CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Mersin’de özellikle sahil ilçelerinde baş gösteren sivrisinek sorununu Meclis’e taşıdı.

CHP’li Öztürk, sinekle mücadele çalışmalarıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergesinde, 6360 sayılı kanun ile Büyükşehir Belediyelerinin görev ve yetkilerinin arttırıldığını, aynı kanunun 34. maddesinde de Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulmasının ön görüldüğünü belirten Öztürk, söz konusu başkanlığın yetki ve sorumlulukları açısından da 3152 sayılı kanuna 28’inci maddesinden sonra gelmek üzere 28/A maddesi eklendiğini anımsattı.

Öztürk, bu kanun maddesinin yürütülmesi için 4 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Görev, Yetki ve Sorumlulukları İle Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin 7. maddesinde, Yatırım İzleme Müdürlüğü’nün görevlerinin, “İldeki kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmesi gereken yatırım ve hizmetlerin aksadığının ve bu durumun halkın sağlığı, huzur ve esenliği ile kamu düzeni ve güvenliğini olumsuz etkilediğinin vali veya ilgili bakanlıkça tespiti durumunda, uygun süre verilerek hizmet ve yatırımın gerçekleştirilmesi istenmesine rağmen, yatırım ve hizmetlerin verilen sürede gerçekleşmemesi halinde söz konusu yatırım ve hizmetleri, valinin talimatı ile yerine getirmek” olarak belirlendiğini ifade etti.

Mersin ilinin, özellikle de Silifke gibi sahil ilçelerde insanların yaşantılarını olumsuz yönde etkileyecek biçimde, sineklerin arttığını ve turizmi de olumsuz yönde etkilediğini öne süren Öztürk, önergede şu ifadelere yer verdi: “Ayrıca bölgemizde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın, büyükbaş hayvanlarına sivrisinekle bulaşan ve halk arasında ‘3 gün’ olarak bilinen hastalığın arttığı söylenmektedir. Bu durumun, sinekle mücadelede larva döneminin kaçırılması ve ilçelerde sinekle mücadelenin etkin bir şekilde yapılmamasının sonucunda meydana geldiği açıktır.”

Öztürk, bu çerçevede İçişleri Bakanı Ala’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

“Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin görev yetkileri dahilinde olan, seçim bölgem Mersin İli ve özellikle sahil ilçelerimizde sinekle mücadele konusunda herhangi bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır? Planlanmakta ise bu çalışma ne zaman başlatılacaktır? Sinekle mücadele konusunda sorumlu olan kişiler hakkında görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesi ile herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmadı ise başlatmayı düşünüyor musunuz?” (İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.