ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin 1. İdare Mahkemesi, geçtiğimiz aralık ayında, yurt koşullarının iyileştirilmesi talebiyle Mersin Üniversitesi Rektörlük binasını işgal eden öğrenciler hakkında verilen okuldan uzaklaştırma cezası işlemi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında, öğrencilerin ‘yaşamsal bir takım sorunların çözümü için kendilerini ifade etme hakkını’ kullandığına işaret etti, ‘verilen cezanın bundan sonraki süreçte toplanma hakkının kullanılmasını baskı altına alacağı’ uyarısında bulundu. Bir dönem boyunca okuldan uzak kalan öğrenciler, zararlarını yaz okulu sınavlarına girerek telafi etmeye çalışacaklar.

Geçtiğimiz aralık ayında Mersin Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu’ndaki yol, trafik ışıklandırması gibi sorunlar nedeniyle meydana gelen trafik kazası sonucu bir kız öğrenci hayatını kaybetmiş, duruma tepki gösteren öğrenciler, rektörlük binasını bir süre işgal etmişti.

Üniversite yönetimi, öğrencilerin taleplerini kabul etmekle beraber, 121 öğrenciye soruşturma açmış, bunlardan 72 öğrenciye disiplin cezası verilirken 26 öğrenci bir yarı dönem, 23 öğrenci de bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası almıştı.

Haklarında okuldan uzaklaştırma cezası verilen 16 öğrenci, Mersin Üniversitesi Rektörlüğü’nün kararına karşı Mersin 1. İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı. Mersin 1. İdare Mahkemesi incelemesini geçtiğimiz günlerde tamamladı ve üniversitenin ceza kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

‘Demokratik toplumda gerekli değil’

 

Mahkeme kararında, olay günü öğrencilerin, kanuni görevlilere karşı cebir ve şiddet uyguladığına, hizmeti engellendiğine ve davacı öğrencilerin olayları yönlendirdiğine dair hukuken kabul edilebilir bir kayıt ve somut bir bilgi, tespit bulunamadığına işaret etti.

Mahkeme kararında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunularak “Davacının, demokratik bir tepki olarak, üniversite içindeki bir takım yaşamsal sorunların çözümü için sesini duyurabilmek ve kendini ifade edebilmek adına olaylara katıldığı” vurgulandı. Kararda, bu durumdaki öğrencilere verilecek cezanın, ‘kişiler üzerinde yaratacağı baskı ve toplanma özgürlüğü üzerinde yaratacağı olumsuz etkiye’ de dikkat çekildi. Mahkeme, davacı öğrencilerin, üniversite yönetimi tarafından verilen cezayı hak edecek bir fiil içinde bulunduğuna dair delil olmadığına da dikkat çekerek ‘davacının disiplin cezasıyla cezalandırılmasının demokratik bir toplumda gerekli olmadığı ve bu yöndeki bir cezanın anayasa ile AİHS hükümlerine aykırılık teşkil edeceğini’ vurguladı.

 

Zararlarını yaz okuluyla telafi edecekler

 

Davacının okuldan uzaklaştırılmasının, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağını kaydeden mahkeme, anılan bu sebeplerle ceza işlemi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme sürecinde okula giremeyen ve derslerini takip edemeyen öğrencilerin, zararlarının telafisi için ara formül bulundu. 3 öğrencinin avukatlığını üstlenen Sevim Küçük, “Çocukların bir dönemi kayıp oldu ancak okul yönetimi bunun yaz okulları aracılığıyla telafi edilebileceği düşüncesinde. Tabi bu formülde bile çocukların uğradığı zarar tam olarak karşılanamaz. Çünkü dönem boyunca derslere giremediler. Şimdi kısa bir süre içerisinde ders alacaklar ve sınavlara girerek dönemi tamamlamaya çalışacaklar” dedi.

Küçük, olaylar nedeniyle çok sayıda öğrenci hakkında memura mukavemet, hakaret, hizmeti engelleme, kamu malına zarar verme iddialarıyla Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını da hatırlatarak “İdari mahkemenin bu kararı, ceza davasına da örnek olacaktır” dedi. 

Anahtar Kelimeler:
Mersin üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.