HAYAT BULAN YAŞAMLAR

Türkiye'de bir çok engelli bireylerin toplumdan soyutlanmış bir yaşam sergilemeleri kanayan bir yara haline gelirken gönüllü oluşturulan sivil toplum örgütleri sayesinde sosyal hayatla buluşturulmaya başladı.  İşte bunlardan birisi de merkezi Ankara'da olan ve 14 şubesiyle hizmet veren Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim Vakfı (ZİRÇEV).

- Bu haber 1572 kez okundu.

HAYAT BULAN YAŞAMLAR

Röportaj: Dr. Ruhsar Uçar

Mersin İmece gazetesi olarak toplumsal duyarlılık yaratma ve yaşanılan sıkıntıları gün yüzüne çıkarma bu konuda mücadele veren insanların çalışmalarından haberdar etme ve elimizden geldiğince sosyal sorumluluk kapsamında yapılan projelerin içinde yer alarak destek olma adına Sivil Toplum Örgütlerimizi sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Bu anlamda bu haftaki röportajımızın konuğu sayın Zekiye kahveci, kendisi Mersin ZİÇEV (Zihinsel engelli çocuklar eğitim vakfı) başkanı.

552 BİN ENGELLİ..

Türkiye genelinde 331,243 zihinsel engelli kişi olup, bunların 214,205’i eğitim çağı olan 29 yaş ve altında (yüzde 65), 59,679 kişi ise eğitim ve yakın bakım çağı olan 9 yaş altındadır. Ülkemizde kurumsal olarak eğitim ve/veya bakım hizmeti alan zihinsel engelli kişi sayısı yaklaşık 87,000’dir. 30 yaş ve üstünde yaklaşık 220,000 zihinsel engelli bireyle birlikte toplam sayı 552,000’dir.

Engelli birey ve ailelerin en büyük ve çözülmesi gereken sorunlarından biri çocukların rehabilitasyonu ve eğitimidir. Çocuk eğitilebildikçe ailesine ve topluma olan bağımlılığı azalacak ve kendine yeten bireyler haline gelecektir. Bunun dışında engelli birey ve ailesi birçok sorunla mücadele etmek zorundadır örneğin toplumsal kabul sorunu. Anne baba çocuğunu saklamak yerine onu toplumun ve yaşıtlarının içine mümkün olduğunca çıkarmaya çalışmalıdır. Engelli birey ve ailelerini sıkıntıya sokan, üzen, toplumdan soyutlayan diğer bireylerin olumsuz tutum ve davranışları olmaktadır. Yine yaşanılan diğer sorunlar psikolojik sorunlar, sağlık sorunları, ekonomik sorunlar ve fiziksel çevre sorunlarıdır.

ENGELLİLERİ EĞİTİM VE SANATLA BULUŞTURUYORUZ

Dr. Ruhsar: Hoş geldiniz Zekiye Hanım, öncelikle sizi tanımakla başlayalım bize kendinizden bahseder misini?

Zekiye Kahveci: ZİÇEV Mersin yönetim kurulu başkanıyım, 2010 yılından beri bu görevi yürütmeye çalışıyorum. Asıl mesleğim Diş hekimliği, 27 yıl boyunca özel muayene hekimliği yaptıktan sonra emekli oldum. Evliyim, iki çocuk annesiyim bir de torunum var.

Dr. Ruhsar: ZİÇEV’in Türkiye’de kaç şubesi var?

Zekiye Kahveci: ZİÇEV’in bizimle birlikte 14 şubesi var. Merkezi Ankara. Diğer şubeler rehabilitasyon merkezi olarak çalışıyor. Tek vakıf şubesi biziz. Sanat merkezi olarak hizmet vermeye çalışıyoruz. 23 yaş üstü ‘Hayat Boyu Öğrenme Programı’ olarak sürdürüyoruz. Alması gereken eğitimi tamamlamış özel bireyleri evlerinden çıkartıp toplumla kaynaştırmaya çalışıyoruz bunu yaparken sanat terapisini kullanıyoruz. Eğitimden kastımız ilkokul ve ortaokuldan sonra dört yıllık iş okullarıdır,  bu okullar Milli eğitim tarafından Özel eğitime muhtaç çocukların eğitim alması için açılmıştır.

MERSİN'DE 4 BİN ZİHİNSEL ENGELLİ VAR

Dr. Ruhsar: İş okullarını bu özel çocukların ne kadarı tamamlıyor?

Zekiye Kahveci: Eğitim devlet tarafından zorunlu hale getirildiği ve eğitim masrafları devlet tarafından karşılandığı için çocukların çok önemli bir kısmı iş okullarında eğitimini tamamlıyor. Mersin de üç tane iş okulu var. Bunlar Çankaya, Hüseyin Polat ve Mezitli de. Bu okullar tam gün esaslı, servisleri var ve öğlen yemeği veriyorlar.

Dr. Ruhsar: Mersin de zihinsel engelli grubundan kaç birey olduğunu biliyor muyuz?

Zekiye Kahveci: Kesin bir rakam olmamakla birlikte, geçmişte yaptığımız bir projede yaptığımız araştırma sonucunda 4000 civarında olduğunu biliyoruz.

İLETİŞİM SIKINTISI YAŞIYORUZ

Dr. Ruhsar: ZİÇEV Mersin şubesinde eğitim alan kaç öğrencimiz var?

Zekiye Kahveci: Yaklaşık 40 öğrencimiz var ancak proje aşamasına gelindiğinde bu sayı artıyor çünkü projelerde servis imkânımız oluyor. Servis kullanamadığımız zaman çocuğu buraya getirmek aileler açısından çok zor oluyor, güvenlik sıkıntısı yaşamaktan korktukları için haklı olarak, tek başına ya da otobüs, dolmuşla göndermek istemiyorlar.

Dr. Ruhsar: Kaç öğretmen çalışıyor merkezinizde?

Zekiye Kahveci: Halk eğitim merkezi ile protokolümüz var, kurumda kadrolu öğretmenimiz yok. İhtiyaca binaen öğretmen ihtiyacımız karşılanıyor.

YETENEĞE GÖRE SANATI BELİRLİYORUZ

Dr. Ruhsar: Hangi Atölyeler mevcut kurumda?

Zekiye Kahveci: Resim, müzik, dans, tiyatro, el sanatları, fotoğrafçılık, heykel ve spor alanlarında çeşitli faaliyetler bulunmakta. Ritim atölyesinde koro çalışması yapıyorlar. Çocukların talebine ve yeteneğine göre atölyeler ve çalışmaları değiştirilebiliyor. 

EBEVEYNLERE NEFES ALDIRDIK

Dr. Ruhsar: Şimdiye kadar hangi projeleri yaptınız?

Zekiye Kahveci: Kalkınma Bankası destekli ‘Anneler ile el ele projesi’ yaptık 2012 yılında. Benim çok istediğim bir projeydi. Biz gençlerimizi rehabilite etmeye çalışıyoruz fakat asıl sıkıntıyı çeken anneler, ebeveynlerin büyük çoğunluğu hayattan bezmiş, yılgın, artık hiçbir şey yapmak istemeyen bir ruh haline bürünmüşler. Annelerin çocukları ile birlikte eğitim almaları hedeflendi. Anneleri ritim grubuna dahil ettim, annelere resim yaptırdık, Ebru sanatını yapmalarını sağladık.  O dönemde Mersin Üniversitesi ile çok güzel bağlarımız oldu, sağ olsunlar çok güzel destek verdiler. Çocukların aileleri ile yaşadıkları sorunlardan tutun annelerin cilt bakımları, makyajlarına kadar. Hocalarımız sunumlar yaptılar, bizzat uygulamalar yaptılar. Proje başarıya ulaştı diye düşünüyorum. Bu proje sayesinde ritim grubunun enstrümanlarını aldık ve ritim grubunun temellerini attık. Ve yine o proje kapsamında Akdeniz Oyunları bizi davet etti, bir ay gibi çok kısa bir sürede imkansızı başardık ve çocukları A protokolde sahneye çıkardık.

ULUSLARARASI FESTİVALE KATILDIK

Yine Mersin Üniversitesi PDR bölümüyle ‘Benimle Arkadaş Olur musun?’ projesini yaptık, yine hocalarımızın çok önemli desteklerini aldık. Burada amaç üniversite gençlerinin bizim öğrencilerimiz ile arkadaş olmalarını sağlamak, sosyal aktivitelere katılmalarını sağlamaktı.

2015 yılında ‘Engelleri Sanatla Aşıyorum’ projesini Kalkınma Bakanlığı ve Mersin Valiliği ile ortaklaşa yürüttük. Kültür Turizm İl Müdürlüğü ve Mersin Halk Eğitim Merkezi proje ortağımızdı. 80 kişilik bir projeydi, sadece bizim vakfımız değil diğer rehabilitasyon merkezlerine devam eden gençlerimizi de projeye dahil ettik, Annelerini de getirdik. Anneleri seramik atölyesine aldık, çocuklarıyla çalışmalarını sağladık. Mersin’deki tarihi ve kültür yerlerinin seramikten rölyefleri yapıldı. Ritim grubu bu projede daha bir öne çıktı. Geziler yaptık. Proje sonunda çocuklar Kıbrıs Cumhurbaşkanlığından davet aldılar, Uluslararası bir festivale katıldık. Kıbrıs Cumhurbaşkanı geldi ve seyretti, onları tebrik etti.

DOWN KAFEYİ KAZANDIRDIK

Bunların dışında yine benim çok önem verdiğim, uzun yıllar çok uğraştığım bir proje daha var; Down Kafe projesi. Bütün proje çağrılarına proje yaptım, aklıma gelen her yeri aradım, yerel yönetimler ile konuştum en son Mezitli Belediye Başkanı Neşet Bey bu konuya sıcak baktı ve onlarla projeyi başlattık ve devam ettiriyoruz. Bu projede amaç tamam biz gençlere sanatla eğitim veriyoruz ancak bir yerde kısır döngüye giriyoruz, gençlerimizin çalışabilecekleri, ekonomik güç kazanabileceklerini ispatlamaktı amaç. Haftada iki gün iki gencimiz ve hafta sonu da iki gencimiz Kafede oluyorlar ve çalışmalarının sonucunda sembolik bir ücret alıyorlar. İnanır mısınız cuma günü olduğu zaman benim telefonum susmuyor, sıra bende mi, hangimiz gideceğiz? Anneler konu komşuya, eş dosta haber veriyorlar, bugün benim çocuğum Kafe de çalışacak, benim evladım da çalışıyor, para kazanıyor gururunu bir nebze yaşıyorlar.

ANNELER BABALAR ARTIK GURURLANIYOR

Dr. Ruhsar: Bunca yıllık deneyiminizden sonra mutlaka çok şey gözlüyorsunuz, çocukların sanatla terapisinin olumlu katkıları hakkında gözlemlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Zekiye Kahveci: Çocuklar sahnede olduklarında benim elim ayağım titriyor çok heyecanlanıyorum onları izlerken. Anneleri, babaları izliyorum hepsi çok gururlu, çok onurlu bu beni çok mutlu ediyor. Bize gelmeden önce özgüveni olmayan, eğitimini almış, rehabilitasyonunu bitirmiş gencin iletişim kurabildiğine şahit oluyorum. Kendi başına tabağını, bardağını mutfağa götürüyor, sohbet ediyor, el sanatları ile uğraşıyor. Otistik bir gencimiz vardı ilk geldiğinde hiç iletişim kuramıyorduk şimdi sohbet ediyor, sahnede disiplin ve düzen içinde hareket ediyor. Belli bir program dahilinde olmak onları sıkıyor ancak ritim grubu çalışmaları ile bunu aşıyorlar.

BİR ÇOK PROJEYE DAHİLİZ

Şimdi çok güzel bir proje var. Kabataş Erkek Lisesi yazın bizi ziyarete gelmişti ve ortaklaşa bir proje oluşturuldu.3 Aralık Engelliler gününde grubumuz orada sahneye çıkacak, ağırlayacaklar, İstanbul’u gezdirecekler. Çocuklarımız şimdiden çok heyecanlılar ve keyifliler.

Üniversite gençleri bize çok ilgi gösteriyorlar. Mersin Üniversitesi ve diğer Üniversitelerin öğrencileri bütün sosyal sorumluluk projelerini bizimle yapıyorlar. Proje dahilinde gruplar gelip bize fiziki olarak yardım ediyorlar ve toplumda bir farkındalık yaratılmasını sağlıyorlar.

Ritim grubumuzun geçen sene kapanış gösterisini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası seyretmiş ve Ankara’ya davet ettiler.

DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR

İş Kur ile Bez bebek projesi yaptık. Ekim ayında şişe örücülüğü projesi yaptık.

Dr. Ruhsar: Mersin Halkına, kurumlara buradan bir çağrınız olur mu?

Zekiye Kahveci: Bütün kurumlardan manevi olarak çok destek görüyoruz, her etkinliğe davet ediyorlar, kolejlerimiz özellikle çok duyarlı, çok destek veriyorlar. Toplumda farkındalık yaratmaya çalıştık, insanlar özel bireyler gördüğünde artık daha bilinçli davranıyorlar. Onların bizden istediği bir şey yok, çok saflar çok temizler. Sadece sevgi ve değer bekliyorlar.

Dr. Ruhsar: Son olarak Vakfınıza bağış yapmak isteyen hayırseverler için bir hesap numarası verir misiniz?

Zekiye Kahveci: Vakfımızda gönüllülük esası ile çalışılıyor ve bağışlarla ayakta duruyor. Bu duyuru yapmamıza olanak verdiğiniz için teşekkür ederim.

Hesap Sahibi: Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Mersin Şubesi

Banka: Denizbank-9550-5566-351

Iban No: TR46 0013 4000 0000 0556 6000 35

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.