ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni otogardaki yazıhane kira bedellerinde indirime gitmeyeceklerini belirterek “Yazıhane ihalelerine kimse katılmadığı için 15 günlük pazarlık süresi bıraktık. Bu süre içinde de gelinmezse, orası boşta kalsa, halkın hakkını kimseye yedirmeyiz” dedi. Fiyatları yüksek buldukları için eylem yapan otogar işletmecilerinin, bazı işletmecileri eyleme katılmaya zorladıklarını, bu kişilerin belediyeden kiraladıkları işyerlerini yüksek bedellerle 3. şahıslara devrettiğini iddia eden Kocamaz, otogar eylemine destek veren CHP İl Başkanı’nı “Nerede hıyar görseler bir avuç tuz alıp koşanlar var” sözleriyle hedef aldı.  Kocamaz, gazetecilere de ‘tartarak yazın, gerekli görürsek dava açacağız’ mesajı gönderdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde yeni otogardaki yazıhane ve işyerleri için kiralama ihalesine çıkmış, yeni otogardaki bazı işyerleri yüksek bedellerle kiralanırken, otogar işletmecilerinin protestosu nedeniyle yazıhanelerin ihalesine katılım olmamıştı.

MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni otogar ihalesi sürecinde yaşananlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Yeni otogarın toplam maliyetinin 67 milyon liraya ulaştığını, işletme bedelinin ise yıllık 9 milyon lira civarında olacağının tahmin edildiğini kaydeden Kocamaz, “Yeni otogara harcanan para Mersin’in parasıdır. Tesisin bir an önce açılarak Mersin halkına hizmet olarak dönmesi gerekmektedir” dedi.

Yeni otogarda yapılan maliyetler, tesiste sunulan hizmetler ve işletme giderleri dikkate alındığında, yazıhaneler için belirlenen yıllık 96 bin lirayı bulan kira bedellerinin yüksek olmadığını savunan Kocamaz, belediyenin mevcut otogara yılda 2 milyon lira harcadığını, buna karşılık otogardan kazancının olmadığını iddia etti. Kocamaz, “Mevcut otogardaki firmalar ise düşük kira öderken kâr elde etmektedir. Yeni otogarda düşük kira ödeme talepleri hizmet gereği olarak değil, maksimum kâr elde etme amacıyla ileri sürülmektedir” dedi.

 

‘Yeni otogarda Doğulular da ihale kazandı’

 

Kocamaz, kira fiyatlarını yüksek buldukları için 25,26 ve 27 Ağustos’ta hizmet durdurma eylemi yapan otogar işletmecilerinin, eyleme katılmak istemeyenlere baskı kurduklarını, belediyenin önünde eylem yaparak çevreye rahatsızlık verdiklerini, 25 Ağustos’ta yapılan ihalenin sonuçlandırılmasını engellemek için ‘baskı ve tehdit’ oluşturduklarını iddia eden Kocamaz, eyleme katılanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını anlattı.

Mevcut otogarda yazıhane işleten firmaların ödedikleri aylık kira gelirlerini firma isimleri vererek ayrıntılı olarak açıklayan Kocamaz, ‘Doğulu esnafın dışlanmak istendiği’ yönündeki iddialara da, yeni otogar ihalesine girip kazanan Doğulu işletmecilerin nüfus kayıtları hakkında bilgi vererek yanıt verdi.

Yeni otogar ihalesiyle ilgili süreçte haber yapan, yorum yazan gazetecilerin de ‘dikkatli olması’ gerektiğini savunan Kocamaz, gazetecilere ‘iyi tartarak yazın’ uyarısında bulundu, söz konusu süreçle ilgili haber ve yorumlarla ilgili dava süreci başlatabileceklerini söyledi.

 

Erdemli ve Adana araçlarına yeni güzergah

 

Mevcut otogarın 1 Ekim tarihinden itibaren yolcu taşımacılığına kapatılacağını ve yeni otogarın faaliyete geçeceğini kaydeden Kocamaz, Erdemli istikametine taşımacılık yapan araçlar ile Tarsus- Adana istikametine taşımacılık yapan araçların Gazi Mustafa Kemal Bulvarı-Akbelen Bulvarı güzergahından yeni otogara ulaşacağını, bu araçların adı geçen bulvarlarda herhangi bir noktada yolcu indirme bindirme yapmayacağını söyledi.

 

‘Firmaları eyleme katılmaya zorladılar’

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ın basın toplantısında yaptığı açıklamalardan bazı satırbaşları şöyle:

“Otogardaki eylem sırasında İstanbul’dan yanımıza gelenler oldu, telefonla ulaşanlar oldu. Bu firma sahipleri bize otogar eylemlerinden haberlerinin olmadığını, otobüslerinin zorla götürüldüğünü söylediler ve özür dilediler. Bu eyleme tevessül etmeyenler zorla eyleme dahil edilmiştir. Kanuna aykırı bu eylem nedeniyle ve ihalede baskı ve tehdit oluşturma çabası nedeniyle ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

 

‘Nerede hıyar görse tuz alıp giden başkanlar var’

 

“Akıllarınca beni tehdit ettiler. Benim tehditlere pabuç bırakmayacağımı, 20 yıldır görev yaptığım Tarsus’ta çok iyi bilirler. Biz herkese eşit hizmet ederiz ama herkesin de belediyenin kurallarına uymasını isteriz. Bu arkadaşlar perdenin önünde ayrı, perdenin arkasında ayrı konuşuyor. Perdenin önünde, taraftar kazanmak için ılımlı konuşuyorlar, perdenin arkasında kışkırtma yapıyorlar. Bazı parti başkanları var. Nerede bir hıyar görseler bir avuç tuz alıp koşuyorlar. Bazı parti başkanları da çözüm üreteceklerine bunlara gaz veriyorlar, sonra da ortada bırakıyorlar.”

 

‘Yeni otogarda yazıhaneler gerekirse boş kalacak’

 

“Yeni otogardaki yazıhaneler için arkadaşlar aylık 20 bin lira kira belirlemişler. Ben 10 bin liraya indirin dedim. Bu arkadaşlar geldiler, ‘bunu biraz daha indirin’ dediler. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Mersin ziyaretinde Yenişehir Belediyesi’nde kendisiyle sohbet ederken Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, ‘otogarcılar yeni otogarla ilgili görüşmek istiyor’ dedi. Kılıçdaroğlu nezaketli biri. Üzerinde durmadı. Sonra merdivenlerden inerken ‘herkes kendi işine bakacak’ dedi. Daha sonra biz kira bedelini 5 bin liraya çektik. Arkadaşlar idari mahkemeye gidip ihaleyi iptal ettirdiler. Biz de otogarda yeniden tespit yaptırdık. Belediyeden yıllık 5 bin liraya işyeri kiralayanların bunu bir başkasına aylık 10 bin liraya kiraladığını öğrendik. Biz de onun için, ikisinin ortasını bulalım dedik, 5 bin lira dediğimiz yerleri 8 bin liraya çıkardık. Eğer bu arkadaşlar iyi niyetlilerse aylık 5 bin lira olarak belirlenen ihaleye girselerdi. Bu rakamları şahsi kaprislerimizi tatmin için yapmadık. 10’a çok dediler, 5 yaptık. Allah’tan daha ne istiyorsunuz. Ha onlar diyor ki yıllık 5 bin lira olsun. Ama artık o dönem geçti. Biz orayı tek başına ihale edecek olsak onlar açısından daha pahalıya mal olurdu. Yazıhane ihalelerine kimse katılmadığı için 15 günlük pazarlık süresi bıraktık. Bu süre içinde de gelinmezse, orası boşta kalsa, halkın hakkını kimseye yedirmeyiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.