Haber Merkezi

‘15-16 Haziran 1970 ‘ işçi direnişinin 49’uncu yılı dolayısıyla DİSK/Genel İş Mersin Şubesi bir basın açıklaması düzenledi. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen işçiler, “Kıdem Tazminatımıza, Emeklilik Hakkımızı Sahip Çıkıyoruz” pankartı açarken, Şube Başkanı Kemal Göksoy, İzmir Aliağa’da işten çıkarılan 131 işçinin işlerine tekrardan geri alınması çağrısı yaptı. 


‘ALİAĞA İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİL’
İşçi direnişinin üzerinden tam yarım asır geçtiği vurgusuyla konuşmasına başlayan Göksoy, “O günden bugüne emeğin hakkının daha çok görülmesi gerekirken, bugün daha da geriye doğru gidiliyor. Bugün Aliağa’da 5 Nolu şubemizin örgütlü olduğu belediyede 131 işçi MHP’li belediye başkanı tarafından keyfi bir şekilde işten çıkarılmıştır. Buradan Aliağa işçilerinin yalnız olmadığını, direnen Aliağa işçilerinin direnişimiz  olduğunu belirtiyoruz. MHP’li belediye başkanının bir an önce geri adım atmasını, bu hukuksuzluğa son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” diye kaydetti.

‘YÜK GETİRECEK PAKET İSTANBUL’DAKİ SEÇİMİ BEKLİYOR’
1970’te çıkartılmak istenen bir yasayla DİSK’i yok etmek isteyenlerin karşısında dikilen 15-16 Haziran direnişçilerinin, sendikal hakları için bedel ödeyen işçileri mücadelelerinde yaşatacaklarını aktaran Göksoy, “ Bugün de işçilerin hakları ciddi tehditler altında. Ülkemizde ekonomik kriz etkisini artırıyor. İşsizlik Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırıyor, zamlar ücretlerimizi eritiyor. Ülkeyi yönetenler halkın bu acil sorunlarından uzak. Krizin faturasını emekçilere kesecek, işçilere ve halka daha fazla yük getirecek önlem paketi için ise İstanbul’daki seçim bekleniyor. İşçi haklarına yönelik ciddi tehlikeler içeren ‘Dönüşüm Adımları’ 10 Nisan 2019’da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ilan edildi” ifadelerini kullandı.

Göksoy ‘Dönüşüm Adımları’ olarak açıklanan planda, “Kıdem tazminatımızın fona devredilmesi var; Bireysel Emeklilik Sigortası’nın zorunlu hale getirilmesi var;  Verginin yükünün tabana, yani biz işçilere, emekçilere yıkılması var” diyerek devamında şu sözleri kaydetti:


‘KIDEM TAZMİNATININ FONA DEVRİ İŞSİZLİĞİ DAHA DA ARTTIRACAKTIR’
“Bizler bugün burada bir kez daha ilan ediyoruz ki, krizde korunması gereken bir avuç patron değildir, krizde korunması gereken işçilerdir, işsizlerdir, emeklilerdir, dar gelirli halkımızdır.  Bugün burada bir kez daha ilan ediyoruz ki kıdem tazminatı hakkımıza el uzatılmasına Türkiye işçi sınıfı asla ve asla izin vermeyecektir. Kıdem tazminatının fona devri adı altında kurulan tezgahı işçiler bilmektedir.  Kıdem tazminatının fona devriyle tazminat işveren sorumluluğu olmaktan çıkacak, işten çıkarmalar kolaylaşacaktır. Kıdem tazminatının fona devri ile işçileri işten çıkarmak neredeyse ‘bedava’ hale gelecek, biz işçilerin önemli bir iş güvencesi dayanağı ortadan kalkacaktır. Kıdem tazminatının fona devri işsizliği daha da artıracaktır.  Kıdem tazminatının fona devri sonucu, tazminat son ücret üzerinden hesaplanmayacak. Yani fon sistemiyle alacağımız tazminatın miktarı azalacaktır. Bugün işten çıkarıldığımızda, haklı fesih yaptığımızda, kadın işçiler evlendiğinde, erkek işçiler askere gittiğinde tazminat alabilmekteyiz. Kıdem tazminatının fona devriyle tüm bu hakların kırpılması amaçlanmaktadır. Kıdem tazminatının fona devri daha önce defalarca gündeme getirildi. Ancak bizler buna izin vermedik. DİSK’in mücadelesiyle, işçi sınıfının direnişiyle bu girişimleri durdurduk. Bugün buradan bir kez daha uyarıyoruz: Eğer kıdem tazminatına el uzatmaya kalkarsanız, karşınızda 15-16 Haziran ruhuyla direnen DİSK’i bulacaksınız. Kıdem tazminatını bedeli ne olursa olsun savunan işçileri bulacaksınız”  

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.