.  Atıcı, “Bizler parti içi demokrasiyi kendimiz kurgulamak mecburiyetindeyiz, kurgulayacağız. Önümüzdeki ilk kongreler sürecinde onurumuzla, şerefimizle, namusumuzla bütün mahallelere sandıkları koyup, yiğit hanımefendi ve beyefendilerin delege olmalarını isteyeceğiz. Sonrada ilçe ve il seçimlerinde çarşaf liste hazırlayacağız.  Bunu yaptıktan sonra sizler dimdik bir şekilde milletvekillerine de genel merkeze de kafa tutabilirsiniz, istediğiniz yaptırabilirsiniz” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.