CHP’li Antmen Ankara Gar Katliamıyla İlgili Soru Önergesi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 103 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Gar Katliamıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.  Antmen, “TBMM Genel Kurul salonunu dahi bomba köpekleriyle arayan kolluk kuvvetleri, katliamın gerçekleştiği 10 Ekim 2015 günü neden X-Ray cihazlarını kullanmamıştır?” ifadelerini kullandı

- Bu haber 377 kez okundu.

CHP’li Antmen Ankara Gar Katliamıyla İlgili Soru Önergesi Verdi

.

“POLİSİN BİBER GAZLI MÜDAHALESİ KAOSU ARTIRMIŞ”                        

CHP’li Alpay Antmen, 103 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Gar Katliamının 3. Yıl dönümünde TBMM Başkanlığına 10 soruluk önerge verdi. Türkiye tarihinin en kanlı katliamının yaşandığını vurgulayan Antmen, aradan geçen 3 yıl boyunca aranan sanıkların bulunamadığını ve gerekli görüntülerin elde edilemediğini belirtti. Olay gününün kolluk kuvvetlerinin patlama sonrasında biber gazlı müdahale ile kaosu arttırdığını ifade eden Antmen , “Ambulansların müdahalesini geciktirmiş ve bu da ölümleri arttırmıştır. Tabipler Birliği’nin konuyla alakalı olarak polislerin kullandığı biber gazlarının ölümleri arttırdığını bildirmesine rağmen İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlatmamıştır” dedi.

“KATLİAMIN ARAŞTIRILMASI İKTİDARIN OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİR”

Dava sürecinde Milli istihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 10 Ekim Ankara Gar Katliamından 2 ay önce emniyete eylemler gerçekleşebileceği yönünde raporlar gönderdiğinin ortaya çıktığını belirten Alpay Antmen, ““Ancak bu konuyla da ilgili görevde ihmali bulunanlar hakkında idari bir soruşturma başlatılmamıştır. TBMM’de; miting günü önlemlerin alınmaması, kamu görevlilerinin ihmalleri ve katliamın tüm boyutlarının araştırılması hakkında verilen önergelerin tamamı iktidar partisi oylarıyla reddedilmiştir” denildi.

ANTMEN’İN ÖNERGESİNDE YER ALAN 10 SORU İSE ŞU ŞEKİLDE;

1-  TEM Dairesi Başkanlığı’na gelen ve bombacıların kimliğinin de yer aldığı istihbaratlar neden dikkate alınmamıştır. MİT’in uyarılarına ve ‘eylemler gerçekleşebileceği’ raporuna rağmen, konuyla ilgili miting günü dahil olmak üzere neden kolluk kuvvetlerince yeterli önlem alınmamıştır?

2 - Katliamla ilgili, dönemin Ankara Valisi hakkında görevi ihmal ettiğine yönelik yürütülen bir soruşturma var mıdır? Varsa bu soruşturma ne aşamadadır?

3 – TBMM’ye, Genelkurmay Başkanlığı’na ve bakanlıklara 5 dakika uzakta bulunan bir alanda binlerce insanın toplanacağını günler öncesinden bilen Valilik ve emniyet, neden güvenlik önlemi almamıştır? Miting günü neden üst araması gerekli ve teknik şekillerde yapılmamıştır?

4 – TBMM Genel Kurul salonunu dahi bomba köpekleriyle arayan kolluk kuvvetleri, katliamın gerçekleştiği 10 Ekim 2015 günü neden X-Ray cihazlarını kullanmamıştır? 10 Ekim anmalarını birçok aramayla, polis köpekleriyle, helikopterle kontrol eden valilik katliam günü neredeydi?

5 - 10 Ekim katliamcılarının, faillerinin ve ihmali bulunanların ortaya çıkarılması ve adil bir yargılama yapılmasına yönelik çaba sarf eden 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği neden kapatılmıştır? Bu derneğin faaliyetlerinden kim ya kimler neden rahatsız olmuştur? IŞİD ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin dahi Türkiye’de birçok ilde faaliyet yürüttüğü ve bu faaliyetlerin önlenmediği bir dönemde adalet arayan bu dernekten kim ya da kimler, neden rahatsız olmuştur?

6 - 10 Ekim Emek Barış Demokrasi mitingini kana bulayan canlı bombaların ismini, yerini, yurdunu bilip kendilerini patlatana kadar yakalayamayacaklarını itiraf eden ve katliamı gerçekleştiren IŞİD için  “öfkeli kalabalıklar” diyen dönemin başbakanından ve mitingden kısa süre önce barış talebinde bulunan akademisyenler hakkında “oluk oluk kanlarını akıtacağız” diyen çete liderinden hesap sorulacak mıdır?

7 - Katliamı yapan iki IŞİD mensubunun polisin kontrol noktalarını ve kameraları da geçerek Ankara’nın göbeğine kadar gelişlerine seyirci kalanlar ve ellerinde istihbarat olmasına rağmen müdahale etmeyenler kimlerdir? Bu kamu görevlileri şu an hangi görevdedirler?

8 - Patlama sonrasında yaralılara sağlık müdahalesi yerine polis müdahalesi talimatını veren, ambulansa geçişine izin vermeyen, yaralılara gaz sıkan ve bu nedenle ölüm sayısının artışına neden olan idari amirler kimlerdir ve bu kamu görevlileri şu anda hangi görevleri yürütmektedirler?

9 – IŞİD mensuplarını ağırlayan, tedavi eden, yardım yapanlar sık sık basına yansırken bu kişiler hakkında ne tür hukuki ve idari süreçler başlatılmıştır?

10 – Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarına mahkeme girişlerinde ve anmalarda neden zorluk çıkarılmaktadır? Bu talimatı kim ya da kimler vermektedir? Ölülerini anmak isteyenlere karşı yapılan bu muameleyi vicdani buluyor musunuz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.