MERSİN ÜNİVERSİTESİ AYM’NİN KARARINA UYMADI

Sayıştay’ın hazırladığı denetim raporunda, Mersin Üniversitesi’nin kadrosunda bulunan 25 öğretim görevlisinin özel muayenehanelerde çalışmaya devam ettikleri ve bir öğretim görevlisinin de idare ile herhangi bir kurumsal sözleşme imzalanmamasına rağmen özel sağlık kurumlarında çalıştığı tespit edildi. Öte yandan, yine aynı raporda yapılan denetimlerde banka ATM’lerin kiralamasında da mevzuata aykırılıklar olduğu belirlendi.

- Bu haber 1263 kez okundu.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ AYM’NİN KARARINA UYMADI

Gökhan KURT

25 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ÖZEL MUAYENEHANEDE ÇALIŞIYOR

Anayasa Mahkemesi (AYM) 4 yıl önce, öğretim üyesi doktorlar bundan sonra muayenehane açamayacak kararı verdi. Ardından karar Resmi Gazetede yayımlandı.  Mersin Üniversitesi ise AYM’nin verdiği bu karara aykırı davrandığı Sayıştay’ın raporunda belirlendi. Yapılan Denetim raporunda, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kadrosu bulunan 25 öğretim görevlisinin özel muayenehanede çalışmaya devam ettikleri tespit edilmiştir.Yine aynı raporda, Tıp Fakültesi’nde kadrosu bulunan öğretim görevlisinin idare ile herhangi bir kurumsal sözleşme imzalanmamasına rağmen özel sağlık kurumlarında çalışmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Yapılan incelemelerinin ardından Sayıştay raporundan öğretim elemanlarının kurumlarından başka yerlerde ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel başka herhangi bir iş göremeyeceklerini bildirerek, tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olan öğretim elemanlarınınek görev alamayacakları, suretiyle bu öğretim elemanlarının mesai saatleri dışında mesleki faaliyette bulunmaları yasaklandığını belirtti.

ATM KİRALAMALARINDA MEVZUATA AYKIRI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise banka ATM’lerin kiralamasından mevzuata aykırı olduğu ortaya çıktı. Sayıştay, “Üç yıldan fazla süre ile kiraya verme işlerinde, önceden Maliye Bakanlığı’ndan izin alınması şarttır. Katma bütçeli idarelerde bu izin, idarelerin bağlı bulundukları bakanlıktan alınır. Özel İdare ve belediyeler için kendi özel kanunları uygulanır. Üç yıldan fazla süre ile kiraya verme işlerinde, kira bedeli her yıl şartname ve sözleşmesindeki esaslara göre yeniden tespit edilir” denildi. Yapılan denetimlerde ATM kiralamalarının üç veya birer yıllık süreyle uzatıldığı tespit edilmiş olup bu da dolaylı olarak üst sınır hükümleri yönünden mevzuata aykırılıklar içermektedir. Sonuç olarak Bulgumuzda belirtilen ve kamu idaresi tarafından dikkate alındığı bildirilen hususlar gelecek yıllardaki denetimlerimizde takip edilecektir.” ifadesi yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.