Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, ‘Otogara yılda 2 milyon lira harcıyoruz, ama para kazanmıyoruz’ demişti. 2013 yılında yapılan ihaleye ilişkin evraklar ise belediyenin otogar giriş çıkış ücretlerinden yılda yaklaşık 5 milyon gelir elde ettiğini gösteriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, belediyenin mevcut otogar için yılda 2 milyon lira harcadığını buna karşın gelir elde etmediğini ileri sürmüştü. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ihalelere ilişkin belgeler ise belediyenin otogara giriş-çıkış yapan araçlardan yılda yaklaşık 5 milyon lira gelir elde ettiğini gösteriyor.

Yeni otogar ihalesinde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak basının karşısına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  belediyenin mevcut otogara yılda 2 milyon lira harcadığını, buna karşılık otogardan kazancının olmadığını iddia etmişti. Kocamaz, “Mevcut otogardaki firmalar ise düşük kira öderken kâr elde etmektedir. Yeni otogarda düşük kira ödeme talepleri hizmet gereği olarak değil, maksimum kâr elde etme amacıyla ileri sürülmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Başkan Kocamaz, ‘otogar belediyeye gelir getirmiyor’ diyor ancak geçmiş yıllarda yapılan ihalelere ilişkin belgeler, belediyenin mevcut otogardan yılda yaklaşık 5 milyon lira otobüs giriş-çıkış parası elde ettiğini gösteriyor.

2013 yılında yapılan ‘Otogar Giriş Çıkış Ücreti Tahsilatı İhalesi Şartnamesi’ne göre belediye, otogara giriş çıkış yapacak otobüs, midibüs ve minibüs ücretleri tahsilatı işini 2 yıl süreyle kiralanmak üzere ihaleye çıkarmış. Kapalı teklif (artırma) usulüyle yapılan ihalede, yıllık muhammen bedel 2 milyon 750 bin lira olarak belirlenmiş. İhale sonunda ise özel bir firma, otobüs giriş-çıkış tahsilat işini KDV dahil yıllık 4 milyon 872 bin lira bedelle üstlenmiş. Yani belediye, otogara giriş çıkış yapan otobüs, midibüs ve minibüslerden para tahsil etmekle yetkilendirilen şirketten, yılda 4 milyon 872 bin lira gelir elde etmiş.

İhale sözleşmesi ve iş şartnamesinde kiracı şirketin sözleşme sürecinde otogara alacağı araç, gereç ve elektronik eşyanın belediyede kalacağı, kiracı ortaklık hakkının başka birine devredilemeyeceği, kiracının sık aralıklarla personel değiştiremeyeceği, otogarın elektrik, su ve telefon giderlerinin kiracı tarafından karşılanacağı hükümleri de yer alıyor.

Sözleşmede ayrıca, yeni bir otogar yapılması durumunda kiracının sözleşmesinin feshedileceği maddesi de yer alıyor.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.