MELTEM AHATOĞLU

 

Mersin İmece Gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlayan Koç, “Demokrasiler, yerelde filizlenir ve kök salar. Ancak yerel medyanın yaşadığı problemler ne yazık ki, bu güçlü olması gereken alanı gün geçtikçe güçsüzleştirmektedir” diye konuştu.

Mersin'de gazetelerin sayısının 16'dan 8'e düştüğünü, bu birleşmenin ana temelinin yüksek tiraj ve çalışanların nitelikli olması için yapıldığı görüşünün savunulduğunu kaydeden Koç sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu birleşme itibar için önemli bir adım olmuştur ancak yeterli olmamıştır. Mersin'deki günlük gazetelerin iki sorunu vardır. Bunlardan biri ulaşılabilirlik konusudur. Yani tiraj meselesi.. Ne yazık ki bu Mersin basını için çok ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Gazeteler 500 adet civarı basılmakta ve bu gazetelerin dağıtımının yarısı abonelikler üzerinden yapılmakta, geriye kalan kısmı ise gazete bayilerinde satılmakta ya da dağıtıcılar tarafından kente yayılmaktadır. Birleşmedeki temel amaçlardan biri de, toplam resmi ilan gelirinin daha az gazete içerisinde paylaştırılmasını sağlamak ve gazete gelirlerini arttırmaktı. Birleşme ile söz konusu gazetelerin gelirleri artmasına rağmen, çok fazla değişme yaşanmaması maalesef yaşadığımız üzücü gerçeklerden birisidir. Gazeteler yine BİK’in alt sınır kabul ettiği 500 adet sınırına yakın basıp, dağıtılmaya devam etmektedir.”

 

Yerel medyanın sorunları

 

Mersin basının yaşadığı ekonomik kaygıların, basını kent genelinde güçsüz kıldığını ifade eden Sinan Koç,  “Gazeteler ayakta kalabilmek için yeterli maddi güce ihtiyaç duymaktadır. Bugün Türkiye’de ulusal çapta yayın yapan gazeteler için ekonomik sorunlar yerel basına nazaran pek kendisini hissettirmemektedir. Maddi sıkıntı çeken gazete, tecrübeli ve eğitimli eleman çalıştıramayacak, bu da gazetenin içerik olarak kalitesizleşmesine neden olacaktır. Bu nedenle ekonomik sorunların aşılması en temel çözümlerin başında gelmektedir” dedi. Bugün ekonomik sıkıntı içerisinde olan gazete sahiplerinin en önemli şikayetlerinin ise resmi ilan pastasından yeterince pay alamamak, ticari ilan ve reklam yetersizliği, gazetenin ham maddesi olan kağıdı temin etme zorluğu, tiraj sorunu ve devletin yerel gazeteleri yeteri kadar desteklememesi olduğunun altını çizen Koç, “Yerel gazeteler ilan ve reklam alabilmeleri konusunda sıkıntıları sadece gazetede çalışan bir muhabirin veya bir işçinin bu işle uğraşmasıyla ortadan kaldırılamaz. Yerel yönetimlerin ve büyük ticari kuruluşların da bu konuda duyarlı olması gerekmektedir” dedi. Anadolu’da yatırım yapan sermaye gruplarının, açılış ilanını o bölgenin, şehrin herhangi bir yerel gazetesine değil de, ulusal bir gazeteye vermeyi tercih ettiğini belirten MERKOÇ Group Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Koç, “Bu da yerel gazeteler açısından olumsuz bir durum teşkil etmekte ve ayakta durabilmeyi sağlayacak ekonomik dengenin bozulmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

 

Çözüm önerileri

 

Sinan Koç, yaşanan sorunların çözümü için şu önerilerde bulundu: “Yerel gazetelerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı için meslek liseleri, yüksekokullar ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan bireylerden karşılanmalıdır. Gazetelerin bulunduğu ile göre standartlar getirilmelidir. Bu standartlar sayfa sayısı, çalışan muhabir sayısı, günlük, haftalık ve aylık yayın adeti gibi somut niteliklerden oluşmalıdır. Yerel gazetelerin gelir kaynaklarını çoğaltacak önlemler alınmalıdır. Özellikle kentimizdeki sivil toplum örgütleri ve işadamlarının yerel medyayı desteklemesi, sahip çıkması gerekmektedir. Yerel medyaya ne kadar sahip çıkılırsa, kentin ekonomisi de o derece canlanacaktır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.