Öne Çıkanlar Bak Sudenaz baban sana bisiklet getirdi kelebek hastalığı abdullah ozdemir koc vali su

Bu haber kez okundu.

LİMANIN YANIBAŞINA PETROKİMYA TESİSLERİ KURULACAK 

MERSİN; TEHLİKENİN FARKINDAMISIN..!


Haber: Mikail PELİT
Mersin limanının hemen yanı başına kurulması planlanan polipropilen üretim tesisinin, hayata geçmesi, Mersin'in ağır metallerle kirlenmesinin yanı sıra, etkileri uzun yıllar devam edecek riskleri de beraberinde getirecek. Yazarımız Abdullah Ayan bugünkü yazısında bu konuyu işleyerek, bölge için yapılması hedeflenen konuları masaya yatırdı.
- " Mersin'in fişini çekmeye yetecek boyutta.."
Abdullah Ayan, bu bölgenin, " Özel endüstri bölgesi " olması halinde, bunun tabuta çakılacak son çivi olduğunu da ifade ederek, tehlikenin boyutunu söyle anlattı: "
Toros Tarım A.Ş. (Mersinliler bunu Azot Sanayi ya da son yıllardaki adıyla Toros Gübre olarak ta okuyabilir) bünyesine geçen CFS Petrokimya A.Ş artık yeni adı Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi adını alan yatırım projesi için Ç.E.D başvuru dosyasını hazırlayıp yasal süreci başlatır. Başvuru dosyası 4 Eylül 2019 tarihini taşımaktadır.
Sesi hayli cılız çıkan birkaç dernek temsilcisinin katılımıyla Karaduvar' da Ç.E.D toplantısı 25 Eylül 2019 günü yapılır. O toplantıda bazı çevre örgütleri tepkilerini dile getirir ama hepimiz biliyoruz ki, dönem Çevrecilerin değil, adı ve riski ne olursa olsun, iktidarın destek verdiği projelerin hayata geçtiği dönemdir. (İnanmayan Akkuyu Nükleer Santral ile ilgili ilk günden bugüne yaşanan gelişmelere baksın)
Ben polipropilen tesisinden çok artık Tekfen Holding kontrolüne geçen projenin Ç.E.D. dosyasında yer alan adeta bir itirafa ve o itirafın Mersin için taşıdığı yaşamsal tehlikeleri barındıran risklerine değinmek istiyorum.
Ç.E.D dosyasına göre yatırım için seçilen yer, Serbest Bölge ile Karaduvar arasında kalan ve bir kısmında Toros Gübre' nin faaliyet gösterdiği Azot Gübre tesisinin önünde denize kadar uzanan 550 dönümü aşkın arazi.
Gelelim Ç.E.D. dosyasındaki 'bam teline'..
" Toros Tarım Sanayi ve Tic. A.Ş. ; 06.08.2019 tarih ve 30854 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği kapsamında iş bu proje kapsamında koordinatları verilen ÇED Sahasının Mersin Toros Özel Endüstri Bölgesi ilan edilebilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuruda bulunma aşamasındadır. Proje konusu faaliyet kapsamında; ÇED sahası olarak belirlenen alan içerisinde; halihazırda faaliyetini sürdürmekte olan Toros Tarım Mersin İşletmesi, ilerleyen yıllarda yapımı planlanan Gelecek Toros Tarım Gübre ve Kimyasal Tesis Yatırımları sahası ile 500 bin ton/yıl kapasiteli Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi Yatırımı Proje sahası yer almaktadır."
Dosyaya giren hedef, yoruma ihtiyaç duymayacak kadar açık..
Şirket; batısında serbest bölge, doğusunda Karaduvar, güneyinde deniz, kuzeyinde İsmet İnönü Bulvarının yer aldığı Mersin' in bugününün ve geleceğinin mihenk taşına kimya tesisi kondurmakla yetinmeyecek. Hayal edilen projenin ötesindeki hedefler çok daha büyük.
Tekfen' in sahip olduğu 1200 dönümü aşkın arazi 'özel endüstri bölgesi' ilan edilecek, bununla kalınmayacak, kenti zehirleyen Azot gübre ile patlaması, yanması halinde tüm kenti havaya uçuracak 23 bin ton amonyak depolama tesisine ilaveler yapılıp bu endüstri bölgesi içinde büyütülecek. Dosyadaki uydu görüntülerine göre Serbest Bölge ile Azot arasında kalan arazi 'gelecek Toros Gübre ve Kimyasal yatırım' alanı olarak işaretlenmiş…
Deniz kenarındaki 550 dönüm araziye kondurulacak polipropilen tesisinin güneyi çok daha önemli ve anlamlı bir başka projenin de ölümü anlamına geliyor aslında.
Konteyner Terminal Limanı için belirlenen ve Ç.E.D. sürecinden de geçmiş olan alan tam olarak Serbest Bölge ile Tekfen' in tesis kondurmaya hazırlandığı yerin tam karşısındaki deniz..
Son girişim can çekişmekte olan Mersin' in fişini çekmeye yetecek boyutttadır. Bölge petrokimya yatırımlarına açılınca, konteyner hub limanı ve kazanlı turizm bölgesinin ruhuna da fatiha okuyabilirsiniz. Sözün özü; temizinden bir ölüm bekliyor Mersin' i..
Kısacası limanın yanında özel endüstri bölgesi ve petrokimya yatırımı tabuta son çividir aslında..
Yorgan gitti kavga bitti misali, Siz sağ ben selamet..."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.