Öne Çıkanlar gürbulak kelebek hastalığı özbekistan sınır gülnar

Bu haber kez okundu.

"KADINA ŞİDDETE KARŞI ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"


Haber: İREM KOCA
Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şubesi, kadına şiddeti gündemlerinden düşürmeyeceklerinş belirterek bir basın açıklaması düzenledi. Şube binasında düzenlenen açıklamaya çok sayıda kadın üye katılırken, basın metnini Şube Başkanı Muazzez Benzetsel okudu. 
"ÖNEMLİ ARAÇLAR OLARAK GÖRÜYORUZ"
Her gün yaşamı gölgeleyen yeni bir kadına şiddet vakası ile güne uyandıkları vurgusuyla konuşmasına başlayan Benzetsel, "Kadına yönelik şiddetin artması kadar, görünür olması da,  kadına yönelik şiddet ile mücadeleyi sürekli kılmak, bu yöndeki çabaları arttırmak mecburiyetini gözler önüne seriyor. Polis Akademisi Başkanlığı 2016 yılında 301, 2017 yılında 350,  2018 yılında ise 281 kadının yaşam hakkının elinden alındığını açıklamıştır. 2019 yılında ise neredeyse her gün şiddetin vahşileşmiş haliyle yaşamaya zorlanıyoruz. 20'inci kattan atılıyor, öldükten sonra kurtarılmayı bekliyor, çığlık çığlığa ölüyoruz. Kapımızın önünde, evimizin içinde öldürülüp, sevdiklerimizi çaresiz, kimsesiz bırakmak istemiyoruz! Kadınlar olarak haklarımızın bilincindeyiz ve başımız dik mücadeleyi sürdüreceğiz. Kadınlarımıza yasalardaki haklarımızı, koruma tedbirlerini hiç ara vermeden anlatacağız. 6284  sayılı  yasanın varlığını, bakanlık ve emniyet müdürlüğünün birlikte yürüttüğü KADES uygulamasını, kadın ve çocukların şiddetten korunması için önemli araçlar olarak görüyoruz" dedi. 
"ÜZERİMİZE DÜŞEN TAKİBİ YAPACAĞIZ"
Cumhuriyet devrimlerinin geliştiren bilgilendiren, özgür kılan felsefesinden uzak kalındıkça, emperyalizmin medya, diziler, moda, tüketim alışkanlıkları ve benzeri şeylerin aracılığı ile ataerkil kültürü yeniden biçimlendirmesinin, kadın ve çocukların hayatını zorlaştırdığını kaydeden Benzetsel, "Eğitimden başlayarak medyaya kadar her alanda kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin önlenmesi için üzerimize düşen  takibi yapacağız. Cumhuriyet kadınları derneği, ulusal kurtuluş savaşı ve cumhuriyet devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması, savunulması, ülke ve halk yararına geliştirilmesi için çalışır. Mirasını sahiplenerek bu gün bile onlardan öğrenmeyi  sürdürdüğümüz Anadolu kadınları müdafaa-i vatan cemiyeti başkanı Melek Reşit hanımefendi ise, 'Derneğimizin amacı, memleketimizi parçalamak isteyen düşmanlara kadın ve erkek, Vatanın savunması için birleşmiş olduğumuzu ispat etmek ve aynı zamanda Türk kadınına yakışacak bir süratte memleketimize hizmet etmekten ibarettir' demiştir" diye kaydetti.
"AZİZ HATIRLARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ"
Benzetsel açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: "9 Aralık 2019  tarihinde  kuruluşlarının 100'üncü yılını kutladığımız, ulusal kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet Devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlüğün bedelini ödemiş Anadolu Kadınları müdafaa-i Vatan Cemiyeti, ülkemiz insanlarının kadın erkek, gen taşlı demeden birlikte ve memleketimize hizmet ederek, vatan sevgisinin kutsallığını yüreklerde taşıyarak, bağımsız ve başı dik olmanın kadınlar için önemimi belirterek bizlere kocaman bir çözüm ve miras bırakmışlardır.
Mücadelemize ışık olan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin kuruluşunun 100 yılında aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.