MERSİN LİMANI’NDA İŞLER YOLUNDA

Mersin Uluslararası Limanı yılın ilk 7 ayında elleçlediği yük miktarıyla, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 6.sırayı korudu. Bu yılın Ocak- Temmuz döneminde geçen yıla göre yüzde 4 daha fazla elleçlenmiş yük trafiğine ulaşan Mersin Limanı’nda artışa katkı sağlayarak adından söz ettiren ürünler ise, yine sanayi ürünleri oldu.

- Bu haber 523 kez okundu.

MERSİN LİMANI’NDA İŞLER YOLUNDA

Volkan GÖK

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından yayınlanan aylık göstergeler raporunun Temmuz verilerine göre, Mersin Limanı’nda elleçlenen yük trafiği 2018 Ocak-Temmuz döneminde geçen yıla göre yüzde 4'lük artışla 20,2 milyon tona yükseldi. Yıllık bazda artış hızının geçen yıla göre yavaşlamış olmasında ihraç ve ithal edilen yüklerde gözlenen hız kaybı etkili oldu. Temmuz 2018'de ise yük trafiğinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4'lük artışla 2,9 milyon tona yükselmesinde ihraç edilen yüklerdeki artışın etkisi oldu. 2017'nin yedi aylık döneminde Mersin Liman Başkanlığı elleçlenen yük miktarı ile Türkiye genelindeki liman başkanlıkları içerisinde 6. sıradaki yerini, 2018'de de korudu.

Mersin Liman Başkanlığı bazında ihraç edilen yükler yılın yedi aylık döneminde; yüzde 7'lik genişlemeyle 8,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu artışa “makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçalar ile konteynerler"; "cevher ve metal atıkları” ile “ham ve üretilmiş mineraller, inşaat malzemeleri" en fazla katkı sağlayan yük grupları oldu. Mersin Liman Başkanlığı'ndan ithal edilen yükler; 2018'in yedi aylık döneminde “petrol ürünleri" yük grubundaki genişlemenin etkisiyle geçen yıla göre yüzde 1'lik artışla 9,6 milyon tona ulaştı. “Tarım ürünleri ve canlı hayvanlar” yük grubu ise ithal edilen yük trafiğinin artış hızını sınırlandırdı. Dahili taşımacılık yükleri ise geçen yıla kıyasla yüzde 1'lik sınırlı azalışla 756 bin ton seviyesinde gerçekleşirken, transit taşımacılık yükleri ise belirgin artışla yaklaşık 59 bin tona yükseldi. Transit taşımacılık yüklerindeki söz konusu genişlemede "makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçaları ile konteynerler” ile “petrol ürünleri" yük grupları etkili oldu.

Mersin Liman Başkanlığı bazında elleçlenen konteyner miktarındaki geçen yılın Ocak-Temmuz dönemindeki artış; 2018'de de devam etti. 2018'in söz konusu döneminde konteyner trafiğinin geçen yıla göre yüzde 9'luk artışla 946 bin 536 TEU'ya (1 TEU: 34 metreküplük bir hacmi ifade ediyor) ulaşmasında hem yükleme hem de boşaltma yükleri etkili oldu. 2017 yılı Ocak-Temmuz döneminde Mersin Limanı elleçlenen konteyner miktarına göre Türkiye'deki konteyner limanları içerisinde 2. sıradaki yerini, 2018 yılında da korudu.

Yılın yedi aylık döneminde Mersin Liman tesislerine operasyon için uğrayan gemi sayısı geçen yıla göre yüzde 4,5 artarak 2 bin 629'a yükseldi. Türkiye genelinde limanlara uğrayan gemi sayısına göre Mersin’in, geçen yılki 4. sıradaki yerini 2018'de de koruduğu görüldü.

Uluslararası taşıma hatlarına göre Mersin’deki Ro-Ro istatistikleri incelendiğinde; Ro-Ro gemileriyle tir-treyler-vagon taşımaları Mersin-Magusa ve Mersin-Trieste hatlarında yoğunlaştı.

Türkiye genelinde Avrupa hattında taşınan toplam araç sayısı ile Mersin-Trieste hattı yüzde 8,7'lik payla 5. sırada yer alırken; Akdeniz hattında ise Mersin-Magusa hattı yüzde 42,2'lik payla ilk sıraya yerleşti. Yurtdışı bağlantılı otomobil-araç elleçlemesinde ise liman tesislerinde gelen giden araç trafiğine göre; Mersin Uluslararası Limanı yüzde 0,6'lık payla Türkiye genelinde 9. sırada yer alırken; onu 10.sırada Taşucu Belediye Limanı; 11.sırada ise Taşucu TDİ Limanı takip etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.