‘MERSİN KAOSA SÜRÜKLENİYOR’

CHP İl Başkanı Faruk Akar, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’a sert sözlerle yüklendi

- Bu haber 2239 kez okundu.

‘MERSİN KAOSA SÜRÜKLENİYOR’

 MELTEM AHATOĞLU

 

CHP İl Başkanı Faruk Akar, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın düzenlediği basın toplantısında dile getirdiği iddialara yanıt verdi. Belediyeye gelmeden maaş alanlar, yüksek maaş alanlar ve belediye kaynaklarının hoyratça kullanıldığına dair iddialar ile belediye ihalelerinin usulsüz olduğuna yönelik açıklamalara yanıt veren Akar, Başkan Kocamaz’ın, toplantısından sonra ‘bir yalan haber metni’ ortaya çıktığını öne sürdü.

Akar, “Konuşulan her şeyin baştan sona düzmece veya insanların hakkı olan konularda haksızmış gibi gösterilmeye çalışılmasını ibretle ve esefle izledik. Mersin’i yönetecek olan bu zihniyeti daha önce uyarmıştık. Anlaşılan şu ki uyarılarımız dikkate alınmamış, Mersin’i kaosa sürüklemekle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı kendini görevli ilan etmiştir” dedi.

CHP İl Başkanı Faruk Akar’ın parti binasında düzenlediği basın toplantısına çok sayıda partili ve gazeteci katıldı. Mersin’de % 32 oy oranıyla iktidara geldiğini, Mersin’de % 100’ün Belediye Başkanı olacağını söyleyen Kocamaz’ın, Mersin’in talan edildiğini söylediğini anlatan Akar,  “Mersin’i kim talan etmiştir, neyi talan etmiştir, nasıl talan etmiştir. Elinizde belge var mıdır? Elinizde belge varsa, savcılığa intikal ettirdiniz mi? Eğer elinizde belge yoksa insanları yok yere neden suçluyorsunuz? Sürekli olarak denetim geçiren, Sayıştay kontrolünde olan Türkiye’nin en başarılı belediyelerinin başında gelen Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni önceki dönemde kötü gösterme gayretiniz nedendir?” sorularını yöneltti.

 

Tarsus’ta koca bir köy bıraktı

 

Mersin’in, sporun, kültürler arası diyalogun, sanatın, kardeşliğin, barışın şehri olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Faruk Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Siz 20 yıllık Tarsus deneyiminizde Tarsus’u anabilecek bir ad bırakabildiniz mi? Geride bıraktığınız Tarsus’ta koca bir köyden başka ne bıraktınız? 27 Aralık’taki AKP’li yöneticilerle hem de protokolün önünde birbirine hırsız diyenler kimlerdi? Olayın bir tarafı siz değil miydiniz? Mersin’de geçmiş dönemi yargılamak için önce dönüp bir kendinize bakın.”

 

Yüksek maaş alanlar hırsız mı?

 

Yüksek maaş alan işçilere yönelik iddialara yanıt veren Akar, bu işçilerin 40 yıla yakın süredir belediyede emeğinin hakkıyla çalışıp, devletin yasal kuralları dâhilinde yapmış olduğu sözleşmelerle almış olduğu resmi belgeli ücretin saf, çıplak bir maaşmış gibi gösterilmeye çalışıldığını anlattı. 11 bin 300 TL’nin içerisinde mesailerin, ikramiyenin, yemek yardımının, olduğunu kaydeden Akar, “Bu emekçinin işe giriş tarihinin 27.04.1978 olduğunu ve tam tamına belediyenin 36 yıllık kadrolu işçisi ve Mersin’in her yerinde alın teri olduğunu düşünmediniz mi? Yüksek maaş aldığını söylediğiniz 48 kişinin, deneyimli, işine sadık, işçiler olduğunu size söylemediler mi?” dedi. Akar, bu kişilerin, sanki hırsızlık yapıyormuş gibi,  belediyenin parasını çalıyormuş gibi gösterildiğini savundu.

 

Belediyenin 40 yıllık çaycısını diline doladı

 

“Belediyenin 40 yıllık çaycısı Hasan Özcan’ı basın toplantısına malzeme ederek elinize ne geçti” diyen Faruk Akar, “Adını açıkladığınız, büyük çoğunluğunun CHP ile alakası olmayan bu günahsız insanları afişe edip fişleyerek toplum içinde yargısız infaza maruz bırakıp, onların çoluk çocuğu ve bir ailesi olduğunu daha da önemlisi leke getiremeyecekleri haysiyetleri olduğunu düşünmüyor musunuz?  Yoksa aile deyince siz sadece kendi ailenizi mi anlıyorsunuz?” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde yönetici ya da üye olanların, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi Türkiye’nin her yerinde buldukları işte herkes gibi çalışma hakları olduğunu kaydeden Akar, “Hani ‘Mersin’de birlik ve bütünlüğün Belediye başkanı olacağım’ diyen siz değil miydiniz? Seçildiğiniz gün, üç hilalli parti amblemleriyle Mersin’e teşekkür ilan verirken, bunun yakışmadığını Mersin’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin bittiğini ve artık herkesin Belediye Başkanı olduğunuz konusunda sizi uyarmak zorunda kalmıştık” diye konuştu.

 

Partililerimizi yandaşlarınıza hedef yaptınız

 

Belediyede çalışan insanların isimlerinin karşısına partilerini yazarak, büyük bir ayrımcılık ve partizanlık yapıldığını öne süren CHP İl Başkanı Faruk Akar, “Bizim partililerimizi, kendi yandaşlarınıza karşı hedef haline getirmiyor musunuz? Makamınızla insanların arasına nifak tohumları attığınızın farkında mısınız? Siz bu kimliğinizle nasıl birleştirici olacaksınız?” ifadelerini kullandı.

 

Medya mensuplarına ‘Mersin’i soyanlar muamelesi’ yaptı

 

CHP İl Başkanı Faruk Akar, Burhanettin Kocamaz’ın basın toplantısı medya mensuplarının genel müdür veya patronlarıyla yan yana oturduğunu hatırlatarak, bu insanlara ‘Mersin’i soyanlar muamelesi’ yaptığını söyledi. Akar şunları kaydetti: “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ilan ve tanıtım giderleri olarak, Mersin’deki bazı medya kuruluşlarına yüksek miktarda ödemeler yapıldığını ve bu ödemelerle Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin zarara sokulduğunu beyan ettiniz. Tüm bu ödemelerin usulsüz olduğunu, elinizde belgelerin olduğunu ve hukuki olarak hesabını soracağınızı belirttiniz. Bunlarla ilgili Savcılığa suç duyurusunda bulunup bulunmadığınızı belirtmediniz. Devletin resmi faturasını, suç unsuru olarak göstermeye çalışırken neyi amaçladığınızı medya mensupları dahi anlamakta zorluk çekmişlerdir. Yanınıza oturttuğunuz Mersin’in bu saygın medya mensuplarına, Mersin’i soyanlar muamelesi yaparken, hiç sıkılmadınız mı?”

 

Kocamaz da ilan verdi

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da Basın İlan Kurumu yetkileri dahilinde ilan ve tanıtım yapma gereksinimi duyduğunu anlatan Akar, “Siz de 20 yıllık Belediye Başkanlığınızda ve iki aylık Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bunları yaptınız. Siz bunları usulsüz görüyorsanız, niçin yaptınız. İki aydır Mersin’in billboard ve köprülerini ilanlarınızda kullanıyorsunuz, bunlar içinde vermiş olduğunuz bedelleri açıklama gereksinimini niçin hissetmediniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Özel Kaleminin harcamaları ile ilgili de şikâyetçi olmuşsunuz. Özel kalemin bütçesi ne kadar? Ne kadar nakit teslim aldınız? Bunları medyaya açıklamaktan neden kaçındınız? 2014 yılına ait dokuz buçuk milyonluk bütçenin yedi milyona yakın kısmını teslim almadınız mı?” dedi.

 

Tüm Mersin’i töhmet altında bıraktı

 

Başkan Kocamaz’ın, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan işçiyi, memuru, daire başkanlarını ve belediye başkanlarını, Tarsus’la karıştırdığını ifade eden Akar, düzenlenen basın toplantısında sadece Mersin Belediyesi çalışanlarınındeğil, Mersin’de iş yapan iş adamları, medya mensupları, bürokratları ve diğer kamunun denetçilerinin de töhmet altında bırakıldığını vurguladı.Akar,  “Meşhur sözdür, bir insan kendisi nasılsa, karşısındakini de o şekilde görürmüş. Bir an önce bu sert, bölücü, kindar tutumunuzu değiştirip, sürekli olarak emeği ile geçinen işçilerinizle de uğraşmaktan vazgeçiniz” dedi.

 

Basını sindirmeye mi çalışıyorsunuz?

 

Faruk Akar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ulusal medyada da görev yapan, dört basın emekçisi arkadaşımızın, bankamatikçi olarak gösterilmeye çalışılması, bu yapılırken de Belediye’ye geliyorlar, aktif görevleri yok diye yazarken, sizin dikkatinizden kaçmış olabilir, ama ekibinizin fark etmesi gerekirdi. İşe gelene iş vermek sizin göreviniz, bankamatikçi dediğiniz insana aynı zamanda işe geliyor diyorsunuz. Bu hiç de akıl sağlığı yerinde olan bir açıklama değildir. Siz de işe geliyorsunuz, siz de mi bankamatikçisiniz. Aktif göreviniz, işçinizle uğraşmak mı?Daha önceden birçok basın mensubunu çalışmıyorlar diyerek Mersin’in çeşitli ilçelerine sürdünüz. İçlerinde hasta olanlarda vardı. Sizleri bu konuda ikaz ettik. Aynı zamanda bu basın emekçilerinin temsilcileri de sizlerle görüştü. Yaptığınız yanlıştan vazgeçmeniz konusunda uyardılar. Sürekli olarak basın mensuplarını rahatsız eden davranışları alışkanlık olarak mı yapıyorsunuz? Siz basını sindirmeye mi çalışıyorsunuz?

 

Avukata da bankamatikçi dedi

 

İmar İnşaat A.Ş. de çalışan Mersin Barosuna kayıtlı Av. Seren Yağlıoğlu’nu da bankamatikçi olarak göstermeye çalıştınız. Mersin Barosunun ve İmar İnşaat A.Ş.’nin başarılı avukatının her gün işine gidip geldiğini, işini layıkıyla yaptığını bilmeyen yoktur. Ayrıca Mersin Barosu Başkanı, bu başarılı avukat arkadaşımızı, bizzat yönetimiyle ziyaret ederek, başarılarını takdir etmiştir. Bu arkadaşımız, kendisine yaptığınız hakaretten dolayı Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na hakkınızda suç duyurusunda bulunarak çok haklı olarak yasal hakkını kullanmıştır. Avukat arkadaşımız, yasal hakkını kullandı diye tarafınızdan derhal iş akdine son verilmiş, gerekçe olarak da İş Kanunun ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller başlığıyla düzenlenen 25/2 madde ve fıkrası gösterilmiştir. Ne zamandan beri yasal yollara başvurmak iş akdinin feshi nedeni ve ahlak ve iyi niyet kurallarıyla bağdaşmayan durum olmuştur? Siz her yasal hakkını kullanan kişiyi işten çıkaracak ya da şehirden mi süreceksiniz?”

 

Esnafla uğraşmayın

 

Kırmızı Lacivert İş Hanı ve Özel İdare İş Hanında elliye yakın işyerinin hukuksuz olarak boşaltılmak istendiğini kaydeden CHP İl Başkanı Faruk Akar, Bu kiracıların hepsinin Özel İdare’nin kiracıları iken, Bütünşehir Yasası’ndan dolayı Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı konumuna geldiklerini anlattı. Akar şunları söyledi: “Buradaki kiracıların, tamamı Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne de kiralarını ödemeye devam etmektedirler. Bu insanlar, yanlarında çalışan yüzlerce kişiye ekmek sağlarken, bunları kapı dışarı etmek istemenin, bu kadar insanı işsiz güçsüz bırakmanın insani bir tarafı yoktur. Ayrıca şehirdeki her türlü kamu düzeninde sorumluluğu olanların, bu kişilere, emsal bir yer gösterilmeden kapı dışarı etme isteğini anlayamamaktayız. Orada bulunan esnafı, farklı gözle görmenin de Mersin’deki siyasal atmosferi bozacağı endişesini taşımaktayız. Burada bulunan esnafa biz tüm Mersinliler olarak haklarının verilmesini, zarara uğratılmamasını, Mersin’deki barış ve kardeşlik adına istiyoruz.”

 

Tüm iddiaları boş çıktı

 

 

Mersin’de ilk defa bir belediye başkanı için on beş günün içerisinde yaptığı yanlış açıklamalardan dolayı iki defa basın toplantısı düzenlendiğini belirten Faruk Akar, “Maaş alan sanatçılardan bahsettiniz, boş çıktı. Belediyede yolsuzluk var dediniz, boş çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 12 tane yöneticisi, işe gelmeden, yüksek maaş alıyor dediniz, boş çıktı. Gereksiz yere festivallerde sanatçılara yüksek meblağlar ödeniyor dediniz, boş çıktı. Medya mensuplarını suçladınız, aldıkları paraları usulsüz gösterdiniz, devletin resmi faturasını sahte belge gibi göstermeye çalıştınız, boş çıktı. Başarılı daire başkanlarının, kendi istekleriyle istifa ettiklerini söylediniz ama onların kendi istekleriyle istifa ettiklerine dair ortaya belge koyamadınız. Çünkü o istifa belgelerinde “başkanlık makamının isteği üzerine” diye yazıyordu. O konuda da kamuoyunu yanıltmaya çalıştınız. Bu davranışınızı ahlaklı ve iyi niyetli davranış olarak gösterebilir misiniz?  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı işçilerini partilerine göre ayırmaya kalktınız, ayrımcılık yaptınız. Parti rozetinizi çıkarıp, herkesin Belediye Başkanı olamadınız. Geldiğiniz günlerde, nerdeyse tüm park bahçeler personelini yol kenarlarında parklarda çalıştırarak, çalışıyor imajı vermeye çalıştınız, ama iki ayın içerisinde size teslim edilen o güzelim Mersin’in her yerini pislik götürmeye başladı” diye konuştu.

 

İnşallah sıtma hastalığı hortlamaz

 

Sinekle mücadele ile ilgili de açıklamalarda bulunan Faruk Akar, “Geldiğinizde Belediyeciliği çok iyi bildiğinizi iddia ettiniz, ama sinekleri larva döneminde yok edemediniz. Şimdi o sinekler, uçar döneme geldi, sinekle mücadeleyi de kaçırdınız. Bu yıl bütün Mersinliler hem de Bütünşehirde, Anamur’dan Yenice sınırına kadar sizin zamanında başlatmadığınız sinekle mücadele yüzünden büyük bir tehlikeyle karşı karşıyalar. Umarız, yıllar önce kaybolan sıtma sizin sayenizde tekrar Mersin’i teslim almaz” dedi.

 

Sendika değiştirmeye zorluyor

 

Sendikalı işçilerin arasına nifak sokup, sendika değişimine zorlayanlara göz yumulduğunu iddia eden Faruk Akar, sendika başkanının feryatlarını dikkate almamakta ısrar edildiğini, işi biten taşeronların yanlarında çalışan işçilerin, iş akitlerini feshedip, işten çıkarıldığını söyledi.

Diğer taraftan, birçok insandan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde işe girmek için dilekçe toplandığını öne süren Faruk Akar, “Seçimlerde hiç kimseyi işinden etmeyeceğinizi söylemenize rağmen daha seçimlerin üzerinden iki ay geçmeden verdiğiniz sözlerin hepsini unuttunuz. Mersin’i hızla bir kargaşaya götürdüğünüzün farkında mısınız?” diye konuştu.

 

Ağlamayı bırak, iş üret!

 

Faruk Akar, açıklamasının son bölümünde Başkan Kocamaz’a ağır sözlerle yüklendi. “Sadece bir kişinin egolarını tatmin için aslı astarı olmayan, sokak dedikodularıyla toplumu yormak, karıştırmak amaçlı olduğunu düşünüyoruz” diyen Akar şöyle devam etti: “Bulunduğunuz makam, sürekli şikayet makamı değildir. Artık yapmak istediğiniz işleri, hayata geçirmenizi bekliyoruz. Projelerinizde icra edeceğinizi deklare ettiğiniz uçaklarınız, gemileriniz nerede kaldı?  Tabii ki muhalefet partisi olarak takipçiniz olacağız. İyi yaptıklarınıza teşekkür edecek, yanlış yaptıklarınızı eleştireceğiz. Şu geçen iki aylık sürenin içerisinde size teşekkür etmemizi gerektirecek tek bir iş yapmadığınız gibi, bu eleştirilerimizin de çok hafif olduğunu da bilmenizde fayda görüyoruz. Teslim aldığınız şehir, her şeyiyle emsallerinin içerisinde en iyi donanıma sahip, Türkiye’nin en borçsuz belediyelerinin başında gelmektedir. Ağlamayı bırakacak, iş üreteceksiniz.”

Kent dokusuna zarar gelmemesi için uğraşmalıyız

 

Akar açıklamasının sonunda kent gündemindeki gelişmelere değindi. Nükleer Santral, Termik Santraller, Çimento Fabrikaları, Sülfürik Asit Fabrikası, Kimyasal Atıkları Bertaraf Fabrikası ve Mersin Limanının iş kapasitesinin İskenderun Limanına kaydırılması gibi önemli konuların gündemde olduğunu hatırlatan Akar, “Bunlara ilaveten Mersin Balıkçı Barınağının kaldırılarak yerine Mersin Limanı içerisinde farklı şekilde kentin dokusunu bozacak, Cruise gemileri için iskele amaçlı bozulma tehlikesi varken açıklama yapmamızın yaşamsal önemi oldukça büyüktür. Bir şekilde Belediye Başkanımıza yol gösterici olmaya çalışırken, diğer taraftan da kentimizin dokusuna zarar gelmemesi için uğraşı içerisinde olduğumuzun bilinmesini istedik” dedi.

 

İstifa ile ilgili soruları yanıtlamadı

 

Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, parti tabanından istifa talepleri geldiğine yönelik soruları yanıtsız bıraktı.

 

Anahtar Kelimeler:
Chp
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.