İÇEL SANAT KULÜBÜ MERSİN URAY ART 2019 PROJESİ HAZIRLADI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Milli Mücadele’nin 100. yıl kutlamaları ve İçel Sanat Kulübü’nün kuruluşunun 30. yılı nedeniyle planlanan “Mersin Uray Art 2019” Projesi, Akdeniz ilçesinde tarihi mekânlarıyla bilinen Uray Caddesi’nde gerçekleştirilecek.

- Bu haber 191 kez okundu.

İÇEL SANAT KULÜBÜ MERSİN URAY ART 2019 PROJESİ HAZIRLADI

HABER: GÖKHAN KURT

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında 1830’lu yıllarda kentin kalbi olan Uray Caddesi’nin adını Türkçe belediye anlamına gelen uraydan aldığını ve Cumhuriyet’ten sonra belediye binası olarak burada hizmet vermeye başladığını anlatan Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Nurseren Tor, “Günümüzde belediye binası buradan taşınmasına rağmen cadde adını hala korumaktadır” dedi. Mersin’i oldukça cazip hale getiren bu caddenin ticaret merkezi olarak tam da bir uluslararası buluşma noktası olduğunu ifade eden Tor,” Adana-Mersin arası demiryolunun faaliyet göstermesi hatta Bağdat hattına bağlanmasıyla kent göç almaya başlamış ve kültürlerarası yerleşim alanına dönüşmüştür. Geçim kaynağı genellikle deniz yoluyla ithalat-ihracat faaliyetleri olarak yoğunlaştırılmıştır. Süveyş kanalı kerestesi Toros Dağlarının ormanlarından sağlanarak Mersin limanından gönderilmiştir. Bunun yanında pamuk ticaretinin de geliştiği bu yıllarda oldukça cazip hale gelen Mersin birçok tüccar ve sanayiciye kucak açmıştır. Cadde boyunca önemli mimari yapıların kamu kuruluşlarına ve ticaret işleriyle uğraşan şahıslara ait olduğu bilinmektedir. Bunun yanında hali hazırda hizmet veren bir takım ibadethaneler de bu caddede önemli yapılar olarak önemlerini korumaktadırlar.Uzun yıllar kentimizin dış dünyaya açılan kapısı olarak Uray Caddesi kültürlerarası özelliğini hala korumaya devam etmektedir. Her ne kadar işlevsiz bakıma ve restorasyona ihtiyaç duysa da; il jandarma Komutanlığı, Göçler Dairesi, Akdeniz Kaymakamlığı, Valilik Binası, il Sağlık Müdürlüğü, Latin Katolik Kilisesi, Toros Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bunun yanında belli başlı ticarethaneler burada hizmetlerine devam etmektedirler” diye konuştu.

MERSİN YANLIŞ STRATEJİK KALKINMA KURBANI

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Nurseren Tor, yanlış bir stratejik kalkınma kurbanı olan Mersin’in ilk iç göçünü kentin doğusundan batısına doğru yaşadığını aktararak, terk edilen eski Mersin’in iş dünyasının çok hor kullandığı bir bölgeye dönüştüğünü vurguladı. Tor sözlerini şöyle sürdürdü: “Çoğu değerli yapıların yakılıp yerine yapılan oto parklar bunun dışında yıkılmış eski binaların yerine betondan işlevsiz tuhaf apartmanlarla katledilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığının kentin tarihi dokusunun korunması yasası üzerine birçok bina nihayet tescillenmiştir. Buna rağmen yasak yollara başvurarak yakılıp yıkılan konutlar ve eski liman umarız yeniden orijinal görüntüsüne dönüştürülür. Bu “Yeniden Canlandırma Projeleri” kentin tarihi dokusunun yaşatılmasına ve toplumun refahına sebep olacaktır. ‘Kültür ve Sanat’ için kullanılacak bu yapıların canlı müze ye dönüştürülmüş bir kent olarak kültür turizmini de başlatacaktır.Bu vesileyle Atamızın gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının Uray Caddesi’nde 100.yıl kutlamaları kapsamında kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle kutlamak, Atamızı anmak ve gençlerimizi kentimizin tarihiyle buluşturmak, Uray caddesini yaşatmak ve Mersin’in, kültür-sanat aracılığı ile ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı sağlanacaktır.Mersin’de bulunan tarihi yapıların restorasyon ve dönüşümlerinin tamamlanması ve işlevsellikle birlikte kent estetiğine kazandırılması, Mersinlilerin kültür ve sanatla buluşması, kent yaşamındaki kalitenin arttırılması ve Toplumsal kalkınmaya yönelik paylaşım, hoşgörü, kaynaşma, değerlerin korunması gibi konularda işbirliğini teşvik etmek amaçlanmıştır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.