MERSİN MUMCU’YU ANDI/Soner AYDIN’ın Haberi

24 Ocak 1993'de gerçekleştirilen suikast sonucu yaşamını yitiren araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 22’nci yılında Atatürk Parkı içinde bulunan anıtı başında anıldı.

- Bu haber 798 kez okundu.

 MERSİN MUMCU’YU ANDI/Soner AYDIN’ın Haberi
 “Tarafımız insanlık, adalet ve vicdan olacak”

 

Anma etkinliğine, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Partililer, birçok STK temsilcisi ve gazeteciler de katıldı. Gazeteciler ve katılımcılar Uğur Mumcu Anıtı'na karanfiller bırakırken, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Anma öncesi genç gazeteciler adına kısa bir açıklama gerçekleştiren Radyo Metropol Muhabiri Cihan Barış Budak, “Öncelikle genç basın çalışanları adına Uğur Mumcu’nun hatırası önünde eğilip, sonsuz saygımızı iletmek isterim” diye sözlerine başladı. Dünyada, ülkemizde ve son zamanlarda da Mersin’de de bu işi yapmanın zor olduğunu dile getiren Budak, “Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden 22 yıl geçti ve bu süreçte başka basın çalışanları da öldürüldü, tehdit edildi, dövüldü, dövülüyor! Bazı arkadaşlar, genç yaşta sadece işlerini yapmak isterken şiddete maruz kalıyor. Şiddet uygulayanlar utanmıyor, onlar adına yine arkadaşlarımız utanıyor. Ama yine de “Bizden bu kadar” demek yerine “Dünyayla derdimiz var. Daha yapacak çok iş var. İnsanların hayatlarına dokunmaya devam edeceğiz.” Demeyi tercih ediyorlar ve tercih etmeye devam edeceğiz. Uğur Mumcu, belki de en kıymetli şey olan canını hiçe sayıp bu mesleği yaptı. Bizler de ondan aldığımız ödevle korkmadan, onurumuzla ve şerefimizle bu işi yapmayı sürdüreceğiz. Her türlü pisliği eşeleyip, pisliğe bulaşmadan sürdüreceğiz. Öncelikle taraflı bir haber yapacağız. Tarafımız insanlık, adalet ve vicdan olacak. Uğur Mumcu’yu bir kez daha anıyor, hatırası önünde eğiliyoruz” diye belirtti.

 

“Hepimiz bir Uğur Mumcu olacağız”

 

Son dönemlerde gerçekleştirilen anmaların en önemlisini gerçekleştirdiklerini dile getiren Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Ahmet Ünal “Gazeteciler olarak bugün çok mutluyuz. En az bin kişi ile buradayız. Demek ki Uğur Mumcu'nun önemi ve anlamı giderek daha da artıyor, ülkemiz için gerekliliği giderek artıyor diye düşünüyoruz. Bu tür anma toplantıları iyidir. Hepimizin yakasında karanfiller, o büyük insanları, o büyük ustaları anarız. Herkes burada üzüntülerini dile getiririz. Bugün farklı bir şey yapacağız. Bugün buradan ses vereceğiz. Bugün buradan sesimizi çıkartacağız. Eğer Mumcu 22 yıldır yaşıyor olsaydı bugün ki ülkemize, Anadolu'ya coğrafyaya bakar neler yazardı diye düşüneceğiz. Hepimiz bir Uğur Mumcu olacağız. O derdi ki gazetecinin kalemi kılıçtan keskindir. O kalemi satmazdı. O derdi ki gazeteci muhabirdir. O Türkiye'nin en iyi köşe yazarlarından biri olmasına rağmen muhabirliği hiç bırakmaz ve derdi ki gazeteci muhaliftir. Gazeteci iktidarı eleştirendir. Gazeteci halk adına iktidardan hesap soran derdi. İşte bu duygularla onu ölümünün 22. yılında rahmetle, minnetle anıyoruz. O bizim önümüzü aydınlatıyor" ifadelerini kullandı.

 

“Demek ki gazetecilerin kaderi bu”

 

Anma katılan ve kısa bir konuşma yapan CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ise "Hiçbir tehditten yılmadan, o dönemin 90'lı yılların o karanlık döneminde bütün karanlık güç odaklarını ortaya çıkarmak için tehditlerden yılmadı. O dönemde sadece Uğur Mumcu değil, bu ülke o karanlık güç odaklarının sıktığı silahlarla birçok kişi, bu ülke için, bu ülkenin geleceği için daha çağdaş, daha modern, daha yaşanılabilir Türkiye'nin mücadelesi içerisinde bu ülke uğruna hayatlarını feda ettiler. Bugün o dönem ki karanlık dönem bitmemiştir, devam ediyor. Yine basın emekçileri saldırılarla karşı karşıya kalıyorlar. Kurucu düzeninin, egemenlerin ipliğini pazara çıkartan gazeteciler cezaevlerine gönderiliyor, suikastlar düzenleniyor. Daha geçtiğimiz hafta uzağa gitmeyelim. Mersin'de burada sadece haber alma hakkını kullanan, kamu görevi yapan meslektaşlarının darp edildi, saldırıya uğradı. Demek ki gazetecilerin kaderi bu. 100 yıl öncede böyleydi, 50 yıl öncede böyleydi, 20 yıl öncede, bugünün Türkiye'sinde de aynı. Ümit ediyorum mücadeleniz, bugün burada bulunan demokrat, çağdaş, Atatürkçü, devrimci insanların tek gayesi var. Daha demokratik, daha özgür bir Türkiye inşa etmek. Ortak hedefimiz, ortak mücadelemiz bu. 22 yıl sonra bugün burada gazetecilerin üstadı, gerçekten önünde saygı ile eğildiğimiz, belki de bu toprakların yetiştirdiği en büyük vatan severlerden biri olan Uğur Mumcu'yu huzurlarınızda anıyorum" şeklinde konuştu.

 

“Öncü kalemlerinden biriydi”

 

“Bugün, demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu’nun katledilişinin 22’nci yıldönümü. O, düzene başkaldırdığı için hapisler yatmıştı. İşkencelerden geçmişti” diyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şube Başkanı Saadet Bilir, “Türkiye’nin ve Türk basınının öncü kalemlerinden biriydi. Somut, araştırma ve belgelere dayanan yapıtlarıyla mafya-tarikat-siyaset ilişkilerini, yolsuzlukları ve kökten dinci akımların çalışmalarını gözler önüne sermişti. Kişilikli, kimlikli, ahlaklı mücadelesi ve araştırmacı gazeteciliği önümüzdeki kuşaklara örnek olmaya devam edecektir. Aydınlarımızın düşüncelerinden dolayı öldürülmediği bir ülke umuduyla, öldürülenlerin de unutulmadığı bilinci ve kararlılığıyla, Uğur Mumcu’yu özlem ve saygıyla anıyoruz” diye belirtti.

 

“Kalbimizde yaşatacağız”

 

Ölümünün 22’nci yılında basın ve demokrasi şehidi Uğur Mumcu’yu saygı ve rahmetle anan CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit ise şunları söyledi: “O kararlı korkulan bir insandı. Eğer yaşasaydı 17 Aralık sürecindeki yaşanan yolsuzlukların sorumluları O’nun adından korkup bir yığın olayda çekincede kalacaklardı. O sessizliği sesiydi. Toplumun sorgulama çakralarını açan bu bilinçlendirme kamuoyunu harekete geçirmiş, bu hareketlenme, hain güçleri korkutmuş sonucunda da yaşamına mal olmuştur. Aldığı binlerce tehditten korkmadan, yılmadan, karanlık güçlerin üzerine giden bu büyük dava adamını sonsuza kadar kalbimizde yaşatacağız”. Anmanın ardından Uğur Mumcu anıtına çelenk bırakıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.