banner156
banner159

KONUT SATIŞINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, tüketicinin ön ödemeli konut satışında sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar herhangi bir gerekçe göstermeksizin sözleşmeden vazgeçebileceğini belirterek, sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcının, sözleşme bedelinin yüzde 8'ine kadar tazminat ödenmesini isteyebileceğini söyledi.

- Bu haber 628 kez okundu.

KONUT SATIŞINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK
Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, ön ödemeli konut satışında tüketici ve satıcıların haklarında düzenlemeye gidildiğini söyledi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Başkan Madenli, “Buna göre, ön bilgilendirme ve sözleşme yükümlüğü kapsamında, verilecek teminatın bina tamamlama sigortası olması halinde, Hazine Müsteşarlığı tarafından yürürlüğe konulan Bina Tamamlama Sigortası Genel Şartları gereği tüketiciye verilmesi zorunlu bulunan bina tamamlama sigortasına ilişkin önemli hususlar formu, ön bilgilendirme formuna ek olarak tüketiciye verilecek. Tüketici, ön ödemeli konut satışında sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönebilecek. Bu süre daha önce ‘devir veya teslim tarihine kadar’ şeklinde düzenlenmişti” dedi.

SÖZLEŞME İPTALİ SONRASI SATICI İLE İLGİLİ DOĞACAK HAKLAR NELER?

Başkan Madenli sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı ile ilgili doğabilecek haklarla da ilgili bilgi vererek, “Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcının, konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflarla sözleşme tarihinden itibaren ilk 3 ay için sözleşme bedelinin yüzde 2'sine, 3-6 ay arası için yüzde 4'üne, 6-12 ay arası için yüzde 6'sına ve 12-24 ay arası için yüzde 8'ine kadar tazminat ödenmesini isteyebilecek. Daha önce satıcının talep edebileceği tazminat oranı yüzde 2 ile sınırlıydı” diye konuştu.

TÜKETİCİ SÖZLEŞMEDEN DÖRESE NE OLACAK-

Tüketicinin sözleşmeden dönmesi durumunda olacaklar ile ilgili de konuşan Madenli, “Tüketici, sözleşmeden dönme hakkını, "satıcının yükümlülüklerini hiç ya da gereği gibi yerine getirmemesi, tüketicinin ölmesi, tüketicinin kazanç elde etmekten sürekli olarak yoksun kalması sebebiyle ön ödemeleri yapamayacak duruma düşmesi, tüketicinin kazanç elde etmekten sürekli olarak yoksun kalması sebebiyle sözleşmenin yerine olağan koşullarla yapılacak bir taksitle satış sözleşmesinin konulmasına ilişkin önerisinin satıcı tarafından kabul edilmemesi, bir konutun birden fazla tüketiciye satılması" hallerinde, devir veya teslime kadar vergi, harç, masraf, tazminat ve benzeri adlar altında herhangi bir bedel ödemeksizin kullanabilecek” ifadelerini kullandı.

180 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPILYIOR

Sözleşmeden dönülmesi durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutarın ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç 180 gün içinde tüketiciye geri verileceği bilgisini de veren Başkan Madenli, “ Konut bedelinin bir kısmının bağlı kredi ile karşılanması durumunda, tüketicinin ödediği satış bedeli, satıcı tarafından dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç 180 gün içinde masraf ve tazminat tutarı düşülerek ilgili konut finansmanı kuruluşuna iade edilecek. Söz konusu süreler 90 gün olarak uygulanıyordu. Ön ödemeli konut satış sözleşmelerine, sözleşmenin akdedildiği zaman yürürlükte bulunan yönetmelik hükümleri uygulanacak” şeklinde konuştu.(BÜLTEN)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner135

banner150

banner151