DOKTOR KADERİ İLE BAŞBAŞA!

Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, önceki gün Mersin Şehir Hastanesi’nde bir doktorun muayene sırasında bekleyen bir hasta tarafından önce sözlü tacize uğramasını ve daha sonra ölümle tehdit edilmesinin arkasında doktorların yanlarında sekreterlerin bulunmamasına bağladı. Bunun çözülebilir bir sorun olduğunu belirten Uğurhan, Şehir Hastanesi’ne bir an önce personel atamasının yapılması gerektiğini söyledi.

- Bu haber 1857 kez okundu.

DOKTOR KADERİ İLE BAŞBAŞA!
 

Mejdel Aslan-Özel Haber


Mersin Şehir Hastanesi’nde doktorların muayene odasında evrak ve hasta işlemlerini yapan sekreterlerin olmamasından dolayı doktorların hastalara yeterince vakit ayıramadığını söyleyen Ful Uğurhan, hastası ile ilgilenmek isteyen doktorların ise sırada bekleyen diğer hastalar tarafından sözlü şiddete maruz kaldığını belirtti. Uğurhan, bu problemin çözülmemesi durumda ciddi sonuçlar doğuracağını vurguladı.

 “HEKİMLER ŞİKAYETÇİ”
Şehir Hastanesi’ndeki mevcut durumu İmece Gazetesi’ne değerlendiren Ful Uğurhan şu açıklamayı yaptı: “Hekimler hastaların şikâyetlerini dinleyip onları muayene etmek için bile yeterli vakit bulamazken bir de yanlarındaki sekreterlerin görevlendirilmemesi nedeniyle hasta ve rapor kayıtlarını kendileri çıkarmak zorunda kalıyorlar. Hekimler dikkatini hastaya verecekken bunun dışındaki işlerle uğraşmak zorunda kalıyor. Bu uygulama ilk kez Toroslar Devlet Hastanesi’nde yapıldı ama doktorlar bunun geçici olacağını düşündü. Ama Şehir Hastanesi’nde zaten doktorların muayene odaları bir başka kişinin orda çalışamayacağı şekilde tasarlanmış. Hekimlerin en büyük şikâyetleri ve üzüldükleri nokta hastalara yeterli vakit ayıramadıkları oluyor. Yani yanlarında sekreter bulunmaması nedeniyle hastaya yeterli süre alamadıklarını ifade ediyorlar. Zaten şiddet olayları da bundan kaynaklı olabiliyor. Hastasına yeterli vakit ayırmak isteyen bir hekimimiz geçtiğimiz gün bir başka hasta tarafından sözlü tacize uğradı ve bu hekimi ölümle tehdit etmeye kadar büyüdü. Bu sorun hekime şiddete dönüştü.”

“TEKNİK YAPI ÇALIŞMAYA UYGUN DEĞİL”
Hastanede çalışan sağlık çalışanlarının büyük sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Uğurhan, “Şehir dışı hastane, şehirden çok uzakta insanların ve çalışanların oraya gitmesi için çok büyük mesafeler kat etmesi gerekiyor. Gereksiz büyüklükte yapılmış bu hastane hantal bir yapıda. Orada çalışanlar görevlerini yerine getirmek için çok büyük efor sarf ediyorlar. Zaten hasta yükü çok fazla bir de mekânsal büyüklükten dolayı aşırı yoğunluk aşırı yorgunluğa neden oluyor.  Eskiden bir hekimin hasta odasına ulaşması için kat edilen mesafe çok kısaydı. Bazen hastanedeki hekim hastane içinde başka bir bölüme gitmek için 25 dakikasını yolda geçiriyor. Yani hastanenin teknik yapısı verimli bir çalışmaya uygun değil. Biz zaten biliyoruz ki dünya ölçeğinde yüz yataklıdan büyük  bir hastane verimli bir hastane değildir. Yani bu bin iki yüz doksan beş yataklı bir hastane ve onun için verimli değil.” İfadelerini kullandı.

“KAMU ZARARA UĞRATILIYOR”
Hastaların kolaylıkla ulaşabileceği hastaneler yapılması gerektiğini söyleyen Uğurhan, Şehir Hastanesi ile yeni bir rant alanı oluşturulmak istendiğini belirterek şu şekilde konuştu: “Bu hastanenin kendini devam ettirebilmesi için bir hasta sayısına ihtiyaç var. Çünkü SGK’dan belli bir ödeme alıyor. Hasta ne kadar çoksa o kadar fazla alıyor. Hastanenin sisteminin dönmesi sağlanacak hastalar şehirde başka hastanelere gidince şehir hastanesine başvurular yeterli sayıda olmuyor. Bunun için ilk etapta Mersin Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum Hastanesi kapatıldı. Oraya taşındı orası yeni bir hastane değil eski iki hastanenin taşındığı bir yer haline geldi. Biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Hastanede yatak sayısı artacaksa şehrin çeşitli yerlerine hastaların kolaylıkla ulaşabildiği yeni hastaneler yapılması gerektiğini söylüyoruz.  Personel atamasının oraya yapılması gerekiyor bu çözülebilir bir sorun ama hastanenin hantal yapısı için yapabilecek bir şey yok hastanenin etrafında da yeni bir rant alanı oluşturulmak istendi. Bu insan odaklı değil kar odaklı bir proje sağlığın ticarileşmemesini istiyoruz. En büyük hatalardan bir tanesi de bu hastanelerden birinin pilot hastane olarak belirlenmesi gerekiyordu ama bu yapılmadı eş zamanlı olarak onlarca yerde şuan yapılıyor ve kamu ciddi şekilde zarara uğratıldı.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.