Haber: Turan DAL

Mersin’de iklim krizine karşı duyarlılık çağrıları yapıldı. Dünyayı tehdit eden iklim krizine karşı, duyarlı tüm insanlar, “Evimiz yanıyor” diye haykırıyor. Mersin’de de bu soruna ilişkin çeşitli açıklamalar yapıldı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mersin İl Yönetimi ile Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) üyeleri Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC)’de gerçekleştirdikleri basın toplantılarında önemli açıklamalarda bulundu.

“ARTIK BU KRİZİ DÜŞÜNMEMİZ GEREKİYOR”

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mersin İl Eş Sözcüsü Özlem Arıkan yaptığı açıklamada, “23 Eylülde New York'ta yapılacak BM iklim zirvesi öncesi, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi insanlar haykırıyor: Evimiz yanıyor! 2018 küresel iklim raporu ‘İklim değişikliğini tamamıyla anlayabilen ilk jenerasyonuz ve bu konuda bir şeyler yapabilecek sonuncuyuz’ diyor. Bu ikisinin birlikteliği ise bize büyük bir sorumluluk getiriyor. Fosil yakıt kullanımı, sera gazı etkisi veya gıda sistemimiz… Sebebi her ne olarak belirlerseniz belirleyin, temeli tüketim alışkanlıklarımız ve küresel sermaye ile hükümetlerin bize dayattıklarına teslim oluşumuzdur. Yeryüzündeki hemen her kötülük buna ses çıkarmayan çoğunluklar yüzünden devam eder. Şimdi bizler bir seçim yapmalıyız. Hassas dengeler üzerinde ayakta duran bu gezegeni savunmaya hemen şimdi başlayabilir ya da o yöne bakmamaya devam edebiliriz. Lakin bakmamak bizi sonuçlardan azade kılmayacak. Yeryüzündeki tüm canlılığın varoluş hakkına saldırdığımızı inkar edemeyeceğimiz gibi, kendi çocuklarımızın geleceğini çaldığımız gerçeği de değişmeyecek. Şu gezegende varlığımızın nasıl da diğerlerine bağlı olduğunu fark etmemiz, küresel bir felaketin yaratacağı gıda ve su krizlerini, kitlesel göçleri, yangınları, kuraklıkları, tufan benzeri selleri artık hepimizin düşünmesi gerekiyor” dedi.

“KÜRESEL İKLİM GREVİNE ÇAĞRI”

“İklimi değil sistemi değiştirmek ve değişimi kendimizden başlatmak tek çözüm” diyen Arıkan, “Biz değişirsek, her şey değişir. Tüketerek değil, paylaşarak; benzini değil kas gücümüzü yakıt kılarak, herkes ve her bir şey için adil bir dünyayı savunarak, gezegenimizi geri kazanacağız. Bizler sorumluluğumuzu kabul ediyor ve Yeşil Sol Parti olarak dünyayı kurtaracak son nesli bir arada durmaya ve dayanışmaya davet ediyoruz. Çünkü bunu sadece birlikte başarabiliriz. 20-27 Eylül haftası boyunca yapılacak küresel iklim grevinde ‘tanışmak’ ve sonrasında da mücadeleye birlikte devam etmek dileğiyle” ifadelerini kullandı.

iklim değişikliği, maalesef artık bir iklim krizine dönüşmüştür”

Dünyanın dört yanında her gün onlarca felaket gerçekleştiğini kaydeden MERÇED Başkanı Sabahat Aslan ise, “Endonezya,  Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  başta olmak üzere  birçok ülke tayfunlar ya da kasırgalarla, büyük can ve mal kayıplarının olduğu sellerle, hortumlarla mücadele ederken öte yandan Kuzey Kutbu'ndaki buzulların hızla erimesi, okyanuslardaki su seviyesinin ve sıcaklığının artması, kuraklık, mevsimlerde kayma ve daha sıralanabilecek yüzlerce sorun Dünya'yı ve insanlığı tehdit ediyor. Bu küresel felaketlerin nedeni iklim değişikliğidir, İklim değişikliğin nedeni de küresel ısınmadır. Küresel iklim değişikliği, maalesef artık bir iklim krizine dönüşmüştür. İklim değişikliğiyle mücadele için zamanın giderek azaldığını, bilim insanları ısı artışını 1,5 santigrat dereceyle sınırlamak ve bu konuda gerekli dönüşümü yapmak için son 12 yıl kaldığını vurgulamaktadırlar. İklim değişliği çok hızlı hareket ediyor. İklim değişikliğiyle mücadelede bu dönüşümü gerçekleştiremediğimiz takdirde hiçbir ülke, hiçbir toplum iklim değişikliğinin yaratacağı olumsuz etkilerden, felaketlerden kaçamayacak. İlk başta yoksul ve savunmasız insanlar bunun acısını çekecek” diye konuştu.

“TOPLUMLAR BİLİNÇLENDİRİLMELİ”

Aslan, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için şu önerilerde bulundu:

“Toplumlar bilinçlendirilmeli,

-Tüm Dünya Ülkeleri ortak hareket etmeli, Küresel ısınmayı azaltıcı protokoller yapılmalı, uymayan ülkelere ceza yaptırıcı önlemler uygulanmalı

-Dünyada fosil yakıtların tüketimi azaltılmalı,

-Enerji tasarrufu sağlanmalı ve enerji verimli ve etkin kullanılmalı, Kömür kullanan termik santraller kapatılmalı yerine yenilenebilir enerji kaynaklardan enerji üreten santraller kullanılmalı,

-Aşırı tüketimin önüne geçilmeli,

-Ormanlar ve yeşil alanlar arttırılmalı,

-Doğal yöntemlerle tarım yapılmalı,

-Toplu taşıma kullanılmalı,

-Geri dönüşüm projeleri uygulanmalı,

-Su kaynakları korunmalı ve su tasarrufu sağlanmalı”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.