Öne Çıkanlar Vahap Seçer İLK FORUM MEÜDE YAPILDI türk halk müziği baro cemevi

Bu haber kez okundu.

Mersin’de bir boşluğu doldurduk!

HANDE ÜZELSANCAK


Geçen sene kurulmuş bir otel. Yakınlarda 1. yaşını kutlamışsınız.

 

Navona Otel geçen Mart ayında açıldı, ben de otelin bir yıllık müdürüyüm. Geçen senenin Temmuz ayında başladım. Buraya Kayseri'den geldim.

 

Bu iş için mi geldiniz?

 

Evet. 25 senelik otel müdürlüğü geçmişim var. Kayseri'de Eras Holding bünyesindeki Grand Eras otellerinin genel müdürüydüm 10 yıl boyunca. Yine Kayseri'de Flamingo Deluxe diye bir balo salonu var, onun danışmanlığını ve genel koordinatörlüğünü yaptım ki şu andaki Türkiye'deki en iyi tesis diyebiliriz. Bir yıldır da Pulat ailesiyle çalışıyorum. Otelimizin lokasyon olarak çok iyi bir yeri var. Mersin'in en yeni iki oteli bir Divan Otel diğeri de biziz. Bu da tabii bizim için bir sinerji oluşturuyor. Ama hepsinden önemlisi hizmetiniz çok iyi olacak. Eksiklerimiz var tabii ama hata yapmamaya çalışıyoruz. Bundan dolayı da başarılıyız diye düşünüyoruz. Bir otel kısmı bir de balo salonları kısmı var. Bu bağlamda da Mersin'in önde gelen oteliyiz. Bizde dört tane balo salonu var, 100 kişiden 1000 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyoruz. Otelimizin duyulmasında salonlarımızın da çok etkisi var. Herkes bir tanıdığının düğününe katıldığı için bilinir oldu.

 

Bunca yıl otellerin genel müdürlüğünü yapmışsınız. Misafirperverliği çok iyi anlamışsınızdır diye düşünüyorum.

 

Hizmet sektöründe üç kişi memnun olacak. Birincisi personel, ikincisi müşteri, üçüncüsü yatırımcı. Personeli memnun ederseniz iyi hizmet eder. İyi hizmet ederse müşteriye yansır, müşteri memnun kalırsa buraya gelmeye devam eder, gelmeye devam ederse biz para kazanırız, yatırımcımız memnun olur. Bu üç denklem bir arada olmaz ise otelcilikte başarısız olursunuz. Biz bu denklemi kurmaya çalışıyoruz.

 

Türk insanı misafirperver derler ya, siz de bunu burada yaşatmaya çalışıyorsunuz.

 

Kayseri'de iyi esnafların olduğu söylenir. Öyle bir şehirde ben 16 yıl yöneticilik yaptıysam, bu tecrübeden de bir şeyler görüyorsunuz.   

 

Hiç başka bir işle uğraştınız mı?

 

Ben hiç başka bir iş yapmadım. Turizm meslek lisesinden çıktıktan sonra açık öğretim işletmeyi bitirdim. 25 senedir otel genel müdürüyüm. Otellerin tüm departmanlarında yani en alt birim dediğimiz çamaşırhanesi olsun, muhasebesi olsun, servis departmanı olsun bunların tüm birimlerinde emek vererek yükseldim. Çıraklığını yapmadığınız işin ustalığını yapamazsınız.

 

Türkiye'deki malum olaylardan sonra işler nasıl?

 

Navona Otel'i turizm sektöründen ayrı düşünemeyiz. İstanbul'daki elim bomba saldırısı sabahına bize yansıdı. Burada bir şampiyona vardı, misafir ve sporcuları da bizde kalıyorlardı, hemen iptali gerçekleşmiş oldu. Kimi yüzde 10 etkileniyor, kimi yüzde 5 etkileniyor, kimi yüzde 50 etkileniyor. Devletimize, hükümetimize Allah zeval vermesin. İyi olsun ki esnafın da işi iyi olur, bizim de işimiz iyi olur diye düşünüyorum.

 

Yaptığınız işin aileyle bir alakası var mı?

 

Yatırımcının illa turizmci olmasına gerek yok. Büyük otellerin sahibi de turizm mezunu değil. Pulat kardeşler dört kardeş. Geçmişlerinde otelcilik yok ama bir çok konuda da doğru kararlar alınmış. Mesela otelin yeri. Tek konaklamaya bağlı bir tesis değiliz biz. Konaklama ayağımız zayıf olduğu noktada banket yani düğün ayağımızla devreye giriyoruz. Mersin'in en iyi düğün salonlarının Navona Otel'de olduğunu düşünüyorum. Gerek kapasite, gerek malzeme olarak hepsi yeni. Bu bize bir avantaj sağlıyor. Kolay ikna edip kolay satış yapabiliyoruz. Bu gibi kriz dönemlerinde Türkiye'deki şanslı işletmelerden biriyiz. Şu durumda maaş ödemek kolay değil, çok şükür biz böyle sorunlar yaşamıyoruz. Ekibimiz, hevesli, heyecanlı. Ekibiniz çok iyi olursa başarılı olursunuz.

 

Ben de bu başarıyı neye borçlu olduğunuzu soracaktım.

 

Rahmetli Sabancı'ya aynı soru sorulduğunda 'ekibime' dedi. Bu tesisin teknik direktörü olarak 25 yıllık deneyimi de arkadaşlarımıza aktarmaya çalışıyoruz. Bunun neticesinde de eksiklerimiz olmasına rağmen büyük ölçüde de sonuç alıyoruz. 24 saat bu tesis hizmet veriyor. "Biz dün yorgunduk, size hizmet veremiyoruz" diyemeyiz.


Hiç hayal kurar mısınız?

 

Her insan gibi ben de kuruyorum. Hayalin bittiği yerde ömür biter. Cenab-ı Allah kullarını zaten böyle yaratmıştır. Herkesin kafasında bir hayal vardır, herkes o hayalin peşinde koşar, ömrünü tamamlar, yeter ki hayallerini takip etsin, gayret etsin, Cenab-ı Allah onun gerçekleşmesini de sağlıyor.

 

Navona Otel'in bulunduğu yere yapılmasının en büyük sebebi nedir?

 

Kader kısmete inanacaksınız. Tamamen ticari, burada bu iyi olur düşüncesine kapılıp ortaklar kendi arasında karar veriyor ve yapıyorlar. Mersin'de şöyle bir eksik vardı. En yeni rakibimiz 25 yıllık. Hilton olsun, Radisson olsun, otellere baktığımızda gerçekten yıpranmış, zorlanır duruma gelmiş. Navona 25 yıl aradan sonra devreye girince boşluğu doldurarak geldi. Şehrin bu tarafa doğru kayması, Forum AVM'nin bu tarafta olması bir çok şeyi tetiklemiş.                

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.