CHP’Lİ ANTMEN 1 YILLIK FAALİYETLERİNİ ANLATTI

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, basın mensuplarıyla bir araya gelerek 1 yıllık vekilliği süresince yapmış olduğu faaliyetleri kamuoyuyla paylaştı.

- Bu haber 232 kez okundu.

CHP’Lİ ANTMEN 1 YILLIK FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Haber: Turan DAL

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 1 yıllık faaliyetlerini kamuoyuyla paylaşmak için basın toplantısı düzenledi. Faaliyetlerini “Vekilim Bizim İçin Ne Yaptın” adıyla kitaplaştıran Antmen, toplantıda kadına şiddet, hukuk, Mersin Havalimanı, Nükleer Santral gibi önemli başlıklara da değindi.

“KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”

Eşinin kendisine olan yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Antmen, “Kadının olmadığı hiçbir yerde başarıdan söz edilemez. Bu nedenle şunu söylemek istiyorum, kadına şiddete karşı sıfır tolerans diyoruz. 2018 Haziran’ından kazandığımız seçimin akabinde görevime başladım. 1 yıl boyunca ne yaptım? Çok soru aldı bu konuda… Yoğun çalışan vekiller için çok da basit bir iş değil vekillik. Zaten kitabımızı sizlere takdim edeceğim. Bu kitabın içerisinde 129 tane soru önergesi var. Benim 1 yıl içerisinde mecliste verdiğim soru önergesi 175’i buldu. 14 tane, kanun teklifimiz oldu. Ayrıca bu kitap içerisinde mecliste yaptığımız konuşmalar yer alıyor” dedi.


“tekrar adil yargılanmayı kurmak zorundayız”

Konuşmasından adaletin önemini vurgulayan Antmen, “Neden adalet çok önemli? Türk hukuku anlamında en üst merci olan Anayasa Mahkemesi’nin bir kararı var; Barış akademisyenleri kararı. Görüşlerini kabul ederiz etmeyiz ama Anayasa Mahkemesi kararlarını ‘uygulamam’ denildiği zaman,yargıya müdahale ettiğinizde Türkiye’de adaletten söz edemezsiniz. Eğitim Türkiye’de kötü. PİSA sonuçlarına göre sonuncuyuz neredeyse. Ekonomi çökmüş durumda, Hiç kimse ‘Türkiye’de ekonomi iyi, işsizlik yok, herkes refah içinde’ diyemez. Kimse ay sonunu getiremiyor, milletvekilleri dahil. Ama adalet çökerse, tuz kokmuş olmaz, her şey kokmuş olur. Ekonomiyi düzeltiriz, parmağımızdaki alyansı satar hazinenin borçlarını öderiz. Eğitimde seferberlik başlatır, çocuklarımızı yeniden eğitiriz.  Ama 2016’dan 4 bin 500 hakim ve savcı ihraç edildi. Bunların yerine 9 bin 500 tane 0-3 yaş kıdemde hakim ve savcı atandı ki bunların hiçbiri adaleti, hukuku bilmiyor, hiç biri doğru düzgün yargılama yapamıyor. Hiç biri Saraya bakmadan, talimat almadan karar veremiyor. Bunları yeniden eğitebiliriz. Ama adaleti yok ederseniz, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘adaleti olmayan bir ülkenin bir ülkenin bağımsız bir devlet olarak devamlığına olanak yoktur’. Türkiye’de adaleti tekrar yerine getirmek, tekrar adil yargılanmayı kurmak zorundayız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, adalete güvenmeliyiz” dedi.

Yargı Reform Paketine işaret eden Antmen, “Türkiye’de bu 3’üncü yargı reformu paketi olacak. Ama siz Adli Yargı açılışını Saray’da yaparsanız artık yargı mensupları da kafalarını kaldırıp siyasi iktidara, partili cumhurbaşkanına bakar. Her şeyi yapabilirsiniz ama yargıyı; yürütmenin yanına, altına koyamazsınız. Türk yargı sisteminin siyasi iktidarların güdümünden kurtarılması gerektiğine ısrarla işaret etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR AY SONUNU GETİREMİYOR”

Yaşanan ekonomik durum hakkında da açıklamada bulunan Antmen, “Zamlar her gün artıyor. Mecliste her şey ucuz deniliyor ama orada bile her şeye yüzde 100 zam gelmiş. Hiçbir şey artık bu hayatta ucuz değil. İnsanlar ay sonunu getiremiyorlar. Cumhurbaşkanının damadı eğer ekonomiyi biliyorsa Türkiye’de neden bu halde diye düşünmek lazım? Türkiye’de ekonominin düzelmesinin en önemli şartlarından biri yargının bağımsız olması ise ikincisinin ekonominin, merkez bankasının bağımsız hale getirilmesidir.  Vergiler insanların canını yakıyor, bir milyon TL’nin üzerinde vergi borcu olanların sayısı artık 10 binlerle anlatılıyor. Ama yandaşların vergi borçları siliniyor, olan garibanlara oluyor. Şuan günlerde yüzlerce mesaj alıyorum çek mağdurlarından. Çekler ekonomik kriz nedeniyle ödenemiyor. Bir yanda alacaklılar diğer yanda borçlular mağdur. Esnaf çekini ödeyemediği için hapse giriyor” dedi.

“NEDEN YAPAMIYORUZ”

Mersin havalimanı konusunda da konuşan Antmen, “Neden yapamıyoruz? Kaçtır ihaleye girenler orada batıyor. Pistleri hazır ama binaları yok, ekipmanı yok. Hiçbir şeyi yok. 3-4 kere temel atıldı, 2020’de seçim olursa bir temel de o zaman atarız. Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın uluslararası olarak yapılıp, bitirilip, açılması, Adana havaalanının kapatılması gerekiyor. Ve bundan sonra da Mersin’de turizmi, tarımı canlandırmalıyız.  Neden bunları öteliyoruz. Yanı başımızda Kıbrıs var.  Ayrıca Kıbrıs çevresindeki doğalgaz alanları Türkiye’nin namus meselesidir, burada siyaset olmaz, bu konuda CHP gerekli adımı atan herkesin yanındadır, uluslararası alanda iç çekişmelere yer yoktur sonuna kadar Türkiye’nin milli menfaatlerinin peşindeyiz” diye kaydetti.
“AKKUYU PİMİ ÇEKİLMİŞ EL BOMBASI”

Akkuyu Nükleer Santrali’ne vurgu yapan Antmen, “Diyorlar ki ‘burası iş imkanı sağlayacak’. Evet inşaat yapılırken 2 bin kişi istihdam edilecek ama inşaat bitince ne olacak? Oraya 5 otel yapın, en az bin 500 kişi yılda 12 ay orada çalışabilir. Bu otellere gıda üretecek çiftçi kalkınır. Çevre halkı kalkınacak ve doğa kirlenmeyecek.  Nükleer santraller zararlı değil deniliyor. Buraya nükleer santral yaptıklarında lagos, mercan, barbun yiyemeyeceksiniz. Akdeniz’in suyu 2 dere ısınacak. Her şey haşlanacak. Nükleer kaza olmasa bile çevreye salınacak gazlarla oradaki çocuklarımızın lösemi olma ihtimali kat kat artacak. Onlar yapacak biz yanacağız. Parayı onlar kazanacak, biz yanacağız.  Ruslar yüzyıllardır sıcak denizlere inmek istiyorlardı işte Akkuyu’yu deniz üssü haline getirecekler.  Rusya ile yaptığımız anlaşmaya göre burası ne yerli ne milli olacak. Teknoloji transfer edilmeyecek, Türk uzman çalıştırılmayacak. Anlaşmada bunlar kapı gibi yazıyor. 3,5-4 cente aldığımız elektriğin kilovatı 12 cente satılacak Türkiye’ye. Yerli ve milli, hem ekonomik anlamda hem yaşamsal anlamda Akkuyu, Türkiye için pimi çekilmiş el bombası olacak” dedi.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.