KARDEŞİNİZDEN HABERİNİZ VAR MI?

Mersin’in Güney Amerika’dan Afrika’ya Çin’den İskandinavya’ya kadar her iklimden 37 kardeş şehri var!

- Bu haber 1158 kez okundu.

KARDEŞİNİZDEN HABERİNİZ VAR MI?
 İmece Haber Merkezi- Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve 8 ilçe belediyesinin dünyanın dört bir yanından tam 37 kardeş şehri var? Bu kardeş şehirlerle Mersin’in bağlantısı ne? Kardeş şehirler nasıl seçiliyor, kardeş şehir ilişkilerinin belediyelere ya da kent sakinlerine katkısı oluyor mu? Geçmişte 2 dönem Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği de yapan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin’in kardeş şehirlerini inceledi. Ortaya çıkan sonuç kent sakinleri ya da belediyeler açısından pek de olumlu değil.

Özdemir’in derlemesine göre, 37 kardeş şehre sahip olan Mersin’de en çok kardeş rekoru 12 kardeşle Büyükşehir Belediyesi’nde. Tarsus Belediyesi’nin 7, Silifke Belediyesi’nin 6, Toroslar Belediyesi’nin 3, Mut Belediyesi’nin 3, Mezitli Belediyesi’nin 2, Yenişehir Belediyesi’nin 2, Erdemli ve Anamur belediyelerinin birer kardeş şehri var.

Özdemir, komşu Adana’nın toplam 15 kardeş şehri olduğuna dikkat çekiyor ve şöyle diyor:

“Kardeş şehir seçiminde objektif kriterlere rastlanmamaktadır. Bunun en somut örneği, Mersin’in ihracatında ilk 3 sırayı alan Rusya, K.Irak ve Ukrayna’dan hiçbir kardeş şehrimizin bulunmamasıdır. Bu nedenle, kardeş şehirlerimizin seçilmesinde bazı objektif kriterler olmasında fayda görüyoruz.”

Peki, bir şehir belediyesi kardeş şehrini neye göre seçer? Özdemir, kardeş şehir uygulamasının başarılı sonuçlar vermesi için bazı özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor bunları ortak kültürel unsurlar, ortak tarihi geçmiş, benzer coğrafi konum, benzer nüfus büyüklüğü, benzer ekonomik yapı olarak özetliyor.

Özdemir, “Bu kriterlere baktığımızda Lazkiye dışındaki kardeş kentlerin, bu özellikleri taşımadığını görüyoruz. Mevcut kardeş kentlerin Mersinliler tarafından benimsenmesi bir yana, Mersinlilerin bunlardan haberi bile yoktur. Dolayısı ile kardeş kent seçimlerinin doğru yapıldığı konusu tartışmalıdır ve Mersin’e fayda sağlamaktan uzaktır. Bize göre, kardeş kentler seçilirken, bu kentlerle kurulacak ilişkinin Mersin’e belediyecilik hizmetleri, ekonomik ve ticari ilişkiler, kültürel zenginlik, turizm hareketleri açısından fayda sağlamasına dikkat edilmelidir” diyor.

 

‘Bize denk şehirlerle kardeş olalım’

 

Belediyecilik hizmetlerinin çok iyi olduğu bir kentle kurulacak kardeş şehir ilişkisinin belediye hizmetlerine katkı vereceğini, Akdeniz çanağının Avrupa tarafındaki kentlerle kurulacak ilişkilerin, Mersin’in bir Akdeniz kenti olmasına katkı sağlayacağını savunan Özdemir, Mersin’in kardeşlik ilişkisi kurabileceği kentlerin Valensiya, Barselona, Marsilya, Nice, Napoli olduğunu savunuyor.

Mersin’in yaş meyve ve sebze ihraç ettiği Rusya, Irak, Almanya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, S.Arabistan, Hollanda, Moldova, Polanya’dan, hububat ve bakliyat ihraç ettiği Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kardeş şehirler seçilmesini öneren Özdemir,

“Kardeş kentlerle ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilebilmesi için, karşılıklı ticaret heyetleri düzenlenmelidir. Sadece belediye yöneticilerinin karşılıklı ziyaretleri ile kardeş şehir ilişkisi geliştirilemez. Mersin’i ziyaret eden her diplomatın ülkesinden bir kardeş şehir seçmekten vazgeçmeliyiz. Atalarımız davul bile dengi dengine çalar demişlerdir. Biz de kardeş şehirlerimizi seçerken denklik kriterine özen göstermeliyiz. Seçtiğimiz kardeş şehirlerle ilişkilerimizi yoğunlaştırmalıyız. Resmi ve ticareti heyetlerin yanı sıra, vatandaşların da katılabileceği karşılıklı kültür turları organize etmeliyiz.  Ancak bu şekilde, Mersinliler kardeş şehirlerinin farkına vararak, onları yakından tanıma imkanı bulabilirler” diyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.