MERSİNLİ ‘ARENA’YA AKTI

Gazeteci Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunduğu Halk Arenası programı bu hafta Mersin’de Yenişehir Kültür Merkezi’nde yapıldı. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Avukat Murat Ergün’ün konuk olarak katıldığı programı yaklaşık 4 bin kişi izledi.

- Bu haber 1512 kez okundu.

MERSİNLİ ‘ARENA’YA AKTI

Mejdel ASLAN'ın haberi

Yenişehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı canlı yayın programına CHP Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak, Serdal Kuyucuoğlu, CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Başkanı İbrahim Genç ve Mezitli Belediyesi Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra CHP’li il ve ilçe yöneticileri de seyirci olarak katıldı. 

YOĞUN İLGİ
Anayasa değişikliğini içeren referandumu ve anayasa taslağının içeriğini konu alan programa Mersinlilerin ilgisi büyük oldu. Güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığı programda sık sık ‘Türkiye laiktir laik kalacak’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ve ‘Tek adam rejimine’ hayır sloganları atıldı. Kültür Merkezi’ndeki Barış Salonu’nda yapılan programa izleyiciler sığmayınca diğer salonlarda program canlı olarak sinevizyonla gösterildi.

UĞUR DÜNDAR ŞAŞIRDI
Programın başında tarihi bir Halk Arenası yapacaklarını söyleyen Uğur Dündar, “Pek çok yerde bir çok salonda daha önce programımızı yaptık. Ama böylesine görkemli ve muhteşem ve böylesine değerli konuklarla dolu bir kültür merkezini ilk kez görüyorum. Biz de günlerdir dolaşıyoruz. Adana ve köylerini gezdik bu yaşımızda elimizden geldiğince milli seferberlik günlerine naçizane bir katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Millete olan borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Bu cennet vatan için bu güzel insanlar için ne yapsak az kalır. İyi ki böyle bir zamanda gelmişiz Mersin’e bu görüntü beni çok mutlu etti. Böyle coşkulu bir topluluğu ilk kez görüyorum. Sayın İbrahim Genç’e de böyle bir kültür merkezi yaptığı için teşekkür ederiz.” dedi. Halk Arenası programının bir ‘Halk Hareketi’ne dönüştüğünü belirten Dündar, programa ilginin her geçen gün arttığını ve programın sıradan bir tartışma programı olmaktan çıktığını kaydetti.
 ERKEK “BAŞKAN’A MECLİSİ FESİH YETKİSİ VERİLECEK”
Cumhurbaşkanı’nın hazırlanan anayasa taslağının kendisine meclisi fetih yetkisi verilmediği ve bunu iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasını ispatı halinde istifa edeceği şeklinde açıklaması ile ilgili konuşan CHP Çanakkale Milletvekli Muharrem Erkek şunları söyledi:  “Anayasa değişikliği paketinin on birinci maddesinde seçilen Başkan’a meclisi fesih yetkisi açıkça söylenmiyor. Ama ne diyor seçilen başkan TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar verebilir. Bu bir fesih yetkisidir. Çünkü seçilen kişi pakete göre tek taraflı olarak hiçbir gerekçe göstermeyerek meclise sizin göreviniz sona erdi seçimlere gidebiliriz diyebilir. Bu parlamentonun hukuki varlığına son vermektir. Yeni seçime kadar meclis görevine devam ediyor ama hukuki varlığı son buluyor. Diyelim ki 600 milletvekili seçildi. Başkan seçimlerin yenilenmesine karar verdi yani fesih yetkisini kullandı. O dönem bitiyor işte fesih budur. Cumhurbaşkanı, Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na hitap etmiş aslında bunu yapmak yerine anayasa değişikliğini anlatsa daha iyi olur. Bu paket demokrasiyi yok ediyor çünkü kuvvetler ayrılığını yok ediyor. Fesih yetkisini kullanabilen o kişi aynı zamanda bir siyasal partinin genel başkanı olabiliyor. Siyasi parti ile bağı olabiliyor.”
“ÜLKE BELİRSİZLİĞE SÜRÜKLENECEK”
16 Nisan’da ‘Evet’ çıkması halinde ülkenin büyük bir belirsizliğe doğru sürükleneceğini ifade eden Erkek, “16 Nisan’da ‘Evet’ çıkarsa ki çıkmayacak Türkiye’de ‘Hayır’lar önde ama çıkarsa ülkemizi tam bir belirsizlik bekliyor. Ülkemizi bir belirsizliğe sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Bu paketin yürürlüğe girmesi halinde partili cumhurbaşkanı en önemlisi belki de bu seçilen kişi bir siyasi partinin genel başkanı ve meclisi fesih yetkisini kullanabiliyor. TDK sözlüğüne baktığımızda bile fesih, dağılma ve dağıtma olarak geçiyor. Bu meclis kurucu meclis Atatürk’e dahi meclisi feshetme yetkisi vermemiştir. Şimdi kurucu Cumhurbaşkanı’mıza verilemeyen yetki bir kişiye verilmek isteniyor. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı bunu gerçekten öğrenmek istiyorsa bu ülkenin çok iyi anayasa profesörleri var. Bu paketteki 11. Madde’nin ne anlama geldiğini gitsin onlara sorsun. Biz bu paketinin Türkiye’nin çökmesini isteyenler tarafında hazırlandığını düşünüyoruz. Bu devlet bir şahıs devleti değildir.” Şeklinde konuştu.
YARKADAŞ’TAN VODVİL BENZETMESİ
‘Evet’ kampanyasını yürüten siyasileri İtalyan tiyatro figürü ‘vodvil’ benzetmesi üzerinden eleştiren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise “Söyleyecek hiçbir şeyi olmayan bu siyasi tiyatrocular İtalyan tiyatrosunda çok kullanılan bir tiyatro figürü olan vodvili oynuyorlar. Bu vodvil konu ile ilgili olmayan saçma sapan bir şeyler yapar konuşur. İnsanlar da buna bakar ne anlatmaya çalışıyor diye bakıp güler. Bugün bu anayasa paketini savunan insanlardan bir çoğu vodvil gibi olmuşlar siyasi tiyatro oynamaktadırlar. Gerçek tiyatrocular bir gerçeğin üzerine bir hayal dünyası inşa ediyor. Onlar ise hiç olmayan bir şey üzerine bir gerçeği inşa etmeye çalışıyorlar. Nedir bu gerçek; ‘evet diyin’ neden ‘daha güçlü meclis olacak’ diyorlar halbuki ne meclis güçleniyor ne de milletvekilleri güçleniyor.” dedi.
“YARGILANMAK İSTEMİYORLAR”
Hayata geçirilmek istenen anayasa paketinin arkasında iki temel sebep olduğunu belirten Yarkadaş, “Bu anayasa paketinin arkasında yatan iki temel sebep var. Bunun ilki tek adama bütün yetkileri vermek ve bütün Türkiye’yi o kişiye teslim etmektir. Bir yurttaşımız az önce bana Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedini hediye etti. Bu tapu senedinin üzerinde deniliyor ki : ‘ Bu ülke satılamaz, parsellenemez ve bölünemez’  memleketin bu tapu senedini tek bir kişiye verin diyorlar. Bir tek adam rejimi yaratalım diyorlar bu nerden geliyor. Bu anayasa paketinin içeriğine sokuşturmuşlar. Bir de hiçbir şeklide yargılanamayacakları bir düzen inşa etmek istemeleridir. Bunu nasıl yapıyorlar.  Seçilecek Başkan’a Bakanlar Kurulu’na atama yetkisi ve Cumhurbaşkanı yardımcılarını atama yetkisi veriyorlar. Ve bu atanan bakanların dokunulmazlık kazanmalarını sağlıyorlar. Düşünün seçilmemiş bazı bakanlar ve Cumhurbaşkanı yardımcıları olacak ve bunlar olacak Başkan’ın keyfine göre atanacaklar ve bunlar ayrıca dokunulmazlık zırhını da giyecekler.” ifadelerini kullandı.
“AMAÇ SUÇLARIN ÜZERİNİ KAPATMAK”
Yeni anayasa paketi ile birlikte milletvekillerinin bir mahallede elektriklerin neden sık kesildiğini bile sormayacak hale getirileceğini söyleyen Yarkadaş,  “15 yılda o kadar suç işediler ki o suçların üzerini 16 Nisan günü ‘Evet’ çıkararak Türkiye Cumhuriyeti’ni yeni bir rejime götürmek ve suçlarının üzerine yeni bir sünger çekmek istiyorlar. Aslında meselenin özü budur. O gün ‘Evet’ çıkarsa yapacakları ilk iş Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu inşa etmek olacaktır. Bu o kurumdaki tayin ve terfi sistemini de ele geçirmek anlamına gelecektir. Böylece 17-25 Aralık’ta yaşadıkları yol kazalarına bir daha düşmemek istiyorlar. Şimdi hem hakimleri ve savcıları kendileri atayarak geride bıraktıkları suçların yargılanmasını engelleyecekler. Tabi bu paketteki tehlike bununla bitmiyor. Dışarıdan alınacak kabine üyeleri hiç bir şekilde meclise gelemeyecek. Bir bakan suç işlediğinde gen soru mekanizması işletilemeyecek. Artık milletvekili elektriklerin neden kesildiğini soramayacak.” Dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.