“ÇÖZÜM SÜRECİ, OYALAMA SÜRECİNE DÖNDÜ”

 

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, Terör örgütü IŞİD’in kuşatması altındaki Kobani halkının direnişini desteklemek ve ülke genelinde can kayıplarıyla sonuçlanan olayları değerlendirmek üzere Akdeniz Belediyesi önünde belediye meclis üyeleri ve belediye personeli ile birlikte basın açıklaması yaptı.   

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk, Kobani halkına destek için eylem kararı alan ve protesto yürüyüşü düzenleyen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bileşenlerine teşekkür etti.

Olaylarda yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Eş Başkan Türk, Kürtlerin, yaklaşık 2 yıldır süren barış ve çözüm sürecine rağmen oyalandığını, hükümetin somut adım atmadığını vurguladı. IŞİD’in Kobanê kuşatmasına karşı AKP hükümetinin tutumunun halkta bir kırılma yarattığının altını çizen Türk, “Şu gerçek bilinmelidir ki Kürtler eski Kürtler değil. Ne Rojava, Ne Bakur (Kuzey), Ne Başur (Güney) fark etmiyor. Tüm Kürtler artık birlik içindedir. Ülkemizde huzuru, barışı, halkların kardeşliğini ve birlikte yaşamı istiyorsak, herkesin kültürüne, inancına, etnik kimliğine saygı göstermeliyiz” dedi. Şiddete karşı olduklarını da vurgulayan Eş Başkan Türk, halkın, tepki ve taleplerini anayasal ve demokratik şartlar altında araması çağrısında bulundu, işyerlerine, araçlara, kamu binalarına hiç kimsenin zarar vermek gibi bir hakkı olmadığını vurgulayarak sağduyu çağrısını yineledi.

 

“HALKA NEDEN SALDIRIYORSUNUZ?”

 

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu da Irak ve Suriye’de etnik ve mezhebi soykırım yapan, insanların kafasını kesen, kadınları ve çocukları köle pazarlarında satan barbar IŞİD terörüne karşı Kobani halkının ve savaşçılarının onurlu direnişinin 20 günü aşkın bir süredir kararlılıkla sürdüğünü vurguladı.  Olaylarda yaşamını yitirenleri anarak, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara da şifa dileyen Mutlu, “Yangın yerine dönen ülkemizde, 90’lı yıllarda Kürtlerin yaşadığı katliamlar, faile meçhul cinayetler, zulümler ve köy yakmaları hala hafızalardadır. Hal böyle iken AKP Hükümeti, yanı başımızdaki Kobani’de mazlum halklara karşı katliam yapan IŞİD çetecilerine karşı somut adım atmamaktadır. AKP Hükümetine soruyoruz! Madem IŞİD sizin nazarınızda da İslam’ı zedeleyen barbar bir terör örgütüdür; O halde, Kobanê halkının yalnız olmadığını haykırmak için sınırlarda barış nöbeti tutan, IŞİD’i protesto etmek için sokağa çıkan halka mermiyle, biber gazıyla, suyla neden saldırıyorsunuz?” diye sordu.

Kimi kentlerde hizbul-kontracılar, korucular ve faşist güçlerin devreye sokulduğunu, IŞİD’i protesto eden kitlelere silahla ateş açılarak insanların öldürüldüğünü kaydeden Eş Başkan Mutlu, “AKP Hükümetinin bu tutumu, Kürt halkında duygusal kırılma yaratmıştır. Nihayetinde Kobanê’de yanan ateş Türkiye’yi de sarmış, ülkede her mahalle, her sokak adeta Kobanê’ye dönmüştür. Fakat görülüyor ki Bölgede olduğu gibi, ülkenin batısında da Kürt halkının ve dostlarının demokratik gösterilerinde provokatörler iş başındadır. Halklarımız birbirine karşı getirilmek istenmektedir” dedi.

 

“BAYRAK VE BÜST YAKANLARI KINIYORUZ”

 

Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk bayrağını ve Atatürk büstünü yakan, işyerlerini, araçları ve binaları ateşe veren, marketleri yağmalayan bu kişilerin, demokratik bir tepkiyi haksız çıkarma ve küçük düşürme amacı taşıdığı açıktır. Bu tür saldırıları tasvip etmiyor ve kınıyoruz. Provokatörlerin amacının, ülkenin batısındaki halkın, Kobani direnişine desteğini önlemek olduğunun farkındayız. Tüm halkımızdan isteğimiz, insanlara ve kamu mallarına zarar veren bu kişilere karşı dikkatli olmalarıdır. Kışkırtmalara ve halkları karşı karşıya getirmek isteyen odaklara karşı herkes duyarlı davranmalıdır.”

Eş Başkan Yüksel Mutlu, Mersin’de de kimi milliyetçi grupların, IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto eden Kürt halkı ve dostlarını tehdit ettiğini dile getirerek, “Barışı, kardeşliği ve ortak vatanda birlikte yaşamı seçen Kürt halkı bu ucuz tehditlere asla boyun eğmeyecektir. Eğer ki gerçek kardeşlikten bahsetmek istiyorsanız, öz kardeşleri IŞİD çeteleri tarafından katledilirken Kürtlerin yanında olup destek vermeniz beklenirdi; tehdit etmeniz değil. Demokrasi güçlerini, siyasi partiler, sendika ve sivil toplum örgütlerini kentteki gerilimi düşürme noktasında Kobani direnişine destek vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

 

TÜRK ANNELERE “HAYIR” ÇAĞRISI

 

Hükümet yetkililerinin, Kobani’nin düşmesini adeta sabırsızlıkla beklediğine dikkat çeken Eş Başkan Mutlu, “Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep mitinginde bu arzusunu dışa vurmuş, Kobani’nin barbar çetelere karşı onurlu direnişi kararlılıkla sürerken, ‘Kobani düştü, düşecek’ demiştir. Polis ve kontra güçlerin saldırılarında yaşamını yitiren 23 canı yok sayıp, sözde demokrasi dersi veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘Olayların tek tek hesabı sorulacak’ derken, İçişleri Bakanı Efkan Ala ise, ‘Şiddet misliyle karşılık bulacaktır’ diyebilmiştir. Başbakan ve Bakanlar, siyaset ve devlet adamlığı kimliğinden sıyrılıp halkı tehdit etmektedir. AKP hükümeti, halkları kendi politikasına biat etmeye zorlamak için savaş çığırtkanlığı yapmaktadır. Meclis’ten geçen savaş tezkerelerinin de AKP’nin Rojava Devrimi’ni yıkma ve Kobani’yi IŞİD eliyle işgal etme planının bir parçası olduğu açıktır. İşte Kürdistan ve Türkiye halklarının Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetine tepkisi ve öfkesinin bir nedeni de budur. Ülkenin batısında yaşayan Türk halkı savaş tezkeresine ‘Hayır’ demeli ve çocuklarını savaşa sürüklememelidir” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.