İmece Haber Merkezi- HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, gazetemize verdiği bir demeçte yerel seçim sonuçlarını değerlendiren ve sonrasında MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından mahkemeye verilen MEÜ öğretim üyesi Ali Ekber Doğan’a destek verdi.

Yazılı bir açıklama yapan Kürkçü, Doğan’ın söyleşide, Kocamaz’ın belediyeciliğini eleştirdiğini belirterek  “Bu eleştiriler, bilimsel ve yol gösterici mahiyettedir. Mersin Milletvekili olarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu eleştirilerden siyaseten ders çıkarmak yerine gösterdiği tahammülsüzlüğü, Mersin’i nasıl yönetmek istediğinin de bir göstergesi sayıyorum” dedi.

Kocamaz’ın ‘seçilen bir siyasetçi’ olduğunu vurgulayan Kürkçü,  “Ali Ekber Doğan’ın eleştirisi, her demokratik ülkede seçilmiş bir belediye başkanının teşekkür etmesi gereken türden bir kent savunmasıdır Belediye Başkanı, Ali Ekber Doğan’ı hedef alarak seçilir seçilmez Mersin’in çoğulcu ve kozmopolit yapısını zedelemeye başlamıştır” ifadelerini kullandı.

 

‘Siyasetçi eleştiriye tahammül etmeli’

 

Akademik özgürlüğün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi ile Anayasa’nın koruması altında olduğuna dikkat çeken Kürkçü, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“AİHM kararlarına göre, siyasetçilere yönelik eleştirilerin izin verilen sınırlarının özel kişilere nazaran daha geniş olduğu Avrupa ve Türkiye hukuk sisteminde yerleşmiş bir ilkedir. Bu ilkenin gerekçesi, siyasetçilerin, özel kişilerden farklı olarak, diğer siyasetçilerin, gazetecilerin ve halkın yakın denetimine açık olan, kamuoyuna mal olmuş kişiler haline gelmeyi bilerek tercih etmeleridir. Bir belediye başkanının icraatlarının eleştirilmesi, akademik ve bilimsel özgürlükle birlikte ifade özgürlüğü kapsamındadır. Hiçbir hakaret içermeyen değerlendirme ve eleştirilerin hakaret olduğu savıyla hazırlanan iddianameyi kabul edilemez buluyoruz. Bir siyasetçi olarak değil bu türden yapıcı eleştirilere, ağır hakaretlere maruz kalan bizler söz konusu olduğunda, ifade hürriyeti diyerek dava açmayan savcı ve yargıçların, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın şikayetiyle derhal harekete geçmesi ve iddianame hazırlaması da oldukça manidardır. Bu iddianamenin kabul edilerek davanın açılmış olması ise, bilimsel ve akademik özgürlük bakımından ifade özgürlüğü alanında gerçek bir skandaldır. Bu dava, asli görevi toplumsal/doğal hayatı eleştirel aklın süzgecinden geçirerek yorumlamak olan bilim insanlarının tümüne bir gözdağı niteliği taşımaktadır.”

 

‘Demokratik kent hayatını savunalım’

 

Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Doğan’a açılan davanın, yargılama başlamadan, kanun yararına bozma müessesi çalıştırılarak geri çekilmesi gerektiğini kaydeden Kürkçü, “Çünkü yargılamanın kendisi de açık bir ifade özgürlüğü ihlali olacaktır. Bu davanın görülmesi halinde, ifade özgürlüğü alanında bir utanca vesile olacağı, kuşkusuzdur. 16 Eylül 2014’te Mersin 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan bu utanç davasında Ali Ekber Doğan’ı yalnız bırakmayarak, bilimsel ve akademik özgürlüğü, ifade özgürlüğünü savunmak için orada olmaya ve herkesi bu utanç davasında Ali Ekber Doğan şahsında Mersin’in çoğulcu ve demokratik kent hayatını savunmaya çağırdığımızı kamuoyuna duyururuz” ifadelerini kullandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.