Haber: Hüsamettin TANRIKULU

“BİLİNCİNDE OLMAK GEREKMEKTEDİR”

Yaşanan iklim krizinin bilincinde olunması gerektiğini kaydeden Can, “İklim değişikliği ile mücadele kapsamında en önemli nokta sınır aşımı ve yerel düzlemlerde mevcut durum tespitinin sağlanması ve iklim değişikliği verilerinin envanter olarak ortaya konulması gerekmektedir.  İklim değişikliğine neden olan en önemli etmenler arasında yer alan CO2`nin atmosferdeki birikimi sanayi öncesi dönemde yaklaşık 280 ppm'den (milyonda bir parçacık) Mart 2018’de 407,96 ppm'e yükselmiştir. Sanayi öncesi dönemde yaklaşık 715 ppb (milyarda bir parçacık) olan CH4 birikimi, 2017 yılı sonunda 1859 ppb'e çıkmıştır. Küresel atmosferik N2O birikimi sanayi öncesi dönemde yaklaşık 270 ppb düzeyindeyken 2017 yılında 330 ppb'ye çıkmıştır” dedi.
 

Akdeniz Bölgesinde çiftçilerin yüzde 81’i etkilendi”

İklim değişikliğinin topluma olan yansımalarının görmezden gelinemeyeceğini belirten Can, “İngiliz düşünce kuruluşu Carbon Tracker’ın (CTI) 6 Eylül’de yayımlanan araştırmasına göre, Paris Anlaşması’nın küresel iklim hedeflerine uyumlu hareket eden petrol ya da doğalgaz şirketi bulunmuyor. Büyük petrol şirketlerinin küresel ısınmayı 1.5 derece ile sınırlandırma hedefine aykırı şekilde hareket etmeye devam ettikleri takdirde yatırımlarının yüzde 50’den fazla değer kaybedeceğini ortaya koyuyor. Raporda vurgulanan diğer önemli noktalar arasında ise geçtiğimiz yıl tüm büyük petrol şirketlerinin ‘küresel ısınmayı 2 derecenin altında sınırlandırma’ hedefinin dışında kalan projeleri, uygun maliyetli oldukları gerekçesiyle onayladığı bilgisi de yer alıyor. E3G'nin 6 ülkede gerçekleştirdiği anketin sonuçları, insanların uzun vadeli kalkınmanın anahtarını yenilenebilir enerjide gördüğünü ortaya koydu. Anketin sonuçlarına göre, uzun vadeli kalkınma (ekonomi, sosyal, sağlık vb.) düşünüldüğünde Türkiye toplumu fosil yakıta kıyasla yüzde 86 oranında yenilenebilir enerjiye yatırım yapılmasından yana.  Tarımda dijitalleşmeye öncülük eden ve tarım sektöründe araştırmada gerçekleştiren Doktar’ın ülke genelinde Çalışma kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde, 644 ilçeden 3 bin 100 çiftçiyi kapsayan ‘Çiftçinin Nabzı’ araştırmasına göre,  üreticilerin yaklaşık yüzde 80’i iklim değişikliğinin etkilerini hissettiklerini belirttiklerini söylüyor. Akdeniz Bölgesindeki çiftçilerin ise yüzde 81’i iklim değişikliğinden etkilenirken yüzde 16’sı etkileri hissetmemekte ve yüzde 3’lük kısım ise iklim değişikliğinin etkilerini bilmemektedir” diye kaydetti.

“çözüm üretme konusunda katkılarımızı ortaya koyacağız”

İklim krizine karşı sessiz kalınması gerektiği çağrısında bulunan Can, “İklim krizi derinleşirken halkın talebine ve çözüm önerilerine ülke olarak sessiz kalınmamalı çevre sorunlarına karşı katılımcı anlayış ile kümülatif çözüm önerileri ortaya konulması ve uygulamalara geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü meselenin büyüklüğünü kabullenemezsek, çözümlerin gerekli ölçek ve hızda uygulanması cesaretini ortaya koymazsak, ihtiyaç duyduğumuz hareket alanını ve bunun getireceği olumlu ya da olumsuz sonuçları elde edemeyiz. 23 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilecek BM İklim Eylem Zirvesi’nde küresel ısınmayı 2030 yılında 1,5 santigrat derece sınırında tutmak için gerekli adımları içeren somut
planlar açıklanacak. Yeni hedefler ve taahhütler sıralanacak, eskilere neden ulaşılamadığı yeniden tartışılacak. Ancak bu zirve öncesi farklı bir etkinlik tüm dünyaya yayılıyor ve dünya genelinde 20-27 Eylül tarihleri iklim grevi haftası ilan edildi. Bu kapsamda ülkemizde de 20 Eylül günü Mersin yerelinde iklim grevi etkinlikleri gerçekleştirilecek ve iklim krizini önleme ve sorunlara çözüm üretme konusunda katkılarımızı ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.