‘Katkı payı’na sınırlama teklifi

Milletvekili Atıcı, yaşlı ve engellilerden sağlıkta katkı payı alınmamasını önerdi.

- Bu haber 570 kez okundu.

‘Katkı payı’na sınırlama teklifi

İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, yüzde 40 ve üzeri engelliler ile 65 yaşını doldurmuş yaşlıların sağlık hizmetlerinde katkı payı ödememeleri için kanun teklifi verdi. Atıcı, 145 lira yaşlılık aylığı alan bir kişinin, bu maaşın yüzde 20’sini sağlık için harcamak zorunda kaldığına dikkat çekti.

CHP’li Atıcı, teklifinde engelliler ve yaşlıların sağlık hizmetlerinde katkı payı ödememeleri için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istedi. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde Atıcı, söz konusu kanunun 69. maddesinin birinci fıkrasına “2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında olanlar ile yüzde 40 ve üzeri engelli olanlar” bendinin eklenmesini istedi.

Teklifin gerekçesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) engelli ve 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında maaş alanlardan topladığı katılım paylarının, SGK’nın bütçesine derman olmadığını savunan Atıcı, “Çünkü SGK’nın 76 milyon vatandaştan topladığı toplam katılım payları, SGK giderlerinin yüzde 1’ini bile karşılamamaktadır. Ancak 2022 sayılı yasadan faydalanarak ayda yaklaşık 145 TL maaş alan birinin her hastaneye gidişi aylık maaşının yüzde 10-20’sini harcamasına neden olmaktadır” dedi.

Yöneticilerin, sağlık hizmetlerinden katkı payı alınmasının, kötü kullanımı engellemek için “caydırıcılık” amacına yönelik olduğunu defalarca açıkladıklarını vurgulayan Atıcı, “Bu açıklamalar bilimsel olmadığı gibi insani de değildir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2013 yılında 628 milyon muayene yapıldığı görülmektedir. Nüfusumuz 76 milyon olduğuna göre, herkesin ortalama yılda 8,3 kez muayene olduğu anlaşılmaktadır. Bu rakamlar da bize, muayene sıklığının azalmayıp arttığını göstermektedir. Yani rakamlar, vatandaşın katılım payı ile sağlık hizmetlerini almaktan caymadığını göstermektedir. Yıllar içinde muayene sayısının giderek artması, sağlık hizmetlerinin iyi planlanmadığı, sağlık çalışanlarından yeterince yararlanılmadığı, sağlık hizmetlerinin verimli olmaktan uzak olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Atıcı, bu verilerle engelli veya yaşlı ve bakıma muhtaç birinin yılda en az 8,3 kez hastaneye gittiğinin anlaşıldığını kaydettiği gerekçesinde, şu ifadelere yer verdi: “Her gidişinde telefonla randevu parası yaklaşık 4 TL, devlet hastanesi katılım payı 5 TL, reçete parası 3 TL, üçten fazla kalem ilaç yazılırsa her ilaç için 1 TL, ayrıca yüzde 10 ilaç katılım payı ödenmesi, 2022 sayılı yasa kapsamında yaklaşık 145 TL yaşlılık aylığı alan birinin aylık maaşının yüzde 10-20’sine denk gelmektedir. 2022 sayılı yasa kapsamında aylık alanların sayısı yaklaşık olarak 1 milyon 350 bindir. Engellilik oranlarına göre hesaplanmış engelli sayısı ise kayıtlara tam olarak yansımadığından belli değildir. Engellilerin ve yaşlılarımızın hastaneye gidişleri, yaşları ve sağlık durumları nedeniyle kötüye kullanım olarak sayılamayacağı aşikardır. Ayrıca sağlık merkezlerine yapılan başvurunun hangisinin gerçek ihtiyaçtan kaynaklanmadığını muayene yapmadan belirleyecek herhangi bir bilimsel yöntem de yoktur. Bu kanunla yaşları ve sağlık durumları nedeniyle sıklıkla hastanelere gitmek zorunda olan, 2022 Sayılı yasadan faydalanan 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar ile yüzde 40 engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetleri katılım payından muaf tutularak, sağlayacakları tasarrufla yaşam kalitelerini yükseltmek amaçlanmıştır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.