Öne Çıkanlar VALİ avukat homurlu Gripin 31 mart

Bu haber kez okundu.

“İYİ BİR EĞİTİM İÇİN, ‘ANADİL’ ÖNEMLİ”

Haber: Turan DAL

Eğitim Sen Mersin Şubesi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Yapılan açıklamada çok dilli eğitimin önemine vurgu yapıldı.

21 Şubat Dünya Anadili Günü’nün Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası açısından da önemli bir gün olduğunu söyleyen Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Çocukların anadilinde eğitim görmeleri kültürel kimliğinin, kişiliğinin ve kendisine saygısının gelişmesi açısından önem arz etmektedir. Aynı zamanda eğitim hayatlarında bilişsel yönlerini güçlendirmesi, öğrenme ve öğretme ilişkisinin artması, öğretmen ve öğrenci arasındaki diyalogun gelişmesi için ‘çok dilli eğitim’ eşitliği teşvik etmektedir. Bu sayede eğitime erişim, toplumda yer alma, eylemde bulunma, yeni bilgiler edinme kolaylaşmaktadır. Bunun sebebi, ‘çok dilli eğitim’ eşitliğini teşvik etmek çocukların eğitim hayatlarında kognitif yönlerini güçlendirir, sadece okuldaki ilişkileri değil aynı zamanda toplum içerisinde yer alırken de kurduğu diyalogları gelişir” diye konuştu.

“Türkiye’de diller, kültürler, inançlar karşısında yıllardır uygulanan yasakçı zihniyet AKP iktidarının eğitim alanında gerçekleştirdiği değişimle birlikte sürdürülmeye devam etmektedir” diyen Muşlu,  “Bugün, anadilinde eğitime erişemediği için kimlik çatışması içerisinde olan, eğitim gördüğü dile entegre olamadığı için mağduriyet yaşayan çocukların sayısının artmasına sebeptir. Öyle ki, MEB’in dönüşüm planı olarak açıkladığı ‘2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nde de çocukların yaşadığı bu mağduriyeti giderecek, anadilinde eğitime erişim için kolaylık sağlayacak herhangi bir eylem programı sunulmamıştır. Açık bir şekilde ifade edecek olursak, eğitim politikaları bu topraklarda yaşayan farklı dilleri, lehçeleri reddeden, halkların anadillerini, tarihini, kültürünü, inancını yok sayan ve asimile eden sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Oysaki dünya çapında kutlanan Dünya Anadili Günü’nü, ülkemizde anadili Türkçeden farklı (Kürtçe, Arapça, Lazca, Hemşince, Çerkezce, Rumca, Gürcüce vb.) olan milyonlarca çocuğun kendi anadillerinden koparılmadığı bir ortamda eğitim görmeleri en temel haklarıdır. Bugün dünyanın birçok ülkesinde anadilinde eğitim ve öğretim hakkı anayasal güvence altındayken, Türkiye’de bu hakların güvence altında olmasından bahsetmek söz konusu değildir” dedi.

İki temel unsurun unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Muşlu, “Birincisi, bireyin anadilinde eğitim alması en temel insan haklarından biridir. İkincisi, ‘anadilinde eğitim’ eğitim biliminin temel ilkelerindendir. Bu iki unsura yasaklarla ve tepkilerle karşı çıkarak aslında bireylerin kendi anadillerinde eğitim almasını engelleyerek en büyük insan hakkı ihlallerinden biri gerçekleştirilmektedir. Eğitim Sen, bilimsel, laik, demokratik, cins eşitlikçi, kamusal, parasız eğitimin ayrılmaz bir parçası olan anadiller üzerindeki sınırlamalara da son verilmesi, her bireyin kendi anadilinde eğitim alması önündeki tüm engellerin kalkması için mücadelesini sürdürecektir. Eğitim Sen olarak, dillerin sınırlandırılmadığı, farklı dillerin ve kültürlerin özgürce, nesilden nesile aktarılarak yaşatılması, gelişmesi adına tüm dünya halklarının 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü’nü kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.